مدیر ژئوپارک جهانی قشم خبر داد:

برگزاری مراسم روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی ویژه دانش‌آموزان در جزیره قشم

مدیر ژئوپارک جهانی قشم از برگزاری ویژه برنامه روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی و خشکسالی ویژه دانش آموزان در روز دوشنبه (27خردادماه) در جزیره قشم خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، علیرضا امری‌کاظمی گفت: هرسال جوامع کشوری و سازمان‌های مدنی از همه دعوت می‌کنند تا در سازمان دادن مناسبت‌ها و مراسم برای گرامی داشت روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی به عنوان فرصتی تازه برای افزایش آگاهی عموم و مشارکت آنها در این فرایند، فعالیت کنند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برگزاری مراسم روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی در قشم افزود: این مراسم امسال با شعار «با هم آینده را بسازیم» در روز دوشنبه ۲۷خردادماه (۱۷ژوئن) همزمان با روز جهانی مبارزه بیابان‌زایی و خشکسالی ویژه دانش‌آموزان و در محل مرکز آموزشی ژئوپارک قشم در روستای دولاب برگزار می‌شود.

امری‌کاظمی گفت: کاشت نهال و درختکاری یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مبارزه با بیابان‌زایی در سراسر جهان و همین راستا قرار است تا در این مراسم با همکاری امور شهری و روستایی سازمان منطقه آزاد، دانش‌آموزان به صورت نمادین چند اصله نهال بکارند.

وی گفت: ۸۰درصد وسعت ایران را مناطق خشک و نیمه‌خشک تشکیل می‌دهند و هر ساله به مساحت کویرهای ایران افزوده می‌شود؛ در همین راستا آموزش دانش‌آموزان برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی و خشکسالی اهمیت دارد.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم اظهار کرد: روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی و اثرات خشکسالی، روزی خاص در تقویم جهانی است که به هر فردی یادآوری می‌کند  که می‌تواند به صورتی تاثیرگذار با این پدیده که راه حل‌های ممکن برای آن وجود دارد برخورد کنند.

گفتنی است، در سال‌۱۹۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل به منظور افزایش آگاهی عمومی در این زمینه و پیگیری جدی‌تر برنامه‌های کنوانسیون، روز ۱۷ژوئن را با عنوان روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی نامگذاری کرد. تا به امروز ۱۹۵کشور در این کنوانسیون عضویت دارند.