به همت سازمان منطقه آزاد انزلی انجام پذیرفت:

برگزاری همایش ظرفیت‌های مناطق آزاد در گسترش همکاری‌های منطقه‌ای ایران و اوراسیا

سالن حکمت دانشگاه گیلان میزبان همایشی با عنوان «ظرفیت‌های مناطق آزاد در گسترش همکاری‌های منطقه‌ای ایران و اوراسیا» با محوریت منطقه آزاد انزلی بود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این همایش که در چارجوب همکاری‌های سازمان منطقه آزاد انزلی با موسسات علمی و پژوهشی کشور برگزار شد، با همکاری دانشگاه گیلان و موسسه مطالعاتی ابرار معاصر تهران به منظور شناسایی ظرفیت مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد انزلی جهت حضور موثر در بازار کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا برپا گردید.

در این همایش یک روزه «مدیر ارتباط با روسیه» سازمان منطقه آزاد انزلی ضمن ارائه تحلیلی از مزیت‌ها، فرصت‌ها، امکانات و زیرساخت‌های این منطقه به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور؛ به تشریح نقش مجتمع بندری کاسپین به عنوان حلقه اتصال ترانزیت کالا در کریدور شمال‌-‌جنوب و کریدور چین، قزاقستان، ایران (بندرکاسپین)؛ در توسعه مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر و اوراسیا، پرداخت.

از نکات جالب توجه «همایش ظرفیت‌های مناطق آزاد در گسترش همکاری‌های منطقه ای ایران و اوراسیا»، استقبال اساتید دانشگاه، دانشجویان و کارشناسان حوزه تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر بود که در این همایش درخصوص موضوعاتی چون بررسی عملکرد کشور در حوزه صادرات و واردات، مراودات تجاری با کشورهای مذکور، واکاوی موانع و مشکلات پیش روی فعالسازی کریدورهای تجاری، شناخت دقیق نیازها، شاخص‌ها و استانداردهای بازار موجود در کشورهای اورسیا، کاهش نقش دلار و حکمروایی امنیت جامع در تعاملات اقتصادی ایران و اوراسیا، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

گفتنی است، سازمان منطقه آزاد انزلی طی سال‌های اخیر از طریق برگزاری همایش‌های تخصصی با حضور اساتید دانشگاه، پژوهشگران و کارشناسان، و انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری با دانشگاه‌های استانی و کشوری؛ گام‌های موثری در جهت الگوسازی کاربردی نمودن طرح‌های تحقیقاتی-دانشگاهی برداشته است؛ چراکه انجام مطالعات علمی در شناخت بازار می‌تواند نقش بسزایی در کسب موفقیت حداکثری در مسیر تدوین و اجرای سیاست‌های سازمان‌ها و نهادهای اجرایی کشور ایفا نماید.

لازم به ذکر است، پس از پایان این همایش؛ اساتید دانشگاه و کارشناسان حاضر در همایش از بخش‌های مختلف مجتمع بندری کاسپین، زیرساخت‌ها و امکانات آن؛ دیدار به عمل آورده و از نزدیک با ظرفیت‌های متنوع بزرگترین بندر ایران در دریای خزر آشنا شدند.

گفتنی است، اتحادیه اقتصادی اوراسیا مشتمل بر پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان است که به دلیل همگرایی سیاسی و اقتصادی و جغرافیایی در جهت بهره‌مندی مزیت‌های اشاره شده، اتحادیه مزبور به عنوان یک بلوک اقتصادی-تجاری، تشکیل شده تا از طریق کاهش و حذف تعرفه‌های گمرکی؛ زمینه افزایش مبادلات با پول واحد را در دستورکار خود قرار دهند. براساس توافقات صورت پذیرفته، تعداد ۵۰۲ردیف کالایی جزء امتیازات اعطایی اوراسیا برای صادرات و ۳۶۰ردیف کالایی جهت واردات به ایران در نظر گرفته شده است.