نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:

بندر چابهار؛ دروازه‌ای برای اتصال به کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: امروز کشورهایی مانند افغانستان، هندوستان و ژاپن برنامه‌ریزی کلانی را برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار صورت داده‌اند و این مسئله فرصت طلایی برای کشور محسوب می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سیداحسن علوی روند گسترش و توسعه بندر چابهار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه در یک سال اخیر شاهد افزایش چشمگیر بارگیری و تخلیه کالا در این بندر هستیم، به طوری که براساس آمارها، صادرات و واردات کالا از طریق بندر چابهار حدود ۵۰درصد افزایش یافته است.

 

توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در بندر چابهار

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بندر چابهار دروازه‌ای برای اتصال به کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است، ادامه داد: کشور هندوستان سرمایه‌گذاری ویژه‌ای را در حوزه توسعه بندر چابهار صورت داده و امروز دیگر کشورها نیز به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند.

 

ضرورت اتصال ریلی بندر چابهار به کشور روسیه

علوی با اشاره به اهمیت اتصال ریلی بندر چابهار به کشورهای شمال ایرانی ازجمله روسیه، گفت: توسعه خطوط ریلی شمال به جنوب و اتصال آن به بندر چابهار، تاثیر بسزایی در افزایش درآمدزایی و توسعه اقتصادی کشور خواهد داشت.

 

اهمیت استراتژیک بندر چابهار؛ دسترسی به کشورها و معافیت از تحریم‌ها

وی، بندر چابهار را نقطه استراتژیکی برای کشور دانست و گفت: چابهار تنها بندر اقیانوسیه ایران بوده و ما از این طریق می‌توانیم به تمام کشورها دسترسی داشته باشیم، به ویژه آن که این بندر از تحریم‌های آمریکا معاف شده است.

 

رقابت افغانستان، هندوستان و ژاپن برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز کشورهایی مانند افغانستان، هندوستان و ژاپن برنامه‌ریزی کلانی را برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار صورت داده‌اند و این مسئله فرصت طلایی برای کشور محسوب می شود.

 

توسعه بندر چابهار زمینه ساز بهبود وضعیت اقتصادی کشور است

علوی افزود: از طرف دیگر توسعه بندر چابهار زمینه‌ساز بهبود وضعیت اقتصادی است، به طوری که تقویت این بندر موجب کاهش هزینه‌های واردات کالا به داخل کشور می‌شود، از طرف دیگر براساس آمارها، ظرفیت بارگیری و تخلیه کالا در بندر چابهار حدود ۵.۸میلیون تن در سال است، حال طبق سند چشم‌انداز، این بندر باید به ظرفیت تخلیه و بارگیری ۸۵میلیون تن کالا برسد.