رایزنی مقام اقتصادی روسیه در منطقه آزاد انزلی:

بندر کاسپین، ظرفیتی مناسب برای انجام فعالیت‌های تجاری بین‌المللی

رئیس منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه امروز (26مردادماه) از زیرساخت‌های بندری و تجاری منطقه آزاد انزلی بازدید کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سرگئی میلوشکین رئیس منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه از زیرساخت‌های بندری و طرح‌های زیرساختی منطقه آزاد انزلی بازدید و در نشستی مشترک با رضا مسرور مدیرعامل این منطقه درخصوص افزایش ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال-‌جنوب موسوم به نوستراک تبادل نظر کرد.

توسعه روابط تجار دو کشور، انجام پروژه‌های زیرساختی مشترک و رونق ترانزیت کالا از مسیر آستراخان-‌بندر کاسپین-‌چابهار-‌هند از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این نشست بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، روسیه را یک شریک تجاری راهبردی برای ایران دانست و گفت: منطقه آزاد انزلی و بندر کاسپین برای افزایش مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر به ویژه روسیه طراحی شده است.

رضا مسرور افزود: با توجه به پیوستن ایران به اتحادیه گمرکی اوراسیا، پیش‌بینی می‌شود مراودات تجاری دوطرف رونق بیشتری یابد.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین منطقه آزاد آستراخان روسیه‌، منطقه آزاد انزلی و منطقه آزاد چابهار برای گسترش فعالیت‌های تجاری از طریق کریدور شمال-‌جنوب خاطرنشان کرد: کشور هندوستان نیز به عنوان عضو چهارم به این تفاهم‌نامه پیوسته است.

مسرور اعلام کرد: نخستین محموله تجاری به زودی از سن پترزبورگ به منطقه آزاد انزلی صادر و از بندر کاسپین این منطقه به کشور هندوستان ترانزیت می‌شود‌.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی توسعه فعالیت‌های تجاری از طریق کریدور شمال-‌جنوب را برای کشور منشا اثر دانست و افزود: مراودات تجاری در این مسیر موجب کاهش هزینه و مدت زمان انتقال کالا و رونق اقتصادی در سه کشور روسیه‌، ایران و هندوستان خواهد شد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه هم، بندر کاسپین را یک ظرفیت مناسب برای انجام فعالیت‌های تجاری دانست و بیان کرد: پس از ۲سال دوباره از بندر کاسپین بازدید کردم.

سرگئی میلوشکین افزود: بندر کاسپین را بندری مدرن با شرایط ویژه دیدم که از تکنولوژی‌های روز برخوردار بوده و پاسخگوی تمامی نیازهای تجار و بازرگانان است.

وی در ادامه، بندر کاسپین را به عنوان الگویی مناسب برای بنادر در دست ساخت آستراخان روسیه دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشور ایران بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی و بندر چابهار همچون ستاره در حوزه تجارت می‌درخشند.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه افزود‌: در نظر داریم با توسعه زیرساخت‌های بندری در آستراخان به عنوان نزدیک‌ترین بندر کشور روسیه به بندر کاسپین، ستاره سوم حوزه تجارت باشیم.

سرگئی میلوشکین با تشریح اهمیت رونق کریدور شمال-‌جنوب افزود: ترانزیت کالاهای کشور روسیه از طریق بندر کاسپین به کشور هندوستان از مهم‌ترین برنامه‌های ما است و تلاش می‌کنیم تا مسیر کریدور شمال-‌جنوب به عنوان کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین مسیر به تجار معرفی و هرچه سریع‌تر شاهد انتقال کالا از این مسیر باشیم.

گفتنی است، تیرماه امسال مدیران عامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه و مناطق آزاد انزلی و چابهار در سفر به کشور هندوستان با مدیران حوزه تجارت و حمل و نقل این کشور مذاکره کردند.

در ادامه این نشست پروتکل چهارجانبه، امروز با هدف رونق فعالیت تجاری از طریق کریدور شمال-‌جنوب‌، رضا مسرور مدیرعامل منطقه آزاد انزلی و سرگئی میلوشکین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه پروتکل امضا کردند.