با حضور مشاور رئیس‌جمهور انجام شد:

بهره‌برداری از مجهزترین ایکس‌ری کامیونی کشور در مرز شلمچه

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که به منطقه آزاد اروند سفر کرده است، از بهره‌برداری مجهزترین ایکس‌ری کامیونی کشور در این منطقه همزمان با دهه فجر خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در مراسم بهره‌برداری از این سامانه، با اشاره به اینکه این دستگاه از محل اعتبارات داخلی سازمان منطقه آزاد اروند به ارزش ۲۰۰میلیارد ریال ساخته شده است، گفت: این دستگاه ایکس ری مدل‌(x-ray-gahtri)  قادر است در یک ساعت حداقل ۱۲۰کامیون و روزانه ۱۵۰۰کامیون را اسکن و اطلاعات آنها را به اپراتورها منعکس نماید.

وی با تاکید بر اینکه این دستگاه ایکس‌ری توسط متخصصان وزارت دفاع کشورمان ساخته شده است، اظهار داشت: این ایکس‌ری پرسرعت، پلاک‌خوانی و کانتینرخوانی را توسط دوربین انجام می‌دهد که با نصب این تجهیزات، گمرک مرز تجاری شلمچه، مجهز به ایکس‌ری کامیونی پیشرفته شد و مشکلات موجود در حوزه قاچاق کالا و مواد مخدر و عبور کالا از مبادی رسمی مرتفع خواهد شد.

گفتنی است، بندر خشک شلمچه بزرگترین بندر خشک تجاری کشور است که سالانه بیش از یک میلیارد دلار کالا و خدمات از این مرز به بزرگترین شریک تجاری کشورمان، عراق صادر می‌شود.

در آیین بهره‌برداری از این پروژه، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، اسماعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند و معاونین و مدیران دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حضور داشتند.

لازم به ذکر است، بزرگترین و مجهزترین ایکس‌ری کامیونی پیشرفته کشور در مرز شلمچه از امروز فعالیت خود را در نقطه صفر مرزی ایران و عراق آغاز می‌کند.