آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با سعید محمد بیان داشتند:

به رویکرد جدید شکل گرفته در مناطق آزاد کشور امیدوار هستم

سعید محمد مشاور رئیس‌جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی در سفر یک‌روزه به استان قم، به صورت جداگانه با مراجع عظام تقلید شیعه حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، حضرت آیت‌الله محسن اراکی و حضرت آیت‌الله سیداحمد خاتمی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد در ابتدای این نشست‌ها، گزارشی از اقدامات اقتصادی و فرهنگی در مناطق آزاد کشور ارائه داد.

حضرت آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در این دیدار بر اهمیت مسائل فرهنگی در کشور اشاره کردند و بیان داشتند: باید توجه داشت که فرهنگ و اقتصاد می‌توانند در کنار هم قرار گیرند. این مهم تفکر و سلیقه می‌خواهد. نباید به اسم اقتصاد، فرهنگ را به حاشیه برد و به اسم فرهنگ، اقتصاد را تضعیف کرد.

ایشان افزودند: جمهوری اسلامی ایران فرهنگ و اقتصاد را در کنار هم می‌آورد. باید با رأفت و مهربانی، به اقدامات فرهنگی پرداخت و مردم را با خود همراه کرد.

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه، ضمن ابزار خوشنودی از رویکرد جدیدی که در مناطق آزاد کشور حاکم شده است، توفیق روزافزون مناطق را از خداوند منان خواستار شد‌ند.

 

حضرت آیت‌الله سیداحمد خاتمی:

نباید به اسم اقتصاد، فرهنگ در مناطق آزاد مغفول بماند

حضرت آیت‌الله سیداحمد خاتمی نیز با بیان اینکه نباید به اسم اقتصاد، فرهنگ در مناطق آزاد مغفول بماند، اظهار داشتند: متاسفانه در گذشته مباحث فرهنگی در مناطق آزاد فراموش شده بود. مردم مناطق آزاد انسان‌های متمدن و فرهنگی هستند که باید به دغدغه‌های دینی‌شان توجه کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری از برنامه‌ها و رویکرد جدید در مناطق آزاد ابراز امیدواری کردند و در جهت بهبود فرهنگ در این مناطق توصیه‌هایی ارائه نمودند.

 

حضرت آیت‌الله محسن اراکی:

نباید اجازه داد بی‌ثباتی سیاستگذاری مانع سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد شود

حضرت آیت‌الله محسن اراکی نیز در این دیدار با اشاره به عدم اجرای قوانین مناطق آزاد توسط دستگاه‌های اجرایی و عدم همکاری با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بی‌ثباتی سیاست‌ها در مناطق آزاد را یکی از مهم‌ترین موانع جهت پیشرفت اقتصادی در کشور دانستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزودند: باید مشوق‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد به‌گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذار جذب شود. نباید اجازه داد بی‌ثباتی سیاستگذاری مانع سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد شود.

ایشان اظهار داشتند: باید شرایطی را فراهم کنید تا سرمایه‌گذاران جهان اسلام ترغیب به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایران شوند.

حضرت آیت‌الله اراکی‌، تصمیم‌های خلق‌الساعه در زمینه‌های اقتصادی را مانع اصلی بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران دانستند و بیان داشتند: جمهوری اسلامی ایران پایگاه کشورهای متدین اسلامی است و ضروری است بستر مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم گردد.

گفتنی است؛ هر یک از علمای عظام شیعه در این دیدارها ضمن تایید طرح تحولی مناطق آزاد، برای پیشبرد فعالیت‌های‌شان از درگاه خداوند آرزوی توفیق و پیروزی را مسئلت داشتند‌.‌