بورس بین‌الملل به عنوان پنجمین بورس کشور مستقر در کیش در آستانه تصویب

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: آئین نامه تشکیل «بورس بین الملل» به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع داده شده و پس از آن، برای تصویب نهایی به هیات دولت می رود. به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک امروز (دوشنبه ۱۷دی‌ماه) در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به تشریح […]

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: آئین نامه تشکیل «بورس بین الملل» به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع داده شده و پس از آن، برای تصویب نهایی به هیات دولت می رود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک امروز (دوشنبه ۱۷دی‌ماه) در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به تشریح فرآیند طی شده برای راه‌اندازی بورس بین‌الملل پرداخت و افزود: آیین‌نامه این بورس ابتدا با هماهنگی سازمان بورس تدوین و به تصویب شورایعالی بورس رسید؛ پس از آن، اصلاحاتی در بانک مرکزی روی آن اعمال شد و با تصویب بانک مرکزی، تقدیم دولت شد.

وی گفت: آیین‌نامه راه‌اندازی بورس بین‌الملل در کمیسیون‌های فرعی کمیسیون اقتصادی دولت نیز با اصلاحاتی تکمیل و سپس به کمیسیون اقتصادی تقدیم شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: این آیین‌نامه در آینده‌ای نزدیک در صحن کمیسیون اقتصادی دولت مطرح می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم مورد تصویب و تائید این کمیسیون قرار گیرد.

مرتضی بانک اظهار داشت: پس از تائید کمیسیون اقتصادی، آیین‌نامه تشکیل بورس بین الملل به هیات دولت می‌رود و معمولا، یک آیین‌نامه بعد از تصویب در کمیسیون اقتصادی، مشکل خاصی برای تصویب در هیات دولت نخواهد داشت.

مشاور رئیس‌جمهور، بورس بین‌الملل را ظرفیتی جدید برای جذب منابع غیرریالی، به ویژه سرمایه‌های خارجی در چارچوب بورس ذکر کرد و گفت: بورس بین‌الملل بسیاری از پروژه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی را از طریق عرضه سهام تامین منابع می‌کند.

مرتضی بانک اضافه کرد: سرمایه‌گذاری در این بورس هم داخلی و هم خارجی است و زبان آن بین‌المللی است؛ بانک تسویه حساب این بورس، یک بانک معتبر بین‌المللی خواهد بود و نهاد بازرسی آن نیز نهادی بین‌المللی است؛ همه این موارد در آیین‌نامه راه‌اندازی بورس بین‌الملل مشخص شده است.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: بورس بین‌الملل، پنجمین بورس کشور خواهد بود، در کنار بورس تهران، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا و نهاد آن در جزیره کیش مستقر خواهد شد.