در بازدید دکتر روزبهان از ظرفیت‌های بندری و کشتی‌سازی آستراخان عنوان شد:

تاسیس شرکت مشترک ایرانی روسی برای بازاریابی و ساخت کشتی‌

در جریان سفر هیات عالی رتبه اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی به آستراخان روسیه، محمدولی روزبهان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان و هیات همراه از بندر مهم سالیانکا و کارخانه‌های کشتی‌سازی این منطقه بازدید به عمل آوردند و درخصوص راهکارهای همکاری‌های مشترک در زمینه بهره‌مندی سرمایه‌گذاران و بازرگانان ایرانی از ظرفیت‌های موجود بندری و تولیدی به مذاکره پرداختند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در دیدار از بندر سالیانکا که بزرگترین مجتمع بندری جمهوری آستراخان محسوب می‌شود، دکتر روزبهان در نشست تخصصی با مدیر کشتیرانی دریای خزر در آستراخان به عنوان شرکت سهامدار اصلی این بندر و همچنین مدیران روسی این مجتمع بندری درخصوص ساز و کارهای توسعه همکارهای بندری و ترانزیت کالا به مقصد بازار روسیه به گفتگو پرداخت.

در این دیدار ظرفیت‌های بندری، لجستیکی، انبارداری این بندر به مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و هیات همراه معرفی شد و مقرر گردید کارگروه تخصصی بندر کاسپین و سالیانکا به منظور هم‌افزایی بیشتر تشکیل شود و راهکارهای تعمیم توافقات صورت گرفته این سازمان با منطقه ویژه اقتصادی به سالیانکا مورد بررسی طرفین قرار گیرد.

در بازدید از بزرگترین کارخانه کشتی‌سازی فعال در آستراخان، مدیران شرکت‌های مزبور اقدام به معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود در حوزه‌های طراحی و ساخت کشتی‌های تجاری نموده و آمادگی خود را برای ارائه خدمات و تسهیلات در حوزه ساخت و نوسازی ناوگان دریایی به فعالین اقتصادی ایران در حوزه خزر عنوان نمودند.

در این نشست، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به وجود ظرفیت‌های بالای کشتی‌سازی در آستراخان، خواستار فراهم شدن شرایط حضور و بهره‌مندی فعالین صنعت دریایی و کشتیرانی تجاری بخش خصوصی ایران از این فرصت شد و افزود: با شروع به کار کشتی گردشگری مدرن و منحصر‌به‌فردی که مجهز به امکانات هتل پنج ستاره خواهد بود و براساس تفاهم‌نامه فی مابین، مراحل پایانی ساخت خود را در آستراخان طی می‌کند، سال آینده شاهد عملیاتی شدن طرح گردشگری دریایی در مسیر بنادر دریای خزر خواهیم بود و از سوی دیگر با توجه به کشتی در حال ساخت رو-رو، زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی، گردشگری براساس ظرفیت‌های دریای خزر میان منطقه آزاد انزلی و آستراخان فراهم می‌شود.

روزبهان خواستار توسعه همکاری‌های بخش خصوصی فعال و بهره‌مند از مجتمع بندری کاسپین با شرکت‌های کشتی‌ساز در آستراخان شد و بر لزوم بهره‌گیری دو طرف از ظرفیت‌های یکدیگر در راستای گسترش همکاری در بخش‌های مختلف صنعت کشتی‌سازی تصریح کرد.

براساس مذاکرات صورت گرفته، مقرر شد با توجه به نیازهای روبه رشد صنعت حمل و نقل دریایی ایران در دریای خزر، طرف ایرانی، تقاضاهای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی کشورمان را به طرف روس اعلام نماید تا حوزه جدید همکاری دو‌جانبه بر محور ظرفیت‌های صنعت دریانوردی تعریف شود.

از سوی دیگر، طرفین درخصوص تاسیس شرکت مشترک در انزلی و آستراخان در حوزه بازاریابی، طراحی، ساخت و تعمیر و نگهداری کشتی توافق کردند، موضوعی که برای نوسازی کشتی‌های تجاری ایرانی دریای خزر به ویژه حضور بیشتر بخش خصوصی کشورمان در این عرصه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

لازم به ذکر است، آستراخان با وجود ۱۰مجموعه بزرگ و کوچک کشتی‌سازی در بخش‌های کشتی‌های مسافربری، حمل بار خشک، نفتکش، حمل کانتینر، یدک‌کش و کشتی‌های جرثقیل‌دار با وزن بیش از ۶هزار تن، یکی از مهم‌ترین نقاط طراحی و ساخت کشتی در کشور روسیه بوده که در نوع خود در دریای خزر بی‌نظیر است، به حدی که ظرفیت ساخت همزمان ۶ تا ۸فروند کشتی که قابلیت تردد در دریای خزر را دارا می‌باشند، در این کارخانه‌ها امکان‌پذیر است و در عین حال توانمندی طراحی و ساخت سکوهای نفتی در دریای خزر نیز در این مجموعه موجود می‌باشد.

گفتنی است، در جریان این بازدید‌ها اعضای هیات مدیره، معاون بندری و حوزه خزر، معاون فنی سازمان منطقه آزاد انزلی، مشاور حوزه خزر مدیرعامل و مدیر منطقه ویژه اقتصادی لوتوس و مدیران بندر سالینکا و کشتی‌سازی ock آستراخان حضور داشتند.