مدیرعامل منطقه آزاد چابهار خبر داد:

تامین فاینانس ۴۵۰میلیون دلاری جهت ساخت فرودگاه چابهار/ اختصاص بودجه ۳۰۰میلیون دلاری برای راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-‌زاهدان‌

«تامین فاینانس 450میلیون دلاری چینی‌ها برای ساخت فرودگاه چابهار» و «اختصاص 300میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-‌زاهدان‌» دو خبر مهمی بود که از سوی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار عنوان شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اینکه چابهار تقریبا بیش از یک دهه است به سر زبان‌ها افتاده است، گفت: شروع این مباحث نیز عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب بود که سواحل مکران را به‌ عنوان گنج پنهان مورد توجه قرار دادند.

عبدالرحیم کردی با اشاره به اینکه دسترسی آسان به بازارهای هدف به عامل مهم تعیین کننده قیمت تمام‌شده تبدیل شده،‌ اظهار کرد: با این تفکر همه به دنبال کوتاه کردن مسیرهای خود هستند و کریدورهای جدید و ابزارهای نوین حمل و نقل وارد بازار حمل‌ونقل و لجستیک شده‌اند. همه اینها تعاریف جدیدی را به وجود آورده‌اند که ایران در این جغرافیا نقش و اهمیت ویژه‌ای دارد.

کردی در ادامه با اشاره به اینکه سه بازار بسیار مهم در آسیا، آسیای جنوب شرقی و شمال آفریقا قرار دارند؛ چه در بازار مصرف و چه در مواد اولیه این بازارها سهم بسیاری زیادی را به خود اختصاص می‌دهند، اظهار کرد: بهترین نقطه برای اتصال این مناطق و جنوب آفریقا به یکدیگر ایران است.

به گفته او، در این جغرافیا به دلیل موقعیت ژئوپولتیک می‌توانیم بگوییم رسیدن به آب‌های آزاد برای ایران یک فضای بی‌رقیب است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با تاکید بر این‌ که امروز به فصل چابهار و سواحل مکران رسیده‌ایم، افزود: به دنبال توجه رهبر معظم انقلاب، ‌دولت‌ها توجهاتی به توسعه مکران داشته‌اند. در دولت یازدهم و دوازدهم توسعه زیرساخت‌های سواحل مکران شتاب خوبی به خود گرفته است.

کردی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه راه‌آهن چابهار-‌زاهدان ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بیان کرد: با موافقت رهبر معظم انقلاب ۳۰۰میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تکمیل این پروژه اختصاص می‌یابد و تعهدی که وزارت راه و شهرسازی برای سرعت دادن به این طرح دارد، نیمه اول سال‌۱۴۰۰ این خط‌آهن به شبکه سراسری متصل خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به نگاه توسعه‌ای دولت، از اخذ موافقت اصولی فرودگاه‌ چابهار در مهرماه امسال خبر داد که با سرمایه‌گذاری و اجرای سازمان منطقه آزاد چابهار انجام خواهد شد.

بنابه اظهارات مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، در همین راستا، توافق‌نامه با پیمانکار امضا شده و مجوز هزینه‌کرد آن را از دولت دریافت گردیده و به زودی عملیات اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.

او زمان انجام این پروژه را سه سال عنوان کرد، که میزان سرمایه‌گذاری آن نیز ۵۵۰میلیارد تومان تخمین زده شده است.

به گفته کردی، تاییدیه دولت چین برای فاینانس ۴۵۰میلیون دلاری این پروژه صادر شده که ظرفیت فرودگاه در فاز اول یک میلیون نفر خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به این‌ که طرح توسعه منطقه آزاد چابهار هفته آینده در دستورکار مجلس است، گفت: بنادر «شهید بهشتی و شهید کلانتری» در این طرح قرار دارند و می‌توانند مسائل مرز دریایی را برطرف کنند. با تصویب این طرح توسعه در مجلس چابهار به فصل جدید از توسعه وارد خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به این‌که تولید ۱۰میلیون تن فولاد در طرح توسعه سواحل مکران پیش‌بینی شده،‌ اظهار کرد:‌ در این راستا در منطقه آزاد چابهار چند مجتمع فولادی در حال ساخت است و چابهار به یک قطب فولادی در منطقه تبدیل خواهد شد.

به گفته کردی، در حوزه پتروشیمی نیز ۲۰میلیون تن محصولات بارگذاری شده که در فاز یک ۸.۵میلیون تن مجوزهای محیط زیست مشخص شده است. سه واحد از این مجتمع‌ها که ۳.۵میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید می‌کنند، در حال ساخت است.

وی با اشاره به این‌که خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار اردیبهشت‌ماه سال‌۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد، افزود:‌ مبنای کار اقتصادی در چابهار فولاد و پتروشیمی به صورت ۱۰۰درصد در سبد صادراتی قرار دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در حوزه پتروشیمی حدود ۲۳واحد پایین دستی داریم که محصولات تولیدی آنها ۱۰۰درصد صادر می‌شود، گفت: اشتباه است که برای تهران ۱۰میلیون نفری با فاصله بیش از ۲۰۰۰کیلومتری از چابهار تولید انجام دهیم، ما باید برای کراچی که فاصله ۷۰۰کیلومتری با چابهار و جمعیت ۲۰میلیون نفری تولید کنیم.

کردی همچنین با یادآوری واردات برنج با قیمت ۱۲۰۰تن در هر تن به کشور، افزود:‌ در حال حاضر ما برنج نیمه آماده قهوه‌ای از پاکستان با قیمت تنی ۶۰۰ تا ۷۰۰دلار وارد کشور می‌کنیم. در این راستا ۲۰واحد فرآوری برنج به ظرفیت در چابهار راه‌اندازی شده که به ازای هر واحد ۸۰نفر ایجاد اشتغال می‌شود.

وی در ادامه صحبت های خود به ارزش تولیدات در این منطقه اشاره کرد و گفت: ارزش تولیدات از ۵۰میلیارد تومان در سال‌۹۲ به حدود ۵۰۰میلیارد تومان در سال‌۹۶ رسیده است. در سال‌۹۷ به دلیل نوسانات نرخ ارز این عدد ۳۰درصد یعنی ۳۴۵میلیارد تومان کاهش یافت. در ۷ماهه امسال به حدود ۳۲۸میلیارد تومان رسیده که انتظار داریم در ماه‌های پایانی سال شتاب بیشتری به خود بگیرد.

اما پرسش مهمی که در اینجا مطرح شد، میزان رسوب کالا در بندر چابهار بود که کردی در پاسخ عنوان کرد: معمولا رسوب کالا در مناطق آزاد خیلی کم اتفاق می‌افتد و موارد پیش آمده متاثر از سیاست‌های سرزمینی مانند شرایط اقتصادی یا برخی بخشنامه‌ها بود.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، سال گذشته قبل از مسائل اقتصادی، خیلی از تولیدکنندگان پیش‌بینی‌هایی را برای تامین کالای مورد نیاز خود انجام دادند، در این راستا بخش عمده‌ای از نیازها را وارد شد که مقداری از آن در بنادر رسوب شده بود.

بنا بر آمار اعلامی از سوی وی، فقط در حوزه برنج حدود ۵۳هزار تن در انبارهای مناطق آزاد رسوب کرده که دلیل آن لغو بخشنامه ممنوعیت فصلی واردات برنج است. در حالی که واردکننده برای واردات برنج برنامه‌ریزی کردند که در تابستان این ممنوعیت برقرار شد. به همین دلیل کالای در مسیر یا در انبارها فرصت ترخیص پیدا نکردند که به محض لغو این ممنوعیت این برنج‌ها بلافاصله وارد بازار مصرف خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار همچنین تاکید کرد که رسوب قطعات خودرو در این منطقه آزاد وجود ندارد.