مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد:

تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کیش با انتشار ۳۰۰میلیارد تومان اوراق صکوک

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از انتشار ۳۰۰میلیارد تومان اوراق صکوک برای تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد کیش خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، مرتضی بانک با اعلام این خبر در مراسم رونمایی از سند راهبردی منطقه آزاد کیش گفت: این تامین مالی که با استفاده از توان بازار سرمایه محقق خواهد شد، به منظور توسعه فعالیت‌های زیربنایی و ایجاد فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری در جزیره کیش با مشارکت مردم صورت خواهد پذیرفت.

وی ادامه داد: بر این اساس، موافقت اصولی با انتشار صکوک به میزان ۳۰۰میلیارد تومان با قابلیت افزایش تا ۱۰۰۰میلیارد تومان به منظور تامین مالی پروژه‌های زیرساختی، همچنین توسعه فعالیت‌هایی همانند فرودگاه کیش، پروژه‌های لجستیکی و بندری و همچنین زیرساخت‌های‌ICT از سوی سازمان بورس اوراق بهادار کشور صادر شده است.

مرتضی بانک تاکید کرد: استفاده از توان بازار سرمایه و ابزارهای آن نظیر صکوک می‌تواند نقش مهمی در جمع‌آوری سرمایه‌های موجود در کشور و استفاده هدفمند در پروژه‌های سرمایه‌گذاری داشته باشد. انتشار صکوک مزیت‌های متعددی داشته که مهم‌ترین آن ایجاد پل ارتباطی میان دو بازار پول و سرمایه است.

او ادامه داد: از آنجایی که صکوک با پشتوانه دارایی‌ها منتشر می‌شود، از ریسک کمتری برخوردار است و به همین دلیل هزینه تامین مالی را کاهش خواهد داد.

مشاور رئیس‌جمهور ابراز امیدواری کرد با استفاده از دارایی‌های موجود در دیگر مناطق آزاد کشور، امکان استفاده از این ابزار پویا به منظور توسعه و پیشبرد طرح‌ها و پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در این مناطق فراهم شود.