مدیر کشاورزی و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت:

تبدیل قشم به هاب تولید بچه ماهی دریایی در ایران و منطقه

مدیر کشاورزی و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با تدبیر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و سرمایه‌گذاری مشترک دو شرکت مالزیایی و ایرانی، قشم به قطب نخست تولید بچه ماهی دریایی در کشور و منطقه تبدیل می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حامد عبدالهی با اشاره به اجرای قرارداد تولید مشترک (جوینت ونچر) میان شرکت «آکوا گرو» مالزی و شرکت «آبزی‌پروری محک قشم» افزود: با اجرای این پروژه، برای ۱۵نفر به صورت مستقیم و برای بیش از ۴۵نفر هم به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی شده و قشم به هاب تولید بچه ماهی دریایی در ایران و منطقه تبدیل می‌شود.

وی گفت: ۶محموله حاوی چهار هزار و ۵۰۰بچه ماهی از دو گونه باراموندی (سیباس آسیایی) و رد‌اسنپر (سرخو) تا چند روز آینده به عنوان مرحله آزمایشی و دو هفته پس از آن هم ۸۰۰هزار قطعه بچه ماهی مجددا وارد جزیره قشم می‌گردد.

عبدالهی افزود: این مرکز با سرمایه‌گذاری ۶۲میلیارد و ۵۰۰میلیون ریالی، در حال حاضر مجوز تولید ۲.۵میلیون قطعه بچه ماهی در قشم را دریافت کرده، اما در فاز پایانی این مجموعه توان تولید این مرکز شیلاتی به ۱۰میلیون قطعه بچه ماهی ارتقاء خواهد یافت.

به گفته مدیر کشاورزی و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم، برآورد هزینه مرحله نخست این پروژه جهت واردات غذا و بچه ماهی، سالانه یک میلیون دلار است.

عبدالهی اضافه کرد: در این طرح، بچه ماهی‌های نیم گرمی وارداتی پس از طی فرآیند “نرسری” با توجه به نیاز بازارهای هدف با وزن تقریبی ۴۰ تا ۴۰۰گرم به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی گفت: قطر، امارات متحده عربی، بحرین و عمان کشورهای هدفگذاری صادرات این‌ محصول از منطقه آزاد قشم هستند.

عبدالهی درباره اقدامات دیگر این شرکت مالزیایی برای سرمایه‌گذاری در قشم، ادامه داد: مذاکره برای تجهیز تاسیسات تهیه خوراک و غذای ماهی با یک مجموعه دیگر از برنامه‌های آتی این شرکت در حزیره قشم است.

مدیر کشاورزی و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم در پایان گفت: نماینده شرکت مالزیایی در نشست با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در زمینه سرمایه‌گذاری مستقیم در بخش‌های مختلف شیلاتی این‌ منطقه اعلام آمادگی کرد و نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی نیروی انسانی در تمام زنجیره‌های آبزی‌پروری در راستای هدفگذاری صورت گرفته برای تولید محصولات حوزه شیلات با فناوری روز تاکید کرد.

گفتنی است؛ شرکت مالزیایی «آکوا گرو» یکی از شرکت‌های معتبر بین‌المللی حوزه زنجیره شیلات (تولید، پرورش و فرآوری) که در کشورهای انگلیس، استرالیا و کشورهای حوزه خلیج فارس فعالیت داشته است. همچنین پیش از این نیز همکاری بین‌المللی در حوزه تولید بچه ماهیان صُبیتی با مشارکت فرانسوی‌ها در قشم انجام شده است.