تبدیل منطقه آزاد ماکو به هاب لجستیک چینی‌ها جهت ارتباط با کشورهای حوزه دریای سیاه

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو خواستار عقد تفاهم‌نامه همکاری بین مناطق آزاد گوانگجو چین و ماکو در حوزه لجستیک و تولید مشترک شد و افزود: زمینه گسترش روابط مناطق آزاد ماکو و گوانگجو چین فراهم بوده و ما اراده وافری برای تقویت و گسترش روابط با چین داریم. به گزارش اخبار آزاد مناطق، در نشست […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو خواستار عقد تفاهم‌نامه همکاری بین مناطق آزاد گوانگجو چین و ماکو در حوزه لجستیک و تولید مشترک شد و افزود: زمینه گسترش روابط مناطق آزاد ماکو و گوانگجو چین فراهم بوده و ما اراده وافری برای تقویت و گسترش روابط با چین داریم.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در نشست مشترک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، فعالین اقتصادی آذربایجان غربی و استاندار آذربایجان غربی با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین، غلامرضا سلیمانی افزود: اگر بخواهیم جذب سرمایه‌گذاری صورت بگیرد، باید تمامی دستگاه‌های اجرایی و ادارات استان همگام و همدل باشند.

وی با اشاره به احداث دهکده لجستیکی ۵۰۰هکتاری در بازرگان افزود: در مرحله دوم به دنبال هوشمندسازی لجستیک هستیم تا برای پشتیبانی از فرآیندهای حمل، نگهداری و انبارداری  موجب می‌شود مسیرهای توزیع بهینه و به همگام شوند.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه اقتصادی پایدار نیازمندیم تا یکپارچگی را در تمام فرایندهای تولید از مواد خام گرفته تا مصرف کننده نهایی داشته باشیم اظهارداشت: مدیریت زنجیره تامین به عنوان یک رویکرد یکپارچه برای مدیریت مناسب جریان مواد و کالا، اطلاعات و جریان پول، توانایی در منطقه آزاد ماکو تدوین شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه کشور چین در زمره نخستین کشورهایی است که حاضر به سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ماکو شده است، بیان کرد: منطقه آزاد ماکو می‌تواند به هاب لجستیک برای ارتباط با کشورهای حوزه دریای سیاه قرار گیرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود در منطقه آزاد ماکو گفت: آب کافی و زمین‌های مستعد منطقه در کنار ظرفیت های جاده ترانزیت، فرودگاه، خط لوله گاز و نیروی کار مناسب این شهرستان را نسبت به سایر مناطق متمایز کرده است.

سلیمانی از ایجاد مرکز شتاب دهنده در منطقه آزاد ماکو خبر داد و گفت:‌ در صدد ایجاد شهرک فناوری در منطقه هستیم و زیرساخت‌های‌ICT و فیبر نوری را آمده کرده‌ایم و اعتقاد داریم نباید به کشورهای دیگر برق بفروشیم، بلکه باید آن را تبدیل به دیتا کرده و صادرنماییم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از آغاز عملیات اجرایی آزاد راه ماکو-‌تبریز از اواخر سال جاری خبر داد و گفت: مطالعات طرح راه‌آهن تبریز-‌جلفا-ماکو شروع شده است و اتصال ماکو به راه‌آهن هاب لجستیکی منطقه را تکمیل می‌کند.

وی از اخذ مجوز واردات دام زنده و نهاده‌های دامی به عنوان پتانسیلی برای توسعه لجستیکی منطقه یاد کرد و گفت: احداث کشتارگاه و سردخانه در منطقه آزاد ماکو توسط بخش خصوصی بسیار توجیه‌پذیر است.

سلیمانی ادامه داد: به منظور تسهیل در فرآیند تولید داخلی واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به منطقه آزاد ماکو از تشریفات ثبت سفارش و معاف شد و اولیت به تامین مواد اولیه بخش صنعت داده شده است.

وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو در مسیر کریدور شمال به جنوب و جاده ابریشم قرار دارد، تاکید کرد: با بهره‌گیری از حمل و نقل ترکیبی با چین می‌توان در مدت زمان کوتاه‌تری کالاهای تجاری را به مناطق مختلف آسیا و اروپا انتقال داده شود.