مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت:

تبلیغات منفی علیه مناطق آزاد، واقعیت‌ها را تغییر داده است

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در برنامه پایش سه‌شنبه شب (12آذرماه)، ضمن بررسی عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با بیان اینکه مناطق آزاد منشأ اصلی قاچاق نیست، اظهار کرد: قاچاق تعریف خاص خود را دارد. براساس قانون، ورود کالا به مناطق آزاد باید بدون هیچ حق گمرکی باشد؛ ورود هر نوع کالا به جز 6قلم کالای ممنوعه به منطقه آزاد بلامانع است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک، افزود: اما ورود همان کالا به سرزمین اصلی باید براساس قانون گمرکی باشد که این کار انجام می‌شود. بنابراین نمی‌توان ورود کالا به این مناطق را قاچاق تلقی کرد.

وی ادامه داد:‌ ممکن است برخی صاحب‌نظران به این دلیل که به مفهوم اصلی قوانین وارد نیستند یا اطلاع ندارند یا نمی‌دانند چنین قانونی وجود دارد، وجود کالا در مناطق آزاد را قاچاق تلقی می‌کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: ‌ به همسایگان نگاه کنیم، ازجمله امارات و دبی که خیلی به آنها انتقاد می‌کنیم تمام کالاهایی که تجار ما می‌آورند به آن مناطق ازجمله جبل علی می‌رودو دپو می‌شود. ما برای کشوری مانند امارات این ظرفیت اقتصادی را ایجاد کرده‌ایم که تجار ما کالای خود را آنجا ببرند. قانونگذار خیلی پیش از این برای تغییر این جهت‌گیری اعلام کرد مناطق آزاد از یک مقرراتی برخوردار باشد تا جریان را تغییر دهد. به نظرم این ظرفیت بسیار خوبی بود اما تبلیغات منفی علیه مناطق آزاد، واقعیت‌ها را تغییر داده و باعث برداشت اشتباه می‌شود.

وی گفت: مشکلی که اکنون وجود دارد این است که چرا ورود کالا به مناطق آزاد است. در حال حاضر کالاها از دبی وارد کشور می‌شوند. ما در مناطق آزاد به دنبال این هستیم که کالاها به جای دبی از مبدا، مستقیم وارد مناطق آزاد شود. اما فعلا اینگونه نیست و امارات از این فرصت استفاده کرده است.

مرتضی بانک با بیان اینکه قانونگذار برای تغییر جهت‌گیری فوق، مزایایی را به مناطق آزاد داده است، افزود: تبلیغات منفی در مورد مناطق آزاد شده است. علیرغم اینکه کالا می‌تواند بدون هیچ گونه محدودیتی وارد مناطق آزاد شود برای جلوگیری از قاچاق اقداماتی صورت گرفته است. اولین کار این بوده که سیستم کمرگ کشور را به سیستم کمرگ مناطق آزاد را به صورت پرتال جامع متصل کرده‌ایم. به جز منطقه آزاد قشم که تا یکماه آینده متصل می‌شود، ورود کالا به مناطق آزاد در چارچوب اطلاعاتی است که به گمرک داده می‌شود.

بانک افزود: در مورد مناطق ویژه باید گفت که بحث آن با مناطق آزاد جداست و مناطق ویژه مختص شرکت‌های تولیدی و صنعتی است.

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه  بیان کرد: مشکل قاچاق از مناطق آزاد، ربطی به این مناطق ندارد و متولی قانونی رسیدگی به  این موضوع گمرک کشور است. کل واردات مناطق آزاد در ۵سال گذشته که به منظور تولید، عرضه و مصرف داخل منطقه انجام می‌شود، کمتر از ۱۰میلیارد دلار بوده در حالی که در همین مدت ارزش صادرات غیر نفتی از مبدا مناطق آزاد به سرزمین اصلی و خارج از کشور بیش از ۱۰میلیارد دلار است و این به غیر از عدد صادرات نفتی و صادرات ترانزیتی است.

وی اضافه کرد: به دلیل شرایط خاص کشور مقررات دیگری که البته محدودیت بود برای مناطق آزاد تصویب شده و آن ثبت سفارش است. با اینکه فرصت بسیار کمی داشتیم، سیستم ثبت سفارش مناطق آزاد را راه‌اندازی و به سیستم ثبت سفارش متصل کردیم. به این ترتیب یک مانع دیگری برای ورود کالای ممنوعه ایجاد کردیم.

وی با بیان اینکه “قاچاق در مناطق آزاد شکل گرفته” یک بحث است،‌ اظهار کرد:‌ اینکه گفته شود ۱۰درصد از قاچاق کشور مربوط به منطقه آزاد است، به فرض صحت هم‌، نشان می‌دهد مبدا قاچاق مناطق آزاد نیستند.

مشاور رئیس‌جمهور در واکنش به اظهارات دادستان کل کشور مبنی بر قاچاق کالا در مناطق آزاد، بیان کرد: نامه مفصلی برای وی فرستادم که هنوز پاسخ آن را نداده‌اند. این بحث درباره مناطق آزاد این‌گونه نیست.

بانک با بیان اینکه خواهش می‌کنم از این موضوع عبور کنیم تا حقی که این قانون برای کشور ایجاد کرده است ضایع نشود،‌ گفت: کل واردات کالا در مناطق آزاد سال‌۹۷ یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار بوده است که حدود ۶۰۰میلیون دلار آن مربوط به بازرگانان است؛ یعنی کالایی که امکان ورود به سرزمین اصلی دارد این میزان است. ۱۸۰۰واحد صنعتی و تولیدی در مناطق آزاد داریم که مواد اولیه آنها از خارج تامین می شود و این عدد خود بیانگر دلیل ورود این میزان کالا می باشد.

از سوی دیگر ۱۰ تا ۱۳میلیون مسافر داریم که یکی از مقاصد آنها مناطق آزاد است؛‌ اگر این مسافران به ترکیه یا امارات بروند چه میزان کالا وارد می‌کنند؟ ارزی که برای بلیت هواپیما می‌دهند چه میزانی است؟

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه اگر برای این ۱۰میلیون نفر امکانات ایجاد نکنیم می‌روند ترکیه، امارات، گرجستان، ارمنستان، دبی و حتی افغانستان و اینکه این میزان تردد گردشگر که در مناطق داریم خودش یک فرصت مناسب است که باید به آن توجه شود.

وی تصریح کرد: در ۲۰روز عید ۷۰۰هزار نفر به قشم رفتند، اگر نیایند، باید کجا بروند. اگر نیایند باید ترکیه بروند یعنی هر کدام از این ۱۰میلیون نفر ۸۰دلار کالا بیاورند ۸۰۰میلیون دلار می‌شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در هشت ماه ابتدای امسال کل واردات مناطق آزاد ۸۰۰میلیون دلار بوده است. طی شش سال اخیر کل صادرات غیر نفتی از مناطق آزاد و ویژه کشور، ۱۶۱میلیارد دلار یعنی سالانه حدود ۲۴میلیارد دلار و کل واردات در این مناطق نیز در دوره مشابه ۴۰میلیارد دلار بوده است. نباید درباره دستاوردهای خودمان ظلم کنیم.

بانک در ادامه افزود: سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد طی شش سال اخیر یک و نیم میلیارد دلار و در مناطق ویژه سه میلیارد دلار بوده است. باید برای اقتصاد کشور زیرساخت‌های مناسب را فراهم آورد. سرمایه‌گذار داخلی در مناطق آزاد در دوران تحریم افزایش داشته است که خود نشان دهنده توجه به رونق تولید است.

وی در ادامه پیش‌بینی کرد که امسال ۱۱هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی در این مناطق انجام شود.

مشاور رئیس‌جمهور با انتقاد از رویکرد یک طرفه برخی از برنامه‌های صدا و سیما افزود: واقعیت‌ها را به شکل برابر نمایش دهید و افکار عموم مردم را خدشه‌دار نکنید، اگر شما در برنامه از کاستی‌ها فیلم یا موشن‌گرافی پخش می‌کنید، باید فرصت برابری در اختیار مهمان برنامه قرار دهید تا بتواند از اقدامات، عملکرد و برنامه‌های خود فیلم و تصویر نشان دهد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره آمار به اشتغال در مناطق آزاد و ویژه گفت: در حال حاضر ۵۱۰هزار نفر در بخش‌های غیردولتی در این مناطق فعالند که این عدد قابل تامل است و با اتمام برنامه‌های در دست اقدام ما این عدد رشد قابل توجهی نیز خواهد داشت.

گفتنی است، مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دعوت شبکه‌۱ سیما در برنامه پایش حضور یافت و راجع به عملکرد مناطق آزاد بحث و تبادل نظر کرد.