ورود بیست و یکمین کشتی حامل روغن خوراکی به مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی:

تخلیه ۱۱۰هزار تن روغن خوراکی در مجتمع بندری کاسپین در طول یک سال

با تخلیه محموله بیست و یکمین کشتی حامل روغن خوراکی خام به مجتمع بندری کاسپین، ظرف یکسال اخیر بالغ بر ۱۱۰هزار تن روغن خوراکی جهت بهره‌برداری واحدهای تولیدی، از طریق این مجتمع بندری وارد کشور شده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در راستای تامین مواد اولیه تولید روغن‌های خام خوراکی در واحدهای تولیدی و تامین مستمر کالاهای اساسی کشور؛ محموله‌های روغن خوراکی از طریق این مجتمع بندری وارد کشور شده تا پس از تصفیه، تکمیل و بسته‌بندی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.

بنا بر این گزارش، تاکنون بیش از ۱۱۰هزار تن انواع روغن خام خوراکی در مجتمع بندری کاسپین تخلیه شده که از این بین، ۳کشتی در سه ماهه آخر سال‌۹۷ و ۱۸کشتی از آن در سال جاری بوده است.

احداث مخازن فله مایع و یک پست اسکله دلفین توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی به منظور پهلوگیری کشتی‌های تانکر حمل مایعات در مجتمع بندری کاسپین، به همراه فاصله کم مخازن تا اسکله‌های این مجتمع بندری، یکی از مزیت‌های مخازن موجود و در حال ساخت در بندر کاسپین است که به نوعی به عنوان یک مزیت رقابتی محسوب شده و باعث کاهش مدت زمان تخلیه کشتی‌های حمل روغن و هزینه‌های مترتب بر آن گردیده است.

از سوی دیگر، نزدیکی مجتمع بندری کاسپین به تهران و کارخانجات تولید روغن کشور از مزایای ترانزیت این مواد اولیه از طریق این مجتمع بندری است که زمینه کاهش هزینه‌های حمل کالا را فراهم می‌کند.

بنا بر این گزارش، بر اثر تلاش‌های معاونت امور بندری و دریای خزر سازمان منطقه آزاد انزلی، تاکنون این بندر استراتژیک کشورمان در دریای خزر میزبان ۹۹کشتی به منظور تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات کشورمان بود که ۲۰فروند در سال گذشته و ۷۹فروند کشتی تجاری نیز در سال جاری در اسکله‌های این بندر پهلوگیری کردند؛ آماری که بیانگر تمایل روزافزون فعالین اقتصادی و تولیدی برای استفاده از خدمات و واردات و صادرات کالا از مجتمع بندری کاسپین است.

گفتنی است، مجتمع بندری کاسپین به عنوان یک بندر نسل سوم کشورمان، با مساحت پسکرانه عملیاتی و پشتیبانی حدود ۵۰۰هکتار و آبخور بالا که در سال آینده به راه‌آهن سراسری نیز متصل خواهد شد، با هدف گسترش صادرات کالا به کشورهای حاشیه دریای خزر و کشورهای اتحادیه اوراسیا و همچنین فعالسازی کریدورهای عبوری از کشور راه‌اندازی شده است.