تراز تجاری مناطق آزاد در سال گذشته مثبت بوده است/ استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوین در مناطق آزاد حمایت ویژه می‌شوند

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اعلام جزییات عملکرد صادرات و واردات در مناطق آزاد، گفت: در مناطق ویژه برنامه‌هایی برای فعالیت استارتاپ‌ها داریم. به گزارش اخبار آزاد مناطق، اکبر افتخاری درباره آمار واحدهای تولیدی موجود و درخواست تاسیس واحدهای جدید در مناطق آزاد، اظهار داشت: تا پایان […]

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اعلام جزییات عملکرد صادرات و واردات در مناطق آزاد، گفت: در مناطق ویژه برنامه‌هایی برای فعالیت استارتاپ‌ها داریم.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، اکبر افتخاری درباره آمار واحدهای تولیدی موجود و درخواست تاسیس واحدهای جدید در مناطق آزاد، اظهار داشت: تا پایان ۶ماهه سال جاری تعداد واحدهای بازرگانی موجود ۱۹۲۱۹واحد، تعداد اصناف ۲۵۴۶۰واحد و همچنین تعداد شرکت‌های ثبت شده نیز ۲۲۱۱۳شرکت بوده است.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: همچنین تعداد واحدهای تولیدی فعال ۱۱۰۰واحد و تعداد واحدهای نوآور و فناور نیز ۴۱۲واحد در مناطق آزاد به ثبت رسیده است. معاون تولید، صادرات و فناوری مناطق آزاد درباره آمار واردات در این مناطق در سال گذشته، توضیح داد: میزان واردات از محل‌های مسافری ۶۷۰میلیون دلار، مصرفی ۴۳۰میلیون دلار، مواد اولیه ۲۸۱میلیون دلار، نقلیه ۴۲۶میلیون دلار و عملکرد صادرات در این سال نیز ۱۰۴۸میلیون دلار گزارش شده است.

وی درباره میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی جلب شده در سال‌۹۶، گفت: در سال گذشته میزان سرمایه‌گذاری داخلی، ۱۱۸۶۲۷میلیارد ریال و میزان سرمایه‌گذاری خارجی جلب شده در همین سال، ۳۵۰۰میلیون دلار بوده است.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد درباره تراز تجاری در مناطق آزاد افزود: در سال‌۹۶ بالغ بر ۳میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار صادرات به ثبت رسیده و میزان کل واردات نیز در سال گذشته کمتر از دو میلیارد بود که این آمار نشان‌دهنده این است که تراز تجاری در سال گذشته مثبت بوده است.

 

تاسیس مراکز حمایت از استارتاپ‌ها

افتخاری درباره برنامه‌های حمایتی از استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوین در این مناطق، گفت: در مناطق ویژه، مراکز نوآوری و فناوری در نظر گرفته شده و تاکنون از ۷منطقه، ۴منطقه ساختمان تاسیس شده و در این مراکز چرخه ایده تا محصول طراحی و دستورالعمل‌ها نیز ابلاغ شده است.

وی درباره این مراکز توضیح داد: این مراکز محلی برای استقرار بهره‌برداران بخش خصوصی است تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند با استفاده از این مراکز ایده‌ها و نوآروی‌های خود را به مرحله اجرا برسانند.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه از مذاکره و تفاهم با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت: تاکنون حمایت‌هایی شامل امکانات فیزیکی به صورت کاملا رایگان، تفاهم برای اعطای تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز از این کسب و کارهای نوین انجام شده، همچنین پس از اینکه استارتاپ‌ها به یک شرکت فعال تبدیل شوند، می‌توانند از مزایای جدیدی نیز بهره‌مند شوند.

افتخاری با تاکید بر اینکه اکنون در مرحله انتخاب شتاب‌دهنده برای این کسب و کارها هستیم، گفت: تاکنون ۲.۵برابر میزان جذب استارتاپ‌ها در سال‌۹۷ محقق شده است.