مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت:

ترانزیت هوایی به توسعه چابهار شتاب می‌دهد

چابهار به عنوان دروازه ترانزیت شرق ایران شناخته می‌شود؛ این منطقه متناسب با زیرساخت‌هایی که در طول سواحل مکران در حال اجراست، در مسیر راهبردهای اصلی خود حرکت می‌کند. عمده‌ترین چشم‌اندازهای اقتصادی این منطقه، استقرار صنایع استراتژیک همچون فولاد و پتروشیمی با ظرفیت تولید بیش از ۲۰میلیون تن در سال است و انتظار می‌رود بخشی از این صنایع همزمان با رسیدن گاز به چابهار‌، سرعت و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی‌دولت، منطقه آزاد چابهار به عنوان یک سازمان توسعه‌محور در تنها بندر اقیانوسی ایران، در نقشه راه خود، ایفای نقش در اقتصاد ملی را تعریف کرده و در چارچوب همین رویکرد، حرکت می‌کند. توسعه زیرساخت‌های ترانزیتی یعنی بهبود کیفیت جاده‌ها، توسعه ظرفیت بندر، اتصال به شبکه ریلی و همچنین ایجاد فرودگاه بین‌المللی منطقه آزاد چابهار ازجمله اقدامات مهم این سازمان در طول سال‌های اخیر، محسوب می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به ضرورت ایجاد فرودگاه چابهار گفت: اگر بخواهیم سرمایه‌گذاری در چابهار براساس آنچه تعریف کرده‌ایم پیش برود و سایر ظرفیت‌های این منطقه خصوصا در حوزه گردشگری و ارتباط با دنیای خارج در راستای ماموریتی که برای این منطقه تعریف شده است، به درستی محقق شود، سهولت رفت و آمد به چابهار و امکانات زیرساختی اقامت و حمل و نقل، اهمیت ویژه‌ای دارد.

عبدالرحیم کردی افزود: از سال‌های گذشته، موضوع حمل و نقل در قالب یک فرودگاه بین‌المللی در چابهار مورد پیگیری و توجه مدیران وقت بوده است.

کردی با بیان اینکه فرودگاه نظامی کنارک اگرچه در حال حاضر، فعال است اما به دلیل فاصله‌ای که با شهر چابهار دارد و خارج از محدوده منطقه آزاد چابهار واقع شده، از برخی مزایا و ظرفیت‌هایی مطلوب، محروم مانده است، گفت: بنابراین براساس پیگیری‌هایی که در سال‌های پیش صورت گرفته بود، در سال۹۵ موافقت اصولی ساخت یک فرودگاه بین‌المللی در چابهار صادر شد.

او با اشاره به اینکه فرودگاه بین‌المللی چابهار در خارج از محدوده منطقه آزاد قرار داشت، ادامه داد: شرکت فرودگاه‌های کشور به عنوان متولی و مجری این مسئله، تعیین شد و بخشی از فرآیند کار در طول ۲سال گذشته انجام پذیرفت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: به دلیل آن که این فرودگاه نقشی مهم و حیاتی برای منطقه آزاد چابهار دارد، اسفندماه سال گذشته با وزیر راه و شهرسازی، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و استاندار سیستان و بلوچستان توافق‌نامه‌ای را به امضا رساندیم که براساس آن، مجری و سرمایه‌گذار این فرودگاه، سازمان منطقه آزاد چابهار تعریف شد و از آن زمان، موضوع صدور موافقت‌ اصولی و مباحث مربوط به طراحی و ساخت این پروژه در دستورکار قرار گرفت.

کردی همچنین یادآور شد: خوشبختانه در ابتدای مهرماه جاری، توانستیم موافقت‌ اصولی به نام سازمان منطقه آزاد چابهار را با حمایت و همراهی وزیر محترم راه و شهرسازی‌، مشاور محترم رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و استاندار سیستان و بلوچستان از سازمان هواپیمایی کشوری اخذ کنیم.

او با اشاره به اینکه موضوع طراحی و سرمایه‌گذاری از طریق فاینانس با دو مجموعه خارجی در حال مذاکره است، گفت: همچنین با سرمایه‌گذاران داخلی نیز گفتگوهایی داشته‌ایم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه برآورد ما در فاز اول این پروژه حداقل ۵۵۰میلیارد تومان است، گفت: اگرچه براساس طرحی که نهایی خواهد شد، این عدد طبیعتا در فازبندی‌های بعدی تغییر خواهد کرد، اما با این مبلغ و براساس طرح اولیه و با برنامه‌ریزی برای پذیرش یک میلیون مسافر در سال، سازمان منطقه آزاد چابهار آمادگی اجرای این پروژه را به لحاظ مالی و فنی دارد.

کردی در پایان تاکید کرد: تردیدی نیست که با عملیاتی شدن و بهره‌برداری از فرودگاه بین‌المللی چابهار، ترانزیت هوایی باعث شتاب در توسعه چابهار، خواهد شد.