مظفری در بازدید از مجموعه تجاری-تفریحی میکا عنوان کرد:

تسهیل در روند سرمایه‌گذاری در کیش با اصلاح شیوه‌نامه‌ها

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت: بسیاری از شیوه‌نامه‌های سازمان منطقه آزاد کیش برای تسهیل روند فعالیت سرمایه‌گذاران اصلاح شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامحسین مظفری در بازدید از پروژه میکامال با ابراز خرسندی از اینکه پروژه تفریحی-‌تجاری میکامال با وجود فراز و فرودهای فراوان، در شرایط مطلوب، با کیفیت و سرعت خوبی در حال پیشرفت است، گفت: جزیره کیش نیاز به چنین پروژه‌های بزرگ و متفاوتی دارد تا پیشرو شدن این جزیره در بحث گردشگری زودتر محقق می‌شود.

وی با اشاره به اشتغال مستقیم سه هزار نفر در پروژه میکامال خاطرنشان کرد: در پروژه میکامال جهاد اقتصادی بزرگی در حال رخ دادن است که همه باید کمک کنند و در کنار هم قرار بگیرند. در شرایط دشوار کشور، تامین این حجم از کالا و مصالح با سختی بسیاری همراه است که خوشبختانه این پروژه از این مراحل عبور کرده است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد: تفاوت‌ها و شاخص‌های پروژه‌ها در ابعاد بزرگ و کوچک لحاظ شده و از پایان امسال اجرایی می‌شود، به صورتی که تفاوت‌ها در اجرای پروژه‌های مختلف محسوس خواهد بود.

وی با بیان این که در یک سال گذشته، آسیب‌شناسی پروژه‌ها در موضوعات مختلف بسیار وقت‌گیر بود، اما خوشبختانه همکاران من توانستند این مهم را به سرانجام برسانند، افزود: وجود ۱۵۴‌پروژه متوقف شده و نیمه‌تمام و تعیین و تکلیف این پروژه‌ها، یکی دیگر از مشکلات سازمان منطقه آزاد کیش در یک سال گذشته بود که در حال حاضر بسیاری از پروژ‌ها با برگزاری کارگروه‌های تخصصی و آسیب‌شناسی آنها، مجددا شروع به کار کرده‌اند.

مظفری عنوان کرد: برای این پروژه‌ها جلسه ستاد جذب و رفع موانع سرمایه‌گذاری و تولید هر هفته برگزار می‌شود و در این ستاد کارها پیگیری خواهد شد تا موانع رفع گردد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اصلاح شیوه‌نامه‌ها برای تسهیل روند سرمایه‌گذاری و آثار مثبت آن گفت: ۱۲شیوه‌نامه تا‌کنون اصلاح شده و حدود ۶مورد برای اصلاح در دستورکار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته است و در این خصوص ضمن اینکه شفافیت در کارها در دستورکار بوده، تسهیلاتی را فراهم کرده‌ایم که امور با سرعت پیش برود و مهم‌تر از همه اینکه در آینده این مشکلات برای مدیریت‌های بعدی به ارث نرسد.

مدیرعامل شرکت پارس میکا کیش نیز در این بازدید با اشاره به لزوم استانداردسازی اماکن تفریحی و تجاری پروژه‌ها گفت: امروزه شاخصه و ایده‌آل‌های استاندار سازی تغییر کرده است و باید در بحث بازاریابی و بهره‌برداری از پروژه‌ها به گونه‌ای عمل کنیم که اتفاقات خوبی رقم زنیم.

نادر کشتکار افزود‌: در این پروژه، تسهیلات سه هزار میلیارد تومانی جهت خریداران، دکوراسیون داخلی بهره‌برداران و سرمایه در گردش از بانک مصوب اخذ کرده‌ایم و این طرح به صورت مشارکتی با بانک گردشگری انجام می‌شود و همچنین ارزش این پروژه حدود هشت هزار میلیارد تومان کارشناسی شده که بانک سهم خود را به بورس اعلام کرده است و تا به اینجای کار حدود دو هزار میلیارد تومان با هزینه مالی برای این پروژه ملی هزینه شده است.

وی با بیان این که مجموعه میکا به تنهایی قادر به جذب سرمایه‌گذار نیست، گفت: با بانک وارد مسائل اقتصادی و سرمایه‌گذاری شدیم و از سوی دیگر، این مجموعه کتابچه‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاری‌های هدفمند طراحی و چاپ کرد که مخاطبان آن دو گروه ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی بودند و در واقع برای کسانی طراحی شده بود که قصد برگشت سرمایه مناسب دارند.

مدیرعامل شرکت پارس میکا کیش در ادامه با ارائه توضیحاتی درخصوص فضای کلی مجموعه میکا عنوان کرد: در این مجموعه، آکواریومی با حجم یک و نیم میلیون لیتر آب در نظر گرفته شده است که تنها برای ۴۰هزار نفر ساکن جزیره و یا گردشگران طراحی نشده، بلکه مخاطبان آن جامعه دانش‌آموزان کل کشور هستند و برنامه‌ریزان صنعت گردشگری باید در این زمینه اقدام کنند.

وی همچنین از هزینه‌کرد ریالی و ارزی قابل توجه برای راه‌اندازی خط تله‌کابین میکا خبر داد.

کشتکار که از سرمایه‌گذاران قدیمی کیش است، با اشاره به اینکه فروشگاه‌های این مجموعه در مرحله سفید کاری  به خریداران، بهره‌برداران و یا مستاجران تحویل داده می‌شود، اظهار کرد:  فضایی که قابلیت اجرای دکوراسیون دارد در این مجموعه ۸۴هزار متر است که تا یک سال آینده اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پارس میکا کیش با بیان این که برای بهره‌برداران تسهیلات بلند‌مدت در نظر گرفته شده است، افزود: به واسطه سرمایه در گردش و اسناد مالکیت، تضامین ۲هزار میلیارد تومانی از طریق بانک برای بهره‌برداران گرفته شده است و به آنان تسهیلات داده‌ایم و به طور کلی جدا از ارزش مجموعه میکا و دور‌اندیشی‌ها، بیش از ۳هزار میلیارد تومان تسهیلات مصوب گرفتیم.

کشتکار گفت: پروژه در شهریور سال آینده، طی برنامه‌ای به بهره‌برداران تحویل می‌شود و به همین دلیل تمام نگرانی ما راه‌اندازی سیستم خنک کننده مجموعه تفریحی تجاری میکامال بود که با رایزنی با شرکت آب و برق کیش، پنج مگاوات از ۱۵مگاوات برقی که خریداری شده است، تا هفته آینده تحویل می‌شود.

مدیرعامل شرکت پارس میکا کیش، سازمان منطقه آزاد کیش را پشتوانه این طرح عنوان کرد و گفت: به واسطه اعتماد، تعامل و جدا ندانستن سازمان منطقه آزاد کیش از این مجموعه، در هر شرایطی فعالیت کرده‌ایم و امور را به انجام رسانده‌ایم.