استاندار گیلان خبر داد:

تشکیل دبیرخانه اوراسیا در ایران با مرکزیت شهر رشت

استاندار گیلان از تشکیل دبیرخانه اوراسیا در ایران با مرکزیت رشت در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، ارسلان زارع در نشست مجمع نمایندگان استان گیلان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به وجود ۲هزار ۹۴۸واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۷هزار و ۵۹۷میلیارد تومان در گیلان اشاره کرد و افزود: در این واحدهای صنعتی ۸۲هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال دارند.

وی اظهار داشت: واحدهای صنعتی و تولیدی به عنوان یک ظرفیت خوب در کنار ظرفیت‌های اقتصادی بخش کشاورزی و گردشگری محسوب می شود که ۲.۴درصد ارزش افزوده کل کشور را دارا هستند، در حالی که گیلان تنها یک درصد جمعیت کشور را دارد.

زارع افزود: به سبب وجود ظرفیت‌های خوب موجود در گیلان و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، دبیرخانه اوراسیا در ایران با مرکزیت رشت در آینده‌ای نزدیک تشکیل می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان به وجود هزار و ۳۹۴طرح نیمه‌تمام و در حال اجرا در گیلان با مجموع سرمایه گذاری ۱۵هزار و ۵۰۰میلیارد تومان نیز اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود برای بالغ بر ۴۷هزار نفر در این واحدها اشتغال‌زایی شود که زمینه تحولات گیلان را ایجاد می‌کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه عمده تولیدات صنعتی گیلان در بخش‌های سلولزی، فولاد، قطعه‌سازی خودرو، دارویی، سیمان، روغن موتور و پوشاک است، اظهار داشت: تلاش ما بر این است تا صنایع موجود در مرکز استان و منطقه آزاد انزلی سهم بسزایی در تولید ناخالص ملی و پیشرفت استان داشته باشد.

وی به حل مشکلات راه دسترسی و توسعه زیرساخت‌های برق در شهرک صنعتی سفیدرود رشت با دستور وزیر صمت اشاره کرد و افزود: دولت تدبیر و امید علیرغم همه تنگناهای موجود، از صنایع حمایت و پشتیبانی می کند.

زارع خاطرنشان کرد: با همه فراز و نشیب‌های موجو،د توانستیم در مدت کوتاه یک سال اخیر بیش از ۳۷۰واحد راکد و نیمه‌راکد را به چرخه مجدد تولید برگرداند.

وی گفت: اگرچه برخی چالش‌های بخش صنعت عمومی استف اما استان گیلان نیز با موضوعاتی همچون نرخ بالای سود تسهیلات، وجود معوقات بالای بانکی در واحدهای تولیدی و عدم مشارکت بانک‌های خصوصی مواجه است.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: با دستور وزیر صمت، فعالیت‌های اقتصادی زیرمجموعه‌های این وزارتخانه در مسیر افزایش میزان سرمایه‌گذاری در گیلان بیشتر می‌شود.

زارع اظهار داشت: معتقدیم بانک‌ها علیرغم همه همکاری‌ها، تمایل جدی برای مشارکت در سرمایه‌گذاری ثابت را ندارند و با این اوصاف چشم‌اندازی که در استان درنظرگرفته شده است، محقق نمی‌شود.

وی افزود: در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب، برنامه‌های رئیس جمهوری و دولت زمینه صادرات کالاها تولیدی استان بیشتر از گذشته فراهم شده است.

استاندار گیلان به رشد ۸۳درصدی صادرات محصولات تولیدی گیلان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل اشاره کرد و اظهار داشت: هدفگذاری صادرات امسال بر مبنای ۵۰۰میلیون دلار است که ۴۰۰میلیون دلار نیز از طریق منطقه آزاد انزلی، بندرکاسپین و انزلی پیش‌بینی شده است.

زارع همچنین به برخی مشکلات کیفیت گندم وارداتی از استان‌های مجاور به گیلان و کاهش میزان آن اشاره و خاطرنشان کرد: با دستور وزیر صمت مقرر شد مشکل کیفیت و درصد حجمی گندم وارداتی به گیلان برطرف شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست اعضای این مجمع با وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه تجاری و کشاورزی استان گیلان گفت: مقرر شد برای استفاده بهینه از محصولات کشاورزی گیلان به ویژه صادرات این محصولات به کشورهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا تمهیدات ویژه اندیشیده و حتی دبیرخانه‌ای با مرکزیت رشت برای صادرات به این منطقه تشکیل شود.

محمدصادق حسنی در ادامه با تاکید بر اهمیت موضوع فرآوری محصولات کشاورزی استان برای صادرات گفت: بهترین حالت برای صادرات محصولات کشاورزی فرآوری و بسته‌بندی، ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی است.