در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی صورت پذیرفت:

تصویب آیین‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج ‌ساله به اتباع خارجی سرمایه‌گذار در ایران

هیات وزیران در جلسه امروز بعدازظهر (10تیرماه) که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد، از بازیکنان، مربی و کادر فنی تیم‌ملی کشورمان به دلیل کسب موفقیت‌های پی در پی و صعود به مرحله نهایی لیگ والیبال ملت‌ها ۲۰۱۹ تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به منظور تشویق سرمایه‌گذاری و جذب منابع مالی (ارزی) خارجی، آیین‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی را به تصویب رساند.

 

تصویب آیین‌نامه اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی سرمایه‌گذار در ایران

مطابق این آیین‌نامه، حداقل مبلغ مورد نیاز برای اعطای مجوز اقامت سرمایه‌گذاری برای اتباع دولت‌های خارجی که از سوی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده‌اند، معادل ۲۵۰ هزار یورو است.

گفتنی است، سرمایه‌گذاری علاوه بر دلار، شامل معادل ارزی سایر ارزهای مورد قبول بانک مرکزی نیز می‌شود.

سپرده‌گذاری در بانک، سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت و سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن، مطابق ضوابط این آیین‌نامه و با رعایت قوانین و مقررات کشور، ازجمله انواع سپرده‌گذاری موضوع این آیین‌نامه است.

 

تصویب دو آیین‌نامه اجرایی قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

هیات وزیران به پیشنهاد وزارت دادگستری، آیین‏نامه اجرایی قانون برنامه ششم توسعه درخصوص «بهبود وضعیت زندان‏ها و بازداشتگاه‏ها و تسریع در انتقال زندان ها به خارج محدوده شهرها» را تصویب کرد.

بهبود وضعیت زندان ها و بازداشتگاه‌ها، تسریع در انتقال زندان‌های واقع در محدوده شهرها با اولویت کلان‌شهرها به خارج از شهرها، مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و عمومی در بهره‌برداری و یا توسعه زیرساخت‌های سلامت و درمان، آموزش، حرفه‌آموزی و اشتغال حین حبس و پس از آن، طرح‌های حمایتی از خانواده زندانیان و کمک به افزایش سهم خودگرانی زندان‌ها، از مهم‌ترین اهداف تصویب این آیین‌نامه به شمار می‌رود.

گفتنی است، مطابق قانون برنامه ششم توسعه، سازمان زندان‏ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با همکاری وزارت دادگستری، مکلف به بهبود وضعیت زندان‏ها و بازداشتگاه‏ها و تسریع در انتقال ۲۰زندان داخل محدوده شهرها با اولویت کلان‌شهرها به خارج از شهرها است.

 

تصویب تعدادی از آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه‌۱۳۹۸ کشور

هیات وزیران در ادامه جلسه، به بررسی و تصویب تعدادی از آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه سال‌۱۳۹۸ کل کشور پرداخت.

براساس یکی از آیین‌نامه‌های مورد بررسی، دستگاه‌های اجرایی مکلفند از محل منابع بودجه کل کشور و دارایی‌‌های خود، تمهیدات لازم را برای اجرای طرح‌ جدید، نیمه‌‌تمام و آماده ‌بهره‌‌برداری و در حال بهره‌‌برداری از طریق انعقاد قرارداد واگذاری و یا مشارکت با بخش‌های خصوصی، تعاونی و شهرداری‌‌ها و دهیاری‌‌ها با اولویت بخش‌های خصوصی و تعاونی فراهم کنند.

هم‌چنین، به موجب آیین‌نامه دیگری از قانون بودجه سال‌۱۳۹۸، دولت می‌تواند بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی (تعاونی، خصوصی و موسسات عمومی غیردولتی (شهرداری‌ها) را که در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط تا پایان سال‌۱۳۹۷ ایجاد شده، با مطالبات قطعی معوق دولت از اشخاص مزبور، مشروط به پرداخت ۲۵درصد بدهی‌ها به صورت نقدی تا مبلغ ۵۰هزار میلیارد ریال از طریق اسناد خزانه به صورت جمعی-‌خرجی تسویه کند.

 

تصویب اساسنامه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران

هیات وزیران به‌ منظور ارتقای ایمنی و کیفیت خدمات حمل و نقل هوایی، ناوبری هوایی و فرودگاهی «اساسنامه شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران» را اصلاح کرد.

گفتنی است، مطابق قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از نظر اداری، استخدامی، مالی و معاملاتی در چهارچوب اساسنامه‌ای که به تصویب هیات وزیران می‌رسد، اداره می‌شوند.

 

بررسی وضعیت شرکت‌های دولتی زیانده در سال مالی‌۱۳۹۶

هیات وزیران در ادامه، به بررسی وضعیت شرکت‌های دولتی زیان‌ده در سال مالی‌۱۳۹۶ پرداخت و در مورد ادامه فعالیت آنها در بخش دولتی یا واگذاری و یا انحلال آنها تصمیم ‌گیری کرد.