در هفت ماهه سال جاری صورت پذیرفت:

تصویب دو هزار و ۶۶۰میلیارد تومان طرح سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ارس

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس در جلسه شورای اداری شهرستان جلفا که با حضور معاون رئیس قوه قضائیه برگزار شد، گفت: ارزش طرح‌های سرمایه‌گذاری تصویب شده در هفت ماه امسال دو هزار و 660میلیارد تومان است.

به گزارش اخبار آزاد، صفر شاسفند با اعلام این خبر افزود: یکی از اهداف مهم سازمان حمایت از شرکت‌های وارد‌کننده برای ورود به عرصه تولید و صادرات است که در این زمینه موفقیت‌های خوبی کسب کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه میزان واردات به ارس غیرقابل قیاس با صادرات از این منطقه است، گفت: در هفت ماه امسال ۸۱هزار تن به ارزش ۲۴۸میلیون دلار کالا از ارس صادرات شده است و در مقابل هشت هزار تن کالا به ارزش ۳۰میلیون دلار واردات شده است.

شاسفند خاطرنشان کرد: متاسفانه از شهریورماه سال قبل عوارض خروج از کشور به حساب خزانه واریز شد که با تلاش و همکاری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و دادستان شهرستان جلفا عوارض به حساب ارس بازگشت تا پروژه‌های عمرانی و زیربنایی بدون مشکل اجرا شود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا و نقش مهم ارس در روابط تجاری با کشورهای منطقه، گفت: تجارت ترجیهی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا که شامل ۵۰۲قلم کالا ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران و ۳۶۰قلم هم ترجیحات اعطایی ما به اتحادیه اوراسیا است، خبر خوبی برای بازرگانان ایران و به خصوص فعالان اقتصادی منطقه آزاد ارس است.

شاسفند گفت: علاوه بر موفقیت‌های تجاری در ماه‌های اخیر، الحاق ارس به جوامع ایمن و همچنین پیوستن به سازمان جهانی گردشگری و پیمودن آخرین مراحل ثبت جهانی ژئوپارک ارس در یونسکو که سال آینده اتفاق خواهد افتاد، نوید‌بخش آینده‌ای روشن برای ارس در عرصه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه ارس نگاه ویژه‌ای به تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد، گفت: تلاش ما تبدیل شدن به الگوی یک منطقه صنعتی در کشور است.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس از توسعه متوازن بخش‌های مختلف در ارس خبر داد و گفت: توسعه متوازن در بخش‌های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و فرهنگی و سایر بخش‌های فعالیتی ارس مشهود است که این امر ارس را نسبت به سایر مناطق کشور برای سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی داخلی و بین‌المللی حائز اهمیت کرده است.

شاسفند گفت: در سفر اخیر سفیر جمهوری آذربایجان به ارس موضوع احداث پل دوستی بین ایران و آذربایجان در محدوده قلی‌بیگلو این منطقه و ایجاد منطقه آزاد تجاری مشترک را بررسی کرده و به توافقات اولیه رسیدیم.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ارس در پایان ابراز امیدواری کرد با همکاری دستگاه‌های مختلف، ظرفیت‌های بالقوه و کم‌نظیر منطقه آزاد ارس در مسیر کمک به اقتصاد ملی عملیاتی شود.