تغییرات مکرر قوانین، مانعی جدی در مقابل فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد/ جلوگیری از ورود کالاهای گروه‌۴ به مناطق آزاد، مشکل جدید فعالین این مناطق

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از اقدامات سخت‌گیرانه، تغییر پی در پی قوانین و مقررات و عدم آشنایی دقیق با شرایط فعالیت در مناطق آزاد کشور به عنوان مانع جدی و سدی در برابر فعالیت‌های اقتصادی این مناطق نام برد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی در نشست با مسئولان […]

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از اقدامات سخت‌گیرانه، تغییر پی در پی قوانین و مقررات و عدم آشنایی دقیق با شرایط فعالیت در مناطق آزاد کشور به عنوان مانع جدی و سدی در برابر فعالیت‌های اقتصادی این مناطق نام برد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی در نشست با مسئولان مالیاتی کشور در سالن مرکز بین‌المللی رشد قشم، اعلام کرد: یکی از مشکلات جدید کار در مناطق آزاد به جلوگیری از ورود کالاهای گروه‌۴ مربوط می‌شود که فعالان اقتصادی درگیر آن شده‌اند.

وی افزود: مناطق آزاد براساس قوانین و مقررات وضع شده باید فرصتی برای توسعه کشور باشند و با اقدامات سختگیرانه نمی‌توانیم به موفقیت فعالیت‌های اقتصادی در این مناطق امیدوار باشیم.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، درصورت نیاز به داشتن مناطق آزاد در کشور، راهی جز آسان‌سازی قوانین و مقررات و کمک به فعالان اقتصادی نداریم و با این روش به اشتغال و توسعه تولید محصولات صادرات محور در این مناطق کمک خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: هم‌اینک بیش از ۲۰۰واحد صنعتی و تولیدی در قشم مشغول فعالیت هستند که با فراهم کردن شرایط حمایتی می‌توانیم شمار آنان را افزایش داده و با جذب سرمایه‌گذاران بزرگ داخلی و خارجی، قشم را به قطب مهم فعالیت‌های اقتصادی کشور تبدیل کنیم.

مومنی از موقعیت قشم در حوزه شیلات، نفت، گاز، انرژی، صنعت فولاد با توجه به فراوانی آب دریا، راه‌اندازی بانکرینگ سوخت و خدمات جانبی آن برای استفاده از اقتصاد عبور سالانه بیش از ۱۵هزار کشتی از خلیج فارس، تولید برق از انرژی خورشید و همچنین تولید آب و برق همزمان در چند نیروگاه جزیره با هدف صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان بخشی از ارزش‌های این منطقه آزاد نام برد.

وی با اشاره به جاذبه‌های مهم طبیعی و تاریخی در حوزه گردشگری قشم، افزود: این منطقه آزاد را به واسطه موهبت های خدادادی در حوزه گردشگری می‌توان به نحو شایسته اداره کرد و در دوره دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار مهمی در بخش گردشگری جزیره ایجاد شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: در تمام دنیا دولت‌ها با ایجاد زیرساخت‌های توسعه‌ای، شرایط فعالیت و جذب سرمایه‌گذار در مناطق آزاد را فراهم می‌کنند، اما در ایران سازمان‌های مناطق آزاد مکلف به ایجاد زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذار هستند و این اقدام مانع از رشد واقعی در این مناطق شده است.

وی باردیگر بر حمایت همه‌جانبه و تسهیل در قوانین و مقررات به عنوان تنها راه حمایت از تولید محصولات صادرات محور در مناطق آزاد کشور ازجمله قشم نام برد و اظهار امیدواری کرد که خروجی اینگونه نشست‌ها به راه حلی برای کمک به فعالان اقتصادی در مناطق آزاد منجر شود.

بنا به این گزارش، نخستین همایش مالیاتی مناطق آزاد کشور با حضور معاونان اقتصادی و مسئولان مرتبط با حوزه مالیات در دبیر خانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، معاونان اقتصادی سازمان‌های مناطق آزاد، معاون مالی و ارزش افزوده سازمان مالیاتی کشور و هفت مدیرکل استان‌های دارای مناطق آزاد کشوراز امروز و به مدت دو روز در سالن مرکز بین‌المللی رشد قشم در حال برگزاری است.