تفاهم‌نامه توسعه مجموعه سوارکاری کیش میان بخش خصوصی و سازمان منطقه آزاد کیش منعقد شد

سازمان منطقه آزاد کیش و بخش خصوصی برای توسعه مجموعه سوارکاری کیش تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در نشست سه‌شنبه (‌۲۲مرداد) که با حضور غلامحسین مدیرعامل، معاونان و مشاوران سازمان منطقه آزاد کیش و حسین ثابت سرمایه‌گذار بخش خصوصی برگزار گردید، تفاهم‌نامه توسعه مجموعه سوارکاری بین سازمان منطقه آزاد کیش و بخش خصوصی امضا شد.

دکتر مظفری در این دیدار با اشاره به علاقه‌مندی حسین ثابت سرمایه گذار بخش خصوصی به توسعه جزیره کیش گفت: کیش متعلق به تمامی مردم ایران است و پیشرفت این جزیره برای همه هموطنان به ویژه ساکنان کیش بسیار حائز اهمیت است و البته برای کسانی مانند آقای ثابت جزیره کیش یک ویژگی دارد که به آن تعلق خاطر دارند.

وی با بیان اینکه تلاش برای رونق و آبادانی جزیره کیش فرصت ارزشمندی است که در اختیار ما قرارگرفته، افزود: باید در تحقق اهداف توسعه‌ای منطقه به صورت جدی عمل کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: در حوزه ورزش، امکانات و زیرساخت‌های بسیار خوبی مهیا شده است که ضمن سفر هفته گذشته مسئولان ورزشی کشور هم مورد بازدید قرار گرفت و قرار شد جام اکو در کیش برگزار شود. میدان اسب‌دوانی کیش که از ظرفیت‌های خوب جزیره محسوب می‌شود و از دو بعد ورزشی و گردشگری دارای جذابیت است، مورد توجه قرار گرفته و با کمک و توانمندی‌های آقای ثابت امیدواریم طرح میدان اسب‌دوانی در سطح منطقه به یک جذابیت خاص و ویژه تبدیل شود.

حسین ثابت نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از توسعه منطقه آزاد کیش با حضور دکتر مظفری به عنوان یک مدیر بادرایت و توانمند گفت: در جایگاه یک ایرانی، با افتخار و تمام توان به کشور خود خدمت می‌کنم. کمتر مدیرانی هستند که به سراغ سرمایه‌گذاران بروند، اما دکتر مظفری با علاقه، به مشهد آمدند و از ما دعوت کردند. البته با علاقه‌ای که من به کیش دارم امیدوارم بتوانیم به کیش خدمت کنم.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و سازمان با همدلی در جهت توسعه کیش همکاری می‌کنند، اظهار داشت: با توجه به عزم جزم دکتر مظفری برای توسعه کیش و پیگیری‌های مکررشان، ما آماده‌ایم تا برای انجام طرح‌های بزرگ ازجمله  اسب‌دوانی، تصفیه فاضلاب و محیط زیست در جزیره کیش با سازمان منطقه آزاد کیش همکاری گسترده داشته باشیم.

ثابت با  بیان اینکه هم‌اکنون در مشهد طرحی به وسعت یک میلیون مترمربع را در دست اجرا داریم، گفت: با امید خداوند برای توسعه کیش، نگین ایران تلاش می‌کنیم و اعتقاد داریم که نعمت‌های طبیعی چون خورشید درخشان، ساحل زیبا، آب زلال و هوای پاک، موهبت‌‌های بسیار باارزش در کیش است که باید به درستی از آنها بهره ببریم.

وی ضمن تشکر از دعوت دکتر مظفری برای حضور و فعالیت مجدد در جزیره بیان کرد: از خداوند طلب یاری می‌کنم تا بتوانم با تمام توان، کاری ماندگار در جزیره کیش انجام دهم.

همچنین امیری خراسانی سرپرست موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش نیز در این جلسه گفت: وسعت زمین اسب‌دوانی ۶۰هکتار است و با توجه به نیاز منطقه کلینیک درمانی اسب نیز می‌تواند در آن تعبیه شود.

وی با اشاره به زیرساخت‌های مناسب ورزشی کیش اظهار کرد‌: امکان ایجاد زمین چوگان در مجموعه سوارکاری کیش و ترویج این ورزش کهن ایرانی در منطقه وجود دارد و می‌تواند به عنوان یکی از ظرفیت‌های گردشگری ورزشی کیش مورد توجه قرار گیرد.

دکتر مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری کشور نیز با اشاره به عضویت این هیات در دو فدراسیون جهانی اسب‌دوانی و سوارکاری گفت‌: با همکاری مرکز دامپزشکی، برای ایجاد مرکز قرنطینه اسب در کیش مطالعات گسترده‌ای انجام شده است که در حال پیگیری برای ایجاد این مرکز هستیم و دامپزشکی کشور هم آماده همکاری هستند.

خلیلی افزود: رایزنی‌های لازم برای استفاده بهینه از توان تخصصی مشاوران خارجی فدراسیون‌های جهانی اسب‌دوانی و سوارکاری در زمینه مشاوره و آموزش جهت ارتقاء سطح علمی فعالان عرصه سوارکاری در کشورمان انجام شده است‌.

وی با تاکید بر آمادگی کامل فدراسیون سوارکاری کشور در جهت همکاری با سازمان منطقه آزاد کیش و فراهم کردن زمینه استفاده مطلوب از زیرساخت‌های مناسب کیش و توسعه ورزش سوارکاری در این منطقه افزود: مشاوران فدراسیون آماده هستند تا برای توسعه مجموعه سوارکاری کیش و ایجاد مرکز قرنطینه، با سازمان همکاری تنگاتنگ داشته باشند و ریاست فدراسیون جهانی اسب‌دوانی که مقر آن در پاریس است اعلام آمادگی کرده که به کیش سفر کنند و این سفر به طور قطع ثمرات خوبی  برای کشور و کیش خواهد داشت.

لازم به ذکر است، حسین ثابت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است که در دهه‌های قبل در زمینه گردشگری در جزیره کیش فعالیت داشته است.

گفتنی است، موضوع این تفاهم‌نامه مرمت، بازسازی، ایجاد، توسعه و تجهیزمجموعه سوارکاری المپیک کیش برای توسعه گردشگری ورزشی در بخش‌های ورزش همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای اسب‌سواری است.

همچنین، توسعه بخش مانژ در قالب ساخت مانژ مسقف ویژه فصل تابستان، توسعه به روز اصطبل‌ها و راه‌اندازی ساختمان قرنطینه جهت واردات اسب به کیش مطابق با استانداردها و مقررات روز جوامع بین‌المللی سوارکاری، محوطه‌سازی و زیباسازی مجموعه سوارکاری کیش، برگزاری مسابقات اسب‌دوانی در رشته‌های مختلف، ایجاد زیرشاخه‌های جدید و محبوب ورزشی ویژه سوارکاری ازجمله سوارکاری جانبازان و چوگان ازجمله مفاد این تفاهم‌نامه است که در آینده نزدیک با مطالعات گروه علمی بخش خصوصی و مهندس ثابت در قالب قرارداد اجرایی خواهد شد.