تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شد

تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان فنی حرفه‌ای کشور در تهران به امضاء رسید. به گزارش اخبار آزاد مناطق، این تفاهم‌نامه با حضور رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و سلیمان پاک‌سرشت معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شد. رئیس هیات مدیره و  مدیرعامل سازمان منطقه […]

تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان فنی حرفه‌ای کشور در تهران به امضاء رسید.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این تفاهم‌نامه با حضور رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و سلیمان پاک‌سرشت معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شد.

رئیس هیات مدیره و  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست با بیان اینکه اهمیت موضوع مهارت‌آموزی در توسعه بر کسی پوشیده نیست و در سطح جهانی داشتن مهارت و تخصص از اهمیت بیشتری نسبت به دارا بودن مدرک تحصیلی برخوردار است، افزود: اعتقاد سازمان منطقه آزاد انزلی بر این است که با همکاری مشترک اقدامات خوبی جهت مهارت‌آموزی نیروهای مشغول به کار در بخش‌های مختلف سطح منطقه برداشته می‌شود و در این میان حوزه گردشگری دارای اهمیت و اولویت خاصی برای این سازمان است و امیدواریم در چارچوب این تفاهم‌نامه نتایج قابل قبولی در زمینه‌های مختلف گردشگری در سطح منطقه و استان گیلان حاصل شود.

معاون وزیر تعاون، کار، رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در این جلسه با ابراز خوشحالی از انعقاد این تفاهم‌نامه، آن را الگویی برای اجرا با سایر مناطق آزاد کشور قلمداد کرد و افزود: با عنایت به جایگاه حقوقی، قانونی و مزایا و معافیت مناطق آزاد که فرصت‌های خوبی جهت فعالیت در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، صنعتی و گردشگری را پدید می‌آورند، می‌توان از این تفاهم‌نامه به عنوان اولین گام جهت ترسیم الگوی همکاری و هم‌افزایی در راستای تأمین نیازهای مهارتی نیروی انسانی منطقه آزاد انزلی و مناطق آزاد استفاده کرد.

سلیمان پاک‌سرشت با بیان اینکه اهداف مورد نظر مناطق آزاد، ظرفیتی جهت ارتقاء فایده‌مندی نیروی انسانی در قیاس با سرزمین اصلی ارائه می دهد که می‌توان با همکاری یکدیگر بسته ویژه آموزشی را با همکاری مناطق آزاد در سطح این مناطق ترسیم و عملیاتی ساخت، گفت: براساس بازدیدی که چندی پیش از منطقه آزاد انزلی داشتیم، باید گفت که اتفاقات و ظرفیت‌های خوب ایجاد شده در این منطقه مشهود است و توجه شما به مهارت‌آموزی نیروی انسانی که به ارتقای کیفیت آنها منتهی می‌شود باعث افزایش آورده منطقه شما خواهد شد.

تفاهم‌نامه فوق در ۶ماده و ۳۲بند به منظور بهره‌گیری از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود دو سازمان و ارتقاء مهارت ساکنین، شهروندان و نیروهای کار شاغل در محدوده منطقه آزاد انزلی و استان گیلان میان طرفین منعقد شد.

بر این اساس، ارتقای سطح مهارت‌های فنی ساکنین منطقه و افراد جویای کار فاقد مهارت، ارتقای بهره‌وری نیروی کار شاغل در محدوده منطقه با رویکرد اشتغال پایدار، شناسایی نیازهای آموزشی متناسب با مشاغل جدید و پیشرفت‌های علمی، براساس ظرفیت‌های موجود منطقه و در نهایت ارتقای ظرفیت‌های گردشگری منطقه و ارائه خدمات بهتر به گردشگران داخلی و خارجی مهم‌ترین اهداف انعقاد این تفاهم‌نامه میان سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور اعلام شده است.

براساس این تفاهم‌نامه، اجرای دوره‌های آموزشی براساس استانداردهای سازمان فنی و حرفه‌ای و امکانات موجود اداره کل متبوع خود در استان، برگزاری دوره‌های مهارت‌های خاص و پیشرفته و مهارت‌های مورد نیاز منطقه از مهم‌ترین بندهای تعهد سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در این تفاهم‌نامه قید شده است.

از سوی دیگر، طبق این تفاهم‌نامه، سازمان منطقه آزاد انزلی نیز متعهد به نیازسنجی آموزشی دوره‌های مهارتی، همکاری در برنامه‌ریزی و تهیه تقویم آموزشی جهت اجرا دوره‌ها، تأمین تجهیزات و ماشین‌آلات مستعمل و نو برای کارگاه های آموزشی، هماهنگی جهت اعطای مجوز و غرفه به تعاونی یا شرکت‌های مهارت آموختگان و معرفی نخبگان مهارتی و افراد مستعد، شده است.

بنا بر این گزارش، برگزاری جلسات و همایش‌های علمی، آموزشی، فرهنگی و پژوهشی مشترک، همکاری در تدوین، تألیف و انتشار کتب و بسته‌های آموزشی و چند‌رسانه‌ای و تشکیل کارگروه مشترک متشکل از مدیر، مسئولان معرفی شده طرفین جهت برنامه‌ریزی و پیگیری‌های لازم؛ جزء تعهدات مشترک سازمان منطقه آزاد انزلی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در مسیر اجرای تفاهم‌نامه مزبور می‌باشد.

گفتنی است؛ در این مراسم معاونین و مدیران دو سازمان و اعضای هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی و مدیر کل فنی و حرفه‌ای گیلان حضور داشتند.