تلاش تهران و آنکارا در جهت ارتقای روابط اقتصادی دو کشور/ رفع محدودیت‌های بانکی میان ایران و ترکیه، در دستورکار دولت‌ها/ افزایش حجم مبادلات ایران و ترکیه به ۳۰میلیارد دلار

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه دو کشور مهم و تأثیرگذار در منطقه هستند، گفت: گسترش همکاری‌های تهران و آنکارا نقش موثری در حل مسائل دنیای اسلام و منطقه دارد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه‌شنبه ۲۷فروردین‌ماه) در دیدار «دریا اورس» سفیر جدید ترکیه […]

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه دو کشور مهم و تأثیرگذار در منطقه هستند، گفت: گسترش همکاری‌های تهران و آنکارا نقش موثری در حل مسائل دنیای اسلام و منطقه دارد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه‌شنبه ۲۷فروردین‌ماه) در دیدار «دریا اورس» سفیر جدید ترکیه در ایران، با تبریک پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات اخیر، تسلط سفیر جدید این کشور به زبان فارسی و آشنایی با ظرفیت‌های ایران را امتیازی بزرگ در جهت توسعه روابط تهران-‌آنکارا برشمرد و اظهار داشت: نقش سفرا در توسعه مناسبات فی‌ مابین نقشی پراهمیت و تعیین‌کننده است و امیدوارم در دوره جدید شاهد رفع موانع پیش‌رو و گسترش روابط دوجانبه ایران و ترکیه در همه زمینه‌ها باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان این که امروز در مقطع حساسی قرار گرفته‌ایم، به خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران اشاره و خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه باید بدون توجه به تحریم‌های جدید آمریکا، به توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف ادامه دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به اراده مقامات عالی‌رتبه دو کشور بر توسعه مناسبات فی مابین، یکی از موانع پیش روی گسترش روابط را، موانع و محدودیت‌های بانکی برشمرد و بر ضرورت تلاش دو طرف برای رفع موانع و توسعه همکاری‌های بانکی تاکید کرد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران از حضور و فعالیت سرمایه‌گذاران کشور ترکیه استقبال می‌کند، گفت: دو کشور از ظرفیت‌های لازم برای افزایش حجم مبادلات تجاری برخوردار هستند و می‌توانند حجم مبادلات را به ۳۰میلیارد دلار در سال برسانند.

سفیر جدید ترکیه در ایران نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت این کشور به معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان، از آمادگی خود در دوره مسئولیت جدید برای تلاش در جهت ارتقاء سطح مناسبات تهران-‌آنکارا در همه زمینه‌ها و در راستای منافع دو ملت خبر داد.

دریا اورس با تاکید بر ضرورت تلاش در جهت تسهیل روابط تجاری دو کشور اظهار امیدواری کرد با تلاش دو طرف در جهت رفع موانع بانکی و اقداماتی نظیر استفاده از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری، بتوانیم به نتایج مثبتی در جهت ارتقاء سطح همکاری‌ها و روابط اقتصادی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه دیدگاه دو کشور درخصوص مسائل سوریه بسیار به یکدیگر نزدیک است، گفت: امیدوارم با همکاری دو کشور شاهد حل مسائل سوریه در آینده نزدیک باشیم.