تمایل بانک‌ها و بیمه‌های خارجی جهت حضور در مناطق آزاد

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مدیران مناطق آزاد ایران مذاکرات و گفت‌وگوهایی را با برخی از بانک‌ها و بیمه‌های خارجی برای حضور و تاسیس شعبه در این مناطق داشته‌اند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، اکبر افتخاری درباره حضور بانک‌ها و بیمه‌های خارجی در مناطق آزاد ایران افزود: […]

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مدیران مناطق آزاد ایران مذاکرات و گفت‌وگوهایی را با برخی از بانک‌ها و بیمه‌های خارجی برای حضور و تاسیس شعبه در این مناطق داشته‌اند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، اکبر افتخاری درباره حضور بانک‌ها و بیمه‌های خارجی در مناطق آزاد ایران افزود: حضور بانک‌ها و بیمه‌های خارجی در مناطق آزاد تابع قوانین خاص خود است؛ البته مناطق آزاد می‌توانند به محلی برای شکل‌گیری نهادهای مالی خارجی تبدیل شوند.

افتخاری با بیان اینکه در مسیر تاسیس بانک، بیمه، نهادهای مالی و حتی بورس‌های خارجی در مناطق آزاد محدودیت‌هایی وجود دارد، اظهار داشت: دسته‌ای از محدودیت‌ها مربوط به بسترسازی و ایجاد زمینه برای فعالیت بانک‌ها، بیمه‌ها و نهادهای مالی خارجی است. باید ببینیم که آیا بانک یا بیمه خارجی حاضر است با توجه به شرایط اقتصادی ایران در مناطق آزاد کشور فعالیتی داشته باشد یا نه؟

وی ادامه داد: ما همچنین در حال بررسی حضور شرکت‌های بیمه و شعب آنها به همراه سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد هستیم.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بحث ایجاد بورس بین‌الملل در مناطق آزاد را بحثی جدی عنوان کرد و اظهار داشت: ایجاد بازار بورس بین‌المللی در مناطق آزاد در حال بررسی در کمیسیون دولت است تا به عنوان بورس جدیدی وارد فضای اقتصادی کشور شود. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در این بورس حضور داشته و سهام شرکت‌های داخلی و خارجی در آن عرضه می‌شود.

افتخاری تاکید کرد: ایجاد بورس بین‌المللی در مناطق آزاد منع قانونی ندارد، اما برای تسریع در ایجاد این موضوع نیاز به همراهی نهادهای متولی و صاحب صلاحیت وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط موجود دو مانع برای حضور سرمایه‌گذاران، بانک‌ها و بیمه‌های خارجی در مناطق آزاد وجود دارد که اولی شرایط فعلی اقتصادی و دوم همراهی نهادهای متولی مانند بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس است.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد گفت: حتی رئیس‌جمهور با ایجاد فضای مناسب در مناطق آزاد جهت تاسیس بانک‌های خارجی یا شعب آنها و همچنین شرکت‌های بیمه و بورس بین‌المللی موافق است.

افتخاری با بیان اینکه در حوزه بیمه محدودیت‌ها نسبت به بانک و بورس کمتر است، گفت: در تلاش هستیم تا در سه حوزه بانک، بورس و بیمه بتوانیم با هماهنگی نهادهای داخلی، آرامش روانی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی و همچنین بانک‌ها و بیمه‌های خارجی را فراهم کنیم.

معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی درباره اینکه آیا تاکنون مذاکراتی با بانک‌ها و بیمه‌های خارجی برای حضور در مناطق آزاد ایران شده است یا نه؟ تصریح کرد: مدیران مناطق آزاد مذاکراتی را با بانک‌های خارجی که بیشتر آنها نیز آسیایی بودند، داشته‌اند و آنها ابراز تمایل کردند تا در گام اول شعبات خود را در مناطق آزاد ایران با فراهم شدن بسترهای مناسب ایجاد کنند و ما نیز در تلاش برای ایجاد این بسترها هستیم.