مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اظهار داشت:

توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، اولویت منطقه آزاد ارس

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را یکی از اولویت‌های اصلی منطقه آزاد ارس عنوان کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محسن نریمان در بازدید از نمایشگاه رینوتکس‌۲۰۱۹ و در گفتگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، گفت: منطقه آزاد ارس حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و نخبگان صاحب ایده و فکر را در اولویت کاری خود قرار داده است و یکی از اولویت‌های اصلی ارس، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در نقطه صفر مرزی است.

نریمان تاکید کرد: به منظور حمایت عملی، مشوق‌های خاصی برای فعالان این حوزه در منطقه آزاد ارس تصویب شده است و حمایت‌های مادی و معنوی سازمان باعث افزاش شرکت‌های فناور، دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در ارس شده است.

وی با اشاره به حضور فعال منطقه آزاد ارس در هفتمین نمایشگاه ربع رشیدی، افزود: برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در منطقه آزاد ارس در نمایشگاه رینوتکس‌۲۰۱۹ شرکت کرده اند و این نمایشگاه نشان‌دهنده کارهایی است که در این حوزه در طول یک سال گذشته صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خاطرنشان کرد: در بازدید از غرفه‌های مختلف حاضر در نمایشگاه نیز شاهد رونمایی از فناوری‌های جدیدی بودیم و در منطقه آزاد ارس نیز تلاش خواهیم کرد تا از این موارد بر‌اساس نیازهای منطقه، بهره ببریم.

نریمان استفاده از فناوری‌های داخلی را بهترین راه مقابله با تحریم‌ها عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه دشمنان، باید از توان متخصصان و نخبگان داخلی استفاده کنیم و هم‌اکنون فرصت خوبی ایجاد شده است تا صاحبان فکر و ایده، طرح‌های بومی خود را عملیاتی کنند.

وی در زمینه تاثیر اقتصاد دانش‌بنیان بر رشد و توسعه منطقه، گفت: با فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، علی‌رغم تحریم‌ها، صادرات منطقه آزاد ارس نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۷۶درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس افزود: تولید محصولات کشاورزی نیز تقریبا به همین میزان در سال جاری افزایش یافته است.

نریمان خاطرنشان کرد: بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای خاورمیانه تا ۲هفته آینده در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداری می‌رسد تا میزان تولیدات گلخانه‌ای و صادرات این محصول تا ۴۰هزار تن در سال افزایش پیدا کند.

وی تاکید کرد: وسعت منطقه آزاد ارس در هفته‌های گذشته از ۵۱هزار هکتار به ۷۳هزار هکتار افزایش پیدا کرده است و این موضوع توان منطقه را برای توسعه بیشتر بالا می‌برد.

وی در پایان گفت: اعتلای ارس به اعتلای کل استان و کشور خواهد انجامید و باعث افزایش درآمد مردم در بلند‌مدت خواهد شد.

گفتنی است، هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی تبریز، موسوم به رینوتکس‌۲۰۱۹ در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز با حضور جمعی از مقام‌های کشوری و استانی آغاز به کار کرد. این نمایشگاه ۱۳ تا ۱۷آبان‌ماه جاری از ساعت ۱۵ تا ۲۱ در نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار گردید.