دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد:

توسعه تجارت ایران و پاکستان از کریدور منطقه آزاد چابهار و مرز ریمدان

در نمایشگاه نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان، بسته‌های سرمایه‌گذاری چابهار و سایر مناطق عرضه خواهد شد و این فرصت در اختیار سرمایه‌گذاران و تجار پاکستانی قرار خواهد گرفت تا با این بسته‌ها آشنا شوند و در صورت تمایل اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه منطقه آزاد چابهار یکی از مهم‌ترین مناطق آزاد کشور بشمار می‌رود، گفت: درحال حاضر ۱۸منطقه آزاد مصوب داریم که ۱۵منطقه فعال و برخی از این مناطق در مرزهای کشور مستقر هستند.

به گزارش اخبار مناطق آزاد به نقل از تسنیم از زاهدان، حجت‌الله عبدالملکی با اشاره به اینکه منطقه آزاد چابهار یکی از این ۱۸منطقه و به نوعی قدیمی‌ترین منطقه آزاد کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: منطقه آزاد چابهار در سال‌۷۲ راه‌اندازی شد و طی سال‌های اخیر محدوده این منطقه توسعه پیدا کرد و در مرز ریمدان یک سایت جدید به عنوان پهنه منفصل به منطقه آزاد چابهار اضافه شد که در مرز پاکستان قرار دارد.

وی، منطقه آزاد چابهار را از چند جهت برای اقتصاد ملی ایران حائز اهمیت دانست و در توضیح مزایای این منطقه افزود: چابهار تنها منطقه بندری اقیانوسی کشور است و به صورت مستقیم به اقیانوس هند دسترسی دارد. همچنین عمق مناسب آب در این منطقه باعث می‌شود که کشتی‌های بزرگ در این بندر به راحتی پهلوگیری نمایند.

مشاور رئیس‌جمهور درخصوص مزیت دیگر منطقه آزاد چابهار اظهار کرد: این منطقه یکی از نقاط کانونی و بسیار مهم برای ترانزیت جمهوری ‌اسلامی ‌ایران محسوب می‌شود؛ چه از لحاظ کالاهایی که از شرق دنیا برای مصرف در ایران حمل می‌شود و چه کالاهایی که ترانزیتی و عبوری هستند و تنها از سرزمین ایران عبور می‌کنند. این کالاها از مرز چابهار به کشور وارد می‌شوند و از طریق سایر مرزها ازجمله سرخس در شمال‌شرق کشور، امیرآباد در شمال کشور، انزلی در شمال‌غرب کشور، ماکو و ارس و یا سایر مناطق دیگر از کشور خارج می‌شود.

عبدالملکی، منطقه آزاد چابهار را منطقه بسیار مهمی قلمداد کرد و گفت: منطقه آزاد چابهار همچنین کریدور جنوب به شمال، جنوب به شمال‌غرب و جنوب به شمال شرق را تکمیل می‌کند و از این لحاظ نیز بسیار مهم و حائزاهمیت است.

وی، به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های منطقه آزاد چابهار اشاره و عنوان کرد: در طول یکسال اخیر اتفاقات بسیار مهمی در منطقه آزاد چابهار روی داده است، ازجمله اینکه خط کشتیرانی کشتی‌های کانتینربر بین چابهار و کشورهای هند و چین راه‌اندازی شده ‌و ماهانه بیش از هزار کانتینر از طریق این خطوط کشتیرانی به چین حمل می‌شود.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: از طرف دیگر غیر از مباحث لجستیکی و ترانزیتی؛ منطقه چابهار درحال تبدیل شدن به یکی از قطب‌های صنایع پتروشیمی است و واحدهای پتروشیمی بسیار بزرگی در این منطقه درحال راه‌اندازی است. همچنین کارخانه‌هایی در حوزه فولاد و سایر صنایع در این منطقه درحال احداث و بهره‌برداری است.

عبدالملکی در ادامه به ظرفیت‌های کشور پاکستان اشاره کرد و گفت: قرار گرفتن منطقه آزاد چابهار در مرز ایران و پاکستان ظرفیت‌های بسیار ویژه‌ای را برای این منطقه ایجاد کرده است؛ چراکه پاکستان کشور بسیار پرظرفیتی است و بازار مصرف بسیار بزرگی دارد. بنابراین بخش زیادی از این بازار که از تنوع بسیار زیادی هم برخوردار است را می‌توانیم با تامین کالاها از تمام سرزمین ایران به مقصد کشور پاکستان و از طریق منطقه آزاد چابهار و مرز ریمدان تامین کنیم.

وی اضافه کرد: در همین راستا نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی به پاکستان که اواخر این هفته در منطقه آزاد چابهار برگزار می‌شود؛ در جهت معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران به کشور پاکستان فرصت بسیار خوبی است. ضمن‌ آنکه این نمایشگاه باعث می‌شود منطقه آزاد چابهار در پیشرفت اقتصادی کشور از لحاظ گشایش بازارهای بکر کشور پاکستان برای تمام محصولات تولیدی در ایران نقش‌آفرینی کند.

مشاور رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه صادرات کشور از طریق مناطق آزاد به سه شیوه انجام می‌شود، اذعان نمود: امسال نوع چهارم صادرات را در دستورکار خود قرار دادیم. سه نوع صادراتی که قبلا در کشور وجود داشت؛ صادرات محصولات خود مناطق آزاد به خارج از کشور، صادرات‌مجدد و صادرات ترانزیتی بود و نوع چهارم صادرات که طی کمتر از یکسال اخیر روی آن برنامه‌ریزی کرد‌ه‌ایم؛ بازاریابی صادراتی در مناطق آزاد برای محصولات تولیدی در سرزمین اصلی است.

عبدالملکی اظهار داشت: در این شیوه، مناطق آزاد برای بازاریابی صادراتی محصولاتی که در سایر مناطق ایران و در سرزمین اصلی کشور تولید می‌شود؛ کمک بسزایی هستند. در همین راستا نمایشگاهی که اواخر هفته در منطقه آزاد چابهار با هدف معرفی فرصت‌ها و توانمندی‌های صادراتی ایران به مقصد پاکستان برگزار می‌شود، یکی از این پروژه‌هاست که در راستای کمک به بازاریابی صادراتی برای محصولات تولیدی در سرزمین اصلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه براساس مصوبات هیات ‌وزیران، ریاست شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر عهده رئیس‌جمهور است؛ توجه بسیار ویژه‌ای به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور دارند و این مناطق به عنوان پیشران اصلی اقتصاد کشور محسوب می‌شوند. در همین راستا شورایعالی مناطق آزاد به دلیل مزایای منطقه آزاد چابهار و اهمیتی که دارد؛ توجه ویژه‌ای به این منطقه دارد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مهم‌ترین اقداماتی که شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای حمایت از این مناطق دارد؛ بحث مصوباتی است که جهت تسهیل امور اداری و مقررات مربوط به بخش‌های مختلف کشور برای نقش‌آفرینی بهتر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در شورای‌عالی مناطق آزاد تعیین می‌شود و برای همه عزیزان در دولت لازم‌الاجراست. این مهم‌ترین کاری است که انجام می‌شود.

عبدالملکی، یکی دیگر از فواید نمایشگاه بین‌المللی توانمندی‌های صادراتی که اواخر هفته در چابهار برگزار می‌شود را جذب سرمایه‌گذار اعلام کرد و گفت: جدا از بحث بازاریابی صادراتی برای محصولات تولیدی چابهار و همین‌طور محصولات تولیدی سراسر ایران به کشور پاکستان؛ جذب سرمایه‌گذار است.

وی در توضیح این موضوع اضافه کرد: در نمایشگاه بین‌المللی اوراسیا تقاضای بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران دریافت شد که بخشی از این تقاضاها از کشور پاکستان بود. درواقع تجار و فعالان اقتصادی پاکستانی که از ایران محصولاتی را به این کشور منتقل و صادر می‌کنند؛ بعضا علاقه‌مند هستند که در مناطق آزاد ایران اقدام به سرمایه‌گذاری کنند و همان محصولات را در مناطق آزاد ایران تولید و سپس صادر کنند.

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه این وضعیت در سایر مناطق آزاد کشور نیز وجود دارد، گفت: در منطقه آزاد چابهار هم این فرصت وجود دارد که این نمایشگاه می‌تواند به معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران به خصوص منطقه آزاد چابهار به سرمایه‌گذاران پاکستانی کمک بسزایی داشته باشد.

عبدالملکی با اشاره به اینکه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ابتکار به خرج دادیم، تاکید کرد: از اوایل سال جاری یکهزار بسته سرمایه‌گذاری به ارزش ۹۰۰هزار میلیارد تومان معادل ۲۰میلیارد یورو تولید و در رویدادهای مختلف بین‌المللی از طریق مناطق آزاد کشور به متقاضیان عرضه  شد.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۱۰۰بسته از این هزار بسته مربوط به منطقه آزاد چابهار بود، تصریح کرد: بیش از ۵۰هزار میلیارد تومان ارزش این بسته سرمایه‌گذاری است که تقاضای بسیار خوبی را جذب کرده است. در نمایشگاه پیش‌رو نیز بسته‌های سرمایه‌گذاری چابهار و سایر مناطق عرضه خواهد شد و این فرصت در اختیار سرمایه‌گذاران و تجار پاکستانی قرار خواهد گرفت تا با این بسته‌ها آشنا شوند و در صورت تمایل اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

عبدالملکی درخصوص میزان استقبال از این نمایشگاه گفت: پیش‌بینی می‌شود که استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه خواهد شد. هم از طرف فعالان اقتصادی که در مناطق آزاد ایران فعال هستند، هم از سوی فعالان اقتصادی که در سرزمین اصلی مشغول فعالیت و تولیدند و هم از طرف فعالان اقتصادی و تجار و سرمایه‌گذاران و بازرگانان پاکستانی از نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی به پاکستان استقبال بسیار خوبی خواهد شد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری تولید و تجارت بین دو کشور ایران و پاکستان بسیار زیاد است، خاطرنشان کرد: به نظر من این رویداد یک نقطه شروع جدید و بسیار مهم است و ما برای توسعه تجارت با کشور پاکستان در منطقه آزاد چابهار خصوصا در مرز ریمدان برنامه‌های اساسی داریم؛ بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که از محل منطقه آزاد چابهار ارتباطات بسیار خوبی با کشور پاکستان طی سال‌های آینده پیش‌رو خواهیم داشت.