معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت:

توسعه روستای تاریخی تیس در اولویت نخست سازمان منطقه آزاد چابهار

توسعه زیرساخت‌های روستای تیس از اولویت‌های نخست معاونت فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار است و پس از تکمیل طرح‌های در دست اجرا در حوزه آبرسانی، آسفالت، طرح هادی، ساخت فضای آموزشی، بهداشتی و ورزشی بعد از گذشت بیش از ۲۵سال شاهد تحول و آبادانی این منطقه خواهیم بود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: عزم منطقه آزاد چابهار برای توسعه روستای تاریخی تیس جدی است و به زودی زیرساخت‌های این روستای متحول می‌شود.

گرشاسپ خزائنی گفت: سال گذشته چهار میلیارد تومان برای ساماندهی روستای تیس هزینه شده و برنامه جامع و مدونی برای ساماندهی این روستا تدوین کرده‌ایم که با اولویت‌بندی اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه بعد از گذشت بیش از ۲دهه از تاسیس سازمان منطقه آزاد چابهار کار ساماندهی روستای تیس آغاز شده است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته محور ورودی این روستا با مشارکت شورای اسلامی، دهیاری و تعامل خوب مردم بازگشایی و ۱۵هزار مترمربع آسفالت شد.

خزائنی اظهار کرد: همزمان با آسفالت، کار جابجایی شبکه برق اصلی که در مسیر تعریض قرار داشت ترمیم و بهینه‌سازی شد.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: با توجه به ماهیت کار عمرانی اجتماعی که در تیس وجود دارد، می‌طلبد مشارکت و تعامل بیشتری با مردم برقرار کرده تا بتوانیم روند توسعه را تسریع کنیم.

خزائنی گفت: سه مورد تملک اراضی و چندین مورد تعریض و دیوارکشی داشتیم که با مصوبه هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انجام شده است.

وی تصریح کرد: لوله‌کشی آب بهداشتی یکی از خواسته‌های دیرین مردم تیس بوده که همزمان با بازگشایی محور اصلی هزار و ۲۰۰متر لوله‌کشی اصلی داشتیم و هم‌اینک تعداد ۲۰۰انشعاب آب آشامیدنی بهداشتی به اهالی واگذار شده است.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: همزمان ۲هزار متر جدول‌کاری و ۴۰۰متر تایل‌گذاری در مرحله تکمیل است که انتظار می‌رود بتوانیم با رفع نیازهای اولیه مردم تیس گامی هر چند کوتاه در جهت خدمت‌رسانی به مردم این روستا برداریم.

خزائنی اظهار داشت: برنامه‌های جامع و زیرساختی مهمی برای امسال در نظر گرفته شده که با اجرای آن، تیس به جایگاه واقعی خود نزدیک‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه‌های اجرایی در سالجاری با انتخاب مشاور و برگزاری مناقصه با اعتباری افزون بر ۶میلیارد تومان برای ساخت مرکز بهداشت جامع سلامت روستای تیس آغاز شده، خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این پروژه در مدت زمان ۲ماه کار عملیاتی آن آغاز خواهد شد که این امر نقش مهمی در بهبود شاخص‌های بهداشتی این روستا دارد.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: تکمیل پروژه مدرسه ۱۲کلاسه روستای تیس که هم‌اینک دارای پیشرفت فیزیکی ۴۰درصد است از اولویت‌های معاونت فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد است و امیدواریم تا پایان سالجاری این پروژه تکمیل شود.

خزائنی از اجرای پروژه بزرگ فاز ۲ساماندهی روستای تیس شامل بهسازی معابر و آبرسانی به طول چهار کیلومتر در آینده‌ای نزدیک خبر داد و تاکید کرد: اجرای این پروژه نیازمند همکاری و مشارکت شورای اسلامی دهیاری و مردم روستا در بحث بازگشایی‌ها و انجام تعریض است.

وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای این پروژه ۶۰درصد روستای تیس از آب آشامیدنی بهداشتی بهره‌مند خواهند شد.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به پروژه اقتصادی نصب پنل‌های خورشیدی خانگی پنج کیلو واتی اظهار داشت: با نصب این پنل‌ها بر پشت بام خانه‌ها، کمکی به معیشت و اقتصاد این روستاییان می‌شود.

خزائنی افزود: برنامه‌ریزی شده تا در مرحله نخست و با همکاری اداره برق شهرستان چابهار ۱۰۰پنل خورشیدی تا پایان مهرماه امسال در روستای تیس به بهره‌برداری برسد.

وی بیان کرد: برای اجرای نقشه جامع ویژه روستای تیس نیز با توجه به عدم تطابق طرح هادی با وضع موجود مجبور شدیم نسبت به انتخاب مشاور و ترسیم طرح ویژه اقدام کنیم که هم‌اینک طرح مورد نظر مراحل پایانی خود را می‌گذراند.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: طرح ویژه روستای تیس طرحیست که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تجاری، کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی این روستا را برحسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سکونتگاه‌های روستایی و طرح‌های جامع منطقه آزاد تعیین می‌کند.

خزائنی ازجمله اهداف طرح ویژه روستای تیس را ایجاد زمینه توسعه و عمران روستا با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی و رفاهی، هدایت وضعیت فیزیکی روستا، ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن، ساخت و ساز، خدمات محیط زیستی و عمومی، جلوگیری از ساخت و سازهای نامتعارف و غیرقانونی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر نبود زیرساخت‌ها معضل بزرگی برای روستاییان شده است.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه شیوه‌نامه و دستورالعملی برای ساماندهی اراضی روستای تیس در حال نهایی شدن است، خاطرنشان کرد: این شیوه‌نامه با حقوق و حساسیت‌های ادارات سرزمین اصلی مربوطه کاملا تطابق دارد، زیرا در تدوین آن بسیاری از دستگاه‌های مسئول ازجمله دادگستری، دادستانی، فرمانداری، شورای اسلامی و دهیاری روستای تیس در چهارمین نشست شورای حفاظت از اراضی در تدوین این شیوه‌نامه حضور داشتند، بنابراین اقدامات مبتنی بر این شیوه‌نامه، از حمایت قانون برخوردار خواهد بود.