در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی تصویب شد:

توسعه فعالیت‌های فرودگاه پیام به پروازهای مسافری و آموزشی

هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه (6مردادماه) به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور، با توسعه فعالیت‌های فرودگاه پیام به پروازهای مسافری و آموزشی موافقت کرد.

هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه (۶مردادماه) به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور، با توسعه فعالیت‌های فرودگاه پیام به پروازهای مسافری و آموزشی موافقت کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، به موجب این تصمیم، با موافقت هیات وزیران مقرر شد فرودگاه پیام واقع در منطقه ویژه اقتصادی پیام بتواند علاوه بر حمل و نقل باری، به فعالیت مسافری و آموزشی نیز بپردازد.

 

موافقت با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده

با موافقت هیات وزیران با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده به عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد.

استفاده از رمز ارزها صرفا با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملان بوده و مشمول حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نمی‌شود و بهره‌گیری از آن در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نیست.

همچنین این فعالیت همچون سایر فعالیت‌های صنعتی، مشمول مالیات خواهد بود و شمول معافیت از مالیات، منوط به صدور رمز ارز و بازگرداندن ارز حاصله به چرخه اقتصادی کشور است.

 

قدردانی از فعالیت‌های مجمع خیرین مهارت افزایی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای

همچنین در این جلسه که مقارن با ششم مردادماه بود؛ روز ملی مهارت و کارآفرینی بود، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از آخرین اقدامات دبیرخانه شورای‌عالی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و تشکیل مجمع خیرین مهارت افزایی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و خدمات این مجمع، به هیات دولت ارائه داد.

هیات وزیران ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های همه شرکای اجتماعی دولت و خیرین عزیز و آغاز فعالیت‌های سازنده مجمع خیرین نهضت مهارت‌افزایی در کشور، ابراز امیدواری کرد دولت با همکاری شرکای اجتماعی خود بتواند در سال جاری قدم‌های موثری در توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور بردارد.

 

مجوز پرداخت سهمیه و حق عضویت ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی در سال‌۹۸

علاوه بر این، با تصمیم هیات دولت، به وزارت امورخارجه اجازه داده می‌شود سهمیه و حق عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران بابت مخارج سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی در سال‌۱۳۹۸ (۲۰۱۹) را با رعایت قوانین و مقررات مربوط از محل قانون بودجه سال‌۱۳۹۸ کل کشور پرداخت نماید.

 

تصویب آیین‌نامه اجرایی «بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی»

هیات وزیران در ادامه این جلسه، به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، آیین‌نامه اجرایی قانون بودجه سال‌۱۳۹۸ کشور درخصوص بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد دستگاه های اجرایی را تصویب کرد.

براساس این آیین‌نامه، به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده شده است که در هزینه‌کرد اعتبارات هزینه‌ای خود با واحدهای مجری تفاهم‌نامه منعقد کنند و ۵۰درصد صرفه‌جویی حاصل از تفاضل قیمت تمام‌شده و هزینه‌های قطعی فعالیت به منظور ایجاد انگیزه در کارکنان واحد مجری و ۵۰درصد برای افزایش اعتبارات طرح‌های عمرانی هزینه خواهد شد.

 

تصویب آیین‌نامه ساماندهی و بهینه‌‌سازی کاربری املاک وزارت آموزش و پرورش

دولت همچنین آیین‌نامه اجرایی «ساماندهی و بهینه‌‌سازی کاربری املاک و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» را تصویب کرد.

مطابق این آیین‌نامه، وزارت آموزش و پرورش می‌تواند با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی، نسبت به احداث، بازسازی، تکمیل و بهره‌‌برداری از املاک و فضاهای مورد اشاره اقدام کند.

گفتنی است، براساس این آیین‌نامه هر نوع تغییر کاربری به پیشنهاد شورای آموزش و پرورش استان و تصویب کمیسیون مربوط صورت می‌‌گیرد و از پرداخت کلیه عوارض شامل تغییر کاربری، نقل و انتقال املاک، اخذ گواهی بهره‌برداری، احداث، تخریب، بازسازی و سایر عوارض شهرداری معاف است.