رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد:

توسعه مناطق آزاد مشروط به اجرای دقیق قانون است

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، توسعه مناطق آزاد را مشروط به اجرای دقیق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد برشمرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، افشار فتح‌الهی در نشست شورای اداری منطقه آزاد قشم گفت: قانون ابتدایی مناطق آزاد، یک قانون مترقی و برگرفته از الگوهای موفق دنیا بود که با توجه به شرایط کشور بومی‌سازی شده است.

وی افزود: هم‌اکنون پس از گذشته بیش از ۳۰سال از شکل‌گیری مناطق آزاد در کشور شاهد هستیم با صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف، مزیت‌های این مناطق از دست رفته و بسیاری از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران را با چالش مواجه ساخته و عملا موجب فرار سرمایه به خارج از کشور شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار کرد: بسیاری از فعالیت‌های منطقه ازجمله تولید، واردات و صادرات به‌واسطه صدور دستورالعمل‌های مخالف با روح مناطق آزاد، تحت‌تاثیر قرار گرفته و باید برای حل این مشکلات به قانون چگونگی اداره مناطق قائل بود.

فتح‌الهی تصریح نمود: در مناطق آزاد قاچاق معنا ندارد؛ چراکه طبق قانون، ورود کالا به منطقه آزاد به جز کالاهای ممنوعه، آزاد است؛ اما با تفسیرهای غلط قانون می‌بینیم که ذهنیت اشتباه برای مردم شکل گرفته که مناطق آزاد به محل قاچاق تبدیل شده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلاتی که دوگانگی مدیریتی در جزیره ایجاد کرده است، ادامه داد: این دوگانگی موجب بروز مشکلاتی شده که زیبنده مردم و سرمایه‌گذاران نیست و با اجرای دقیق ماده‌۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور این چالش‌ها برطرف خواهد شد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون با ایجاد همدلی و هم‌افزایی میان مسئولان شهرستان، در تلاش هستیم مشکلات موجود را در اسرع‌وقت برطرف نماییم؛ اما به سبب آن‌که ریشه اکثر این مشکلات قانونی است، باید به صورت ریشه‌ای برای حل آنها اقدام کرد.

همچنین، امام‌جمعه شهرستان قشم در بخش دیگری از این جلسه، تعامل سازمان منطقه آزاد قشم با شهرداری و دهیاری‌های جزیره را ستودنی برشمرد و گفت: جزیره قشم پس از انقلاب توسعه زیادی داشته است و بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم به دلیل همدلی ایجاد شده، این توسعه شتاب پیدا کرده است.

حجت الاسلام حاجبی، مبارزه جدی با فساد و زمین‌خواری را یکی از نمودهای جدی همدلی مسئولین شهرستان برشمرد و افزود: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در مبارزه با فساد همه‌جانبه وارد شده و این تلاش هم آبرویی برای دولت شده و بارقه امید را در دل مردم به‌وجود آورده است.

وی، اقدام جهادی افشار فتح‌الهی برای حل مشکلات مسکن جوانان در قشم را یکی دیگر از اقداماتی برشمرد که موجب رضایت مردم شده است.

امام‌جمعه شهرستان قشم در پایان بر ایفای مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی در قشم تاکید و اظهار کرد: شرکت‌های بزرگ اقتصادی که در قشم فعال هستند باید مالیات خود را در همین جزیره بپردازند تا صرف توسعه جزیره قشم شود.

گفتنی است، جلسه شورای اداری منطقه آزاد قشم با حضور حجت‌الله عبدالملکی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، افشار فتح‌الهی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، سیدمحمدحسین حسینی فرماندار، حجت الاسلام حاجبی امام‌جمعه شهرستان قشم به همراه جمعی از معاونان و مدیران سازمان و مقامات انتظامی، قضایی و اجرایی شهرستان در محل مرکز بین‌المللی رشد قشم برگزار شد.