دیدار معاون سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند با سرکنسول ایران در بصره:

توسعه همکاری‌های تجاری ایران و عراق با بهره‌مندی از ظرفیت‌های منطقه آزاد اروند

معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره دیدار و دو طرف درباره برخی مسائل بحث و گفت‌وگو کردند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این نشست با حضور مدیران این معاونت و برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی منطقه با هدف توسعه روابط تجاری دو کشور و همچنین بررسی مشکلات این حوزه در مرز شلمچه برگزار شد.

معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند گفت‌: هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی های خوبی در بخش‌های خدمات‌رسانی و حمل و نقل برای ورود اتباع عراقی دارای ویزا توسط تمام دستگاه‌های اجرایی مستقر در مرز تجاری شلمچه و منطقه آزاد اروند انجام شده است‌.

سیدعلی موسوی در حوزه صادرات به آبزیان اشاره کرد و افزود‌: صادرات آبزیان از طریق شلمچه توسط تجار و فعالین اقتصادی بخش خصوصی و با همکاری طرف عراقی آغاز شده است و در حال انجام است‌.

وی همچنین خبر داد: تمام زیرساخت‌های لازم اعطای کد وارداتی توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است و به زودی کد وارداتی به مرز تجاری شلمچه توسط گمرک ایران اختصاص داده خواهد شد.

 

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره:

عراق، فرصتی استثنایی برای فعالین اقتصادی ایران

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره گفت: هم‌اکنون کشور عراق یک فرصت استثنایی برای بازرگانان، تجار و صادرکنندگان ایران و به خصوص منطقه آزاد اروند است.

احمد سیاهپوش افزود: امنیت و اقتصاد مکمل هم هستند و خوشبختانه تعامل خوبی بین دستگاه‌های امنیتی و اقتصادی وجود دارد.

وی ادامه داد: رایزنی‌های لازم با طرف عراقی برای تسهیل واردات کالا به کشور عراق صورت گرفته است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره همچنین اعلام کرد‌: نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در استان بصره عراق آمادگی پیگیری مشکلات احتمالی تجار و شرکت‌های ایرانی مستقر در عراق را دار‌.

گفتنی است، در پایان این دیدار طرفین بر لزوم افزایش همکاری‌های بین دو کشور تاکید کردند. همچنین مقرر شد پیگیری‌های لازم برای مباحث مطرح شده از سوی دو کشور به عمل آید.