سعید محمد در برنامه زنده تلویزیونی «در انتهای الوند» بیان داشت:

تکلیف الزام‌آور قانون برای ایجاد بانک آفشور در مناطق آزاد

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: بانک آفشور قانون است و باید انجام شود، در صورت انجام نشدن مسئولین ذی‌ربط باید پاسخگو باشند.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، سعید محمد امروز (۵شهریورماه) همزمان با هفته دولت، با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «در انتهای الوند» شبکه دو سیما اظهار داشت: در تبصره‌۳ بخش(هـ) بند‌‌(۱) قانون بودجه‌۱۴۰۱، بانک مرکزی مکلف است با همکاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط، اقدامات زیرساختی مالی و بانکی سازگار با برنامه تجارت کشور را اجرا کرده و گزارش عملکرد این بند را هر سه‌ماه یک‌بار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه دهد.

وی در ادامه افزود: دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از سال گذشته پیگیر تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد است، اقدامات خوبی انجام شده، جلساتی با بانک مرکزی برگزار شد و طی مکاتبات رسمی بانک مرکزی با ما درخواست شد که ما سهامداران بانک آفشور را معرفی کنیم تا هویت‌سنجی شوند. پکیج مناسبی از سهامداران داخلی و خارجی درخصوص بانک آفشور آماده شده که تا هفته آینده به بانک مرکزی ارسال و طبق قانون بانک آفشور با نظارت بانک مرکزی راه‌اندازی خواهد شد‌‌.

مشاور رئیس جمهور اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعات در مناطق آزاد که سرمایه‌گذاران را ترغیب به سرمایه‌گذاری در این مناطق می‌کند، تسهیل در خدمات پولی و بانکی است و در قانون هم به صراحت به آن اشاره شده است. در ماده(۱۸) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد به تاسیس بانک آفشور و بانک فرامرزی اشاره شده، در ماده(۲۸) به بیمه‌های آفشور و فرامرزی و ماده(۲۹) هم به ایجاد بورس بین‌الملل اشاره می‌کند. اینها ابزارهایی هستند که در جنگ ارزی با دنیا و آمریکا به‌کار می‌رود و امکان فعالیت خارجی را برای فعالین اقتصادی فراهم می‌کند.

سعید محمد افزود: اینها ظرفیت‌های مغفول مانده قانون است و در دولت سیزدهم با حمایت جناب آقای دکتر رئیسی رئیس محترم جمهوری به جد پیگیر راه‌اندازی این ظرفیت‌ها هستیم.

وی ادامه داد: در هفته گذشته شورای‌عالی بورس مجوز تاسیس بورس بین‌الملل در مناطق آزاد را صادر کرد. این بورس فرصتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند که هم سهامداران داخلی بتوانند سرمایه‌های ارزی خود را سرمایه‌گذاری کنند و هم سایر کشورها هم می‌توانند سهام شرکت‌های خود را به این بورس بیاورند‌‌.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه این پنجمین بورس کشور است و می‌تواند برای تولیدکنندگان داخلی ضمانت‌نامه ارزی صادر کند، اظهار داشت: همه معاملات در این بورس به صورت ارزی انجام می‌شود و به رونق بورس سرزمین اصلی هم کمک می‌کند. این اقدام با هماهنگی و همکاری شورای‌عالی بورس و سازمان بورس کشور در دست انجام است‌.

 

مثبت شدن تراز تجاری در مناطق آزاد برای نخستین بار

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: صادرات ما در دوره نه‌ماهه به عدد ۸۶۳میلیارد تومان رسید که ۲۷درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و برای اولین بار هم در کشور تراز تجاری مناطق آزاد مثبت شد. در این یکسال گذشته ۳۵هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داخلی در مناطق آزاد اتفاق افتاده که عدد بسیار خوبی است و حدود ۵۸درصد نسبت به دوره مشابه نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

 

آماده شدن زیرساخت‌های کیش برای مسافران جام‌جهانی

سعید محمد در ادامه از اقدامات مهم منطقه آزاد کیش برای میزبانی از مسافران جام‌جهانی قطر خبر داد.

وی درخصوص شرایط کیش برای میزبانی از مسافرین جام‌جهانی گفت: کشور قطر فضای محدودی برای مقوله گردشگری دارد. این کشور توانایی پذیرایی از آن حجم از مسافر و گردشگری که در جام‌جهانی به قطر می‌روند را ندارد. مزیت کیش و قشم این است که از لحاظ اقلیم و شرایط آب و هوایی شرایط مشابهی با قطر دارند که نکته‌ای مهم برای تیم‌ها است. همچنین از لحاظ اقتصادی هزینه در آن پایین‌تر است و بحث ارزی و نرخ ریال هم باعث به‌وجود آمدن جاذبه شده است.

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: از زمان ورود به دبیرخانه شورایعالی، زیرساخت‌های کیش را به لحاظ ورزشی و اقامتگاهی آماده کردیم. با همکاری بخش خصوصی هتل‌های ۵ستاره کامل شدند و ۲۰هزار تخت آماده در کیش داریم و از سوی مدیریت منطقه آزاد ۴زمین فوتبال مهیا شد که یک مورد هیبریدی است. نوع این چمن ترکیبی بین چمن مصنوعی و طبیعی است که کیفیت مناسبی برای بازیکنان دارد. اولین نوع این چمن در ایران، در جزیره کیش فراهم شده است.

سعید محمد در پایان افزود: هیا کارتی (کارت مخصوص متقاضیان حضور در جام جهانی) که توسط قطری‌ها تولید شده که در آن مکان‌های اقامتی قطر مشخص شده است، درحال هماهنگی هستیم تا مراکز اقامتی ما هم در این کارت قرار گیرد و پذیران مسافران جام‌جهانی باشیم.