مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار کرد:

تکمیل کریدور ریلی ایران و ترکیه از مسیر منطقه آزاد ماکو

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به سفر رئیس‌جمهور کشورمان به ترکیه و مذاکرات صورت گرفته، گفت: یکی از محورهای گفت‌وگوی مقامات دو کشور درخصوص موضوع حمل‌و‌نقل بود.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، حسین گروسی اظهار کرد: در حوزه ریلی، پیشنهاد جدید ایران، اتصال ریلی منطقه چشمه‌ثریا در منطقه آزاد ماکو به مرند بود که بتوانیم راه‌آهن را متصل کنیم و یک شبکه کریدوری جدید به شبکه کریدوری شرقی-‌غربی ایران افزوده شود.

وی افزود:‌ همچنین با تکمیل این کریدور ریلی، ترکیه می‌تواند به آب‌های آزاد دسترسی یابد که موضوع درحال پیگیری است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اضافه کرد: این مسیر، یکی از مسیرهای ریلی مهم برای کشور است و مطالعات طراحی مسیر اتصال ریلی تبریز به کارس ترکیه از مسیر این منطقه انجام شده است.

گروسی با بیان اینکه این خط راه‌آهن از خیلی مدت‌ها پیش در دستورکار است و با توجه به آماده بودن خط ریلی تا تبریز و جلفا، امکان اتصال ریلی از جلفا به ماکو فراهم است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در پایان خاطرنشان کرد: امروزه ترانزیت با کشنده‌های سنگین دیگر منسوخ شده و همه کشورها به سمت ترانزیت ریلی روی آورده‌اند و دولت باید با نگاه ویژه، هرچه زودتر عملیات اجرایی این خط ریلی را آغاز کند.

شایان ذکر است، این مسیر ریلی از دهکده لجستیک واقع در محدوده فرودگاه ماکو عبور می‌کند که نقش مهمی در توسعه اقتصادی و لجستیکی منطقه آزاد ماکو ایفا خواهد کرد.

این خط ریلی به طول ۲۰۰کیلومتر و به صورت برقی در ۲خط با سرعت ۱۶۰کیلومتر بر ساعت برای محور ترانزیت چین و اروپا طراحی می‌شود و برای اجرای آن ۳۰هزار میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است.