«جام جاده ابریشم»، نخستین رویداد بین‌المللی ورزشی ماکو پس از پیروزی انقلاب

مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو از برگزاری اولین رویداد بزرگ ورزشی در سطح بین‌المللی ماکو پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان «جام جاده ابریشم» خبر داد و گفت: با پیش‌بینی برنامه‌های مختلف قرار است ماکو به کمپ برپایی اردوهای ورزشی در سطح ملی تبدیل شود و از این طریق ضمن […]

مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو از برگزاری اولین رویداد بزرگ ورزشی در سطح بین‌المللی ماکو پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان «جام جاده ابریشم» خبر داد و گفت: با پیش‌بینی برنامه‌های مختلف قرار است ماکو به کمپ برپایی اردوهای ورزشی در سطح ملی تبدیل شود و از این طریق ضمن توسعه ورزش به رونق گردشگری منطقه کمک کند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حسین ولیزاده به زیرساخت‌های فیزیکی موجود در حوزه ورزش منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ماکو در حال حاضر تا حدودی از زیرساخت‌های منطقه‌ای و ملی در این حوزه برخوردار بوده اما در این میان نیازمند فراهم بودن زیرساخت‌های نرم‌افزاری نیز است.

مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: اما مسئله‌ای که حائز اهمیت بوده، این است که به منظور حرکت در مسیر رو به جلو لازم است قبل از هر اقدامی و پیش از آماده‌سازی زیرساخت‌ها، اهداف مشخص شوند.

 

اهداف اقتصادی برای حوزه ورزش

وی صادرات خدمات در حوزه ورزش و جذب گردشگر را هدف اصلی اقتصاد ورزش در منطقه عنوان کرد و افزود: منطقه آزاد ماکو این ظرفیت و پتانسیل را داراست که با پرورش نخبگان ورزشی، در بخش صادرات خدمات ارزآوری داشته باشد و همچنین با برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی گردشگران بسیاری را جذب کند.

ولیزاده از افزایش نرخ ارز به عنوان یک فرصت مناسب یاد کرد و ادامه داد: افزایش ارز فقط تهدید نبوده، بزرگترین فرصت برای صادرات نیز محسوب می‌شود به طوری که با ارائه خدمات ورزشی به سایر کشورها می‌توان ارزآوری موثری برای کشور ایجاد کرد.

 

یک تیر و دو نشان منطقه آزاد ماکو برای توسعه ورزش

مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو بیان داشت: بازار هدف ما در حوزه پرورش نخبگان ورزشی در مرحله نخست جمهوری آذربایجان و ترکیه است.

وی با بیان اینکه برگزاری رویدادهای مختلف ورزشی می تواند ماکو را پایلوت ورزش دوستان کند، ابراز داشت: با چنین شرایطی می‌توان با یک تیر دونشان زد به طوری که در کنار توسعه ورزش می‌توان گردشگری منطقه را نیز توسعه داد.

ولیزاده در ادامه از اهداف اجتماعی حوزه ورزش سخن به میان آورد و گفت: در کنار بعد اقتصادی ورزش اهداف اجتماعی آن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که مربوط به ایجاد نشاط، جامعه سالم و توانمند می‌شود.

به گفته مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو؛ با توجه به اینکه انسان، محور توسعه بوده باید گفت که دست یافتن به توسعه پایدار نیازمند انسان‌های توانمند به لحاظ فکری و جسمی است.

 

برگزاری رویداد «جام جاده ابریشم» به عنوان نخستین رویداد بین‌المللی ورزشی ماکو پس از پیروزی انقلاب

وی از برگزاری اولین رویداد بزرگ ورزشی در سطح بین‌المللی ماکو پس از پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: مقرر است در روزهای ابتدایی اسفندماه سال جاری، شاهد برگزاری رویداد بین‌المللی ورزشی با عنوان «جام جاده ابریشم» باشیم.

وی در این باره اضافه کرد: این مهم، اولین رویداد بین‌المللی بعد از انقلاب منطقه آزاد ماکو محسوب می‌شود و از ۱۵کشور برای مشارکت در آن دعوت شده است.

ولیزاده همچنین به پیش‌بینی برنامه‌های دیگری در حوزه ورزش این منطقه اشاره کرد و بیان کرد: با همکاری فدارسیون‌ها برنامه‌ای تحت عنوان برگزاری پایلوت دوره‌های آموزشی مربی‌گری و داوری و… در این منطقه پیش‌بینی شده است که مطالعات آن در سال آتی صورت می‌گیرد و با برطرف شدن موانع امید است از سال‌۹۸ به اجرا برسد.

 

ماکو به کمپ برپایی اردوهای ورزشی در سطح منطقه تبدیل می‌شود

مدیر اجتماعی، سلامت و ورزش سازمان منطقه آزاد ماکو تاکید کرد: منطقه آزاد ماکو به دلیل برخورداری از شرایط جوی مناسب می‌تواند کمپ خوبی برای برپایی اردوهای ورزشی باشد‌.

ولیزاده با بیان اینکه طبق گفته صاحب نظران تا سال‌۲‌۰۲۰ سهم عمده اشتغال در حوزه خدمات خواهد بود، ادامه داد: براساس پیش‌بینی‌ها ۸۰درصد اشتغال در سطح جهان به واسطه ارائه خدمات میسر می‌شود و این مسئله ما را مصمم‌تر می‌کند تا به سمت اقتصاد ورزش پیش برویم.

وی به سرمایه‌گذاری نظام در مناطق آزاد اشاره و خاطرنشان کرد: بر همین اساس این مناطق با پیشبرد راهبردها و اهداف باید الگویی برای سایر مناطق کشور باشند و لازم است تلاش کنیم هم‌راستا با پیشرفت‌های جهانی، مسیر خود را مشخص و در آن مسیر حرکت خود را هرچه زودتر آغاز کنیم‌.