معاون رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران خبر داد:

جذب ۲برابری سرمایه‌گذاری خارجی سالیانه در قشم پس از برجام

معاون رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: بر‌اساس گزارشات سازمان سرمایه‌گذاری، به محض آغاز برجام، حجم سرمایه‌گذاری در این کشور حداقل از طریق سازمان سرمایه‌گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران بیش از دو برابر در سال شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، معاون رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی کشور در دومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری قشم در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی که در مرکز همایش‌های صدا و سیمای تهران برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی چند نکته مهم وجود دارد که از اهداف جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. رشد اقتصادی، ارتقاء فناوری، ارتقا کیفیت تولید، افزایش اشتغال‌زایی و افزایش صادرات ازجمله این اهداف است.

مسعود میرزایی افزود: سازمان سرمایه‌گذاری دو کار عمده در دست اجرا دارد که شامل زیرساخت‌سازی در حوزه قوانین و مقررات و نهادینه‌سازی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‎شود.

به گفته معاون رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در حوزه زیرساخت قوانین و مقررات، قانون سرمایه‌گذاری خارجی در حال اصلاح است.

میرزایی خاطر‌نشان کرد: انتقال وجوه از مسائل بسیار مهمی برای سرمایه‌گذاران خارجی است که فرآیند قوانین این حوزه در حال اصلاح است. به ویژه لایحه‌ای در زمینه روش‌های‌BOT، نقل و انتقالات ارزی و تعهدات و حل و فصل اختلافات در فرآیند تصویب قراردارد.

وی ادامه داد: عدم آشنایی با مزایای جذب سرمایه خارجی و چگونگی آن در بخری استان‎ها یکی از مشکلات این حوزه بود که تلاش کردیم با استقرار واحد‌هایی تخصصی در این مناطق این مشکل را حل کنیم.

معاون رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اظهار کرد: یکی از دغدغه‎های اصلی سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد، مسئله تضامین بود که قانون، رضایتمندی سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم نمی‌کرد. به همین دلیل ارتباطی میان قانون سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد ترتیب دادیم و در حقیقت قانون سرمایه‌گذاری را با مناطق آزاد هماهنگ کردیم. امروز بسیاری از پروژه‌های مناطق آزاد تحت پوشش این قانون قرار دارد.

میرزایی افزود: همچنین نهادهایی در مناطق آزاد ایجاد کردیم تا سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف با طرح مشکلات خود در این نهادها، بتوانند مشکلات خود را در میان بگذارند تا آنها را رفع کنیم.

معاون رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: امیدوارم وضعیت بین‌المللی و روابط این حوزه بهبود یابد و شاهد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور به ویژه در حوزه نفت و گاز باشیم.