جزیره هندورابی، مقصدی پرجاذبه برای گردشگران

جزیره زیبا و بی‌مانند هندورابی در گستره آب‌های نیلگون خلیج فارس و در حدفاصل بین جزیره لاوان و کیش، می‌رود تا به مقصدی پرجاذبه برای گردشگران و طبیعت‌گردان تبدیل شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، جزیره هندورابی که از آن به عنوان جزیره رویایی و یکی از گستره‌های جغرافیای بکر کشورمان نام برده می‌شود، در واقع یکی از جزایر اقماری کیش محسوب می‌شود، که اکنون با بهره‌گیری از تجربیات منطقه آزاد کیش و روند روبه رشد صنعت گردشگری در آستانه تحولی بزرگ قرار دارد؛ تحولی که در صورت تحقق می‌تواند این جزیره زیبا و تقریبا خالی از سکنه اما سرشار از جاذبه‌های بی‌بدیل را به مقصد تازه و جذاب برای گردشگران و جهانگردان به ویژه طبیعت‌گردان تبدیل کند.

هندورابی یکی از جزایر تابع بخش کیش از شهرستان بندرلنگه است که در ۸کیلومتری کرانه‌های جنوبی این شهر واقع شده است. هندورابی از سمت جنوب شرقی با جزیره کیش ۲۸کیلومتر فاصله و از سمت غرب در ۲۴کیلومتری جزیره لاوان و ۲۰کیلومتری جزیره شیدور قرار دارد.

امتداد هندورابی همانند غالب جزایر خلیج فارس، از قطر بزرگ از شمال غرب به جنوب شرق است (همسو با جهت رشته کوه‌های زاگرس). قطر بزرگ این جزیره در این امتداد حداقل ۶.۱ و حداکثر ۷.۷کیلومتر است.

جزیره هندورابی که به آکواریوم طبیعی ایران زمین معروف است، علاوه بر جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد، کرانه‌های جذاب و دیدنی از جاذبه‌های تاریخی نیز برخوردار است که ازجمله مهم‌ترین آن معماری سنتی و بومی‌، خرابه‌های قریه «الدورات»، دژهای نظامی پرتغالی‌ها مربوط به دوره صفویه، آب انبار و وجود درختان کهنسال لور و غارهایی است که در طول سالیان متمادی به وسیله آب دریا پدید آمده است.

گرداگرد جزیره‌ کوچک هندورابی را دریا فرا گرفته و تراکم مرجان‌ها در سواحل جزیره بسیار زیادند. وجود آبزیان و انواع ماهی‌های زینتی و خاص در اطراف هندورابی به کرانه‌های این جزیره زیبایی خیره کننده بخشیده است.

عمق دریا در سواحل شرقی جزیره بین ۸ ‏تا ۱۸متر متغیر است و مکان دل‌انگیزی برای تماشای دریا است.

هندورابی با مساحتی حدود ۲۲کیلومتر مربع و برخودار از طبیعتی زیبا و و سواحل نقره فام در کنار جزیره ۹۲کیلو متری کیش، مجموعه و زنجیره‌ای کامل از جاذبه‌های گردشگری و تفریحات دریایی در خلیج فارس را تشکیل می‌دهند و می‌توانند نقشی اثرگذار در روند رشد گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه ملی ایفای کند.

در این زمینه مدیرعامل و جمعی از مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش با هدف بررسی زیرساخت‌ها و زمینه‌های سرمایه‌گذاری، از جزیره هندورابی بازدید کردند.

این دومین سفر مدیرعامل و جمعی مسئولان کیش به جزیره هندورابی در سال جاری است، غلامحسین مظفری ۲۵اردیبهشت گذشته نیز به همراه مسئولان این جزیره با هدف بررسی زیرساخت‌ها و بهبود وضعیت خدمات‌رسانی، از جزیره هندورابی دیدن کرد.

در جریان این سفر، ضمن بازدید ازفرودگاه، بندرگاه و تنها هتل جزیره هندورابی، ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه گردشگری سلامت، اکوتوریسم، گردشگری آموزشی و ایجاد پایگاه‌های آموزشی برای سازمان‌ها و موسسه‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

بی‌تردید تبیین زوایای مختلف و گاه انبوه یک رویداد، نیازمند جامعه‌نگری، شناخت از گروهای سنی و صنفی مخاطب است و این مهم میسر نمی‌شود مگر از طریق جلب مشارکت گروه‌های مختلف رسانه‌ای و مطبوعات.

در این میان یکی از راهکارهای جلب مشارکت رسانه‌ای و رسیدن به وحدت موضوعی در هدفمندی و اثرگذاری خبر، گزارش، عکس، فیلم و…، مشارکت دادن عنصرهای اطلاع‌رسانی و مشاهده مستقیم و همراهی و همدلی آنان در عرصه‌های کاری به ویژه در جریان بازیدها و سفرهای دور نزدیک است زیرا این حضور، جوشش‌ها، انگیزه‌های کاری و تولید مبتنی بر محتوای را افزایش داده و کارکردهای کلیشه‌ای را کاهش می‌دهد.