در جلسه شورای عالی پولی و بانکی قشم مطرح شد:

جهت‌دهی جریان تسهیلات بانکی به سوی محورهای توسعه‌ای قشم

مدیر جذب سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: ارزیابی گردش‌های مالی اقتصادی، به برنامه‌ریزی و جهت‌دهی تسهیلات بانکی به سوی محورهای توسعه‌ای جزیره کمک می‌کند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، ناصرالدین گرامی در سومین جلسه شورای عالی پولی و بانکی قشم که با حضور معاون مدیرکل و مدیر حسابرسی امور مالیاتی شهرستان قشم و روسای شعب بانک‌های مستقر در جزیره در مرکز رشد قشم برگزار شد، افزود: ۵۶شعبه بانکی و ۲۴بانک در جزیره حضور دارند که می‌توانند در شناخت حوزه‌های موفق سرمایه‌گذاری این منطقه کمک کنند.

وی به لزوم شکل‌گیری زیرساخت‌ها براساس چهار محور توسعه اقتصادی جزیره شامل؛ نفت و انرژی، گردشگری، صنایع کوچک و متوسط، شیلات و کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: طراحی آینده سرمایه‌گذاری و جذب تسهیلات بانکی در این حوزه‌ها در شکوفایی و روند رو به رشد جزیره  موثر است.

مدیر جذب سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم، توضیحاتی راجع به تعاملات لازم، برابر قانون فی مابین سازمان منطقه آزاد قشم و بانک‌ها مطرح کرد و افزود: با توجه به این که منابع مالی ناشی از فعالیت اقتصادی جزیره در چرخه پولی بانک‌ها در حرکت است، این اطلاعات برای برنامه‌ریزی و مزیت‌سنجی بخش‌های مختلف اقتصادی در تعیین استراتژی توسعه منطقه آزاد قشم نقش ارزشمندی خواهد داشت.

گرامی بر برگزاری منظم این جلسات در سه‌شنبه‌های هفته نخست هر ماه تاکید کرد و ادامه داد: در این جلسات با تبادل اطلاعات بین سازمان منطقه آزاد قشم و بانک‌ها، محورهای سرمایه‌گذاری به انضمام پروژه‌های مورد تاییدی که در راستای سیاست‌های این سازمان هستند، در اختیار بانک‌ها قرار گرفته و با تمرکز ارائه تسهیلات روی این موارد، ضریب اطمینان برگشت سرمایه برای سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد.

مدیر جذب سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم همچنین بر لزوم پیگیری جهت ارتقاء درجه شعبات مستقر در منطقه آزاد قشم از طریق بانک‌ها تاکید کرد و بیان داشت: سازمان منطقه آزاد قشم، بانک‌ها و فعالان اقتصادی سه ضلع توسعه این منطقه هستند که در هماهنگی و تعامل با یکدیگر، موفقیت‌های بزرگ اقتصادی را رقم خواهند زد.

در ادامه این جلسه، معاون مدیرکل و مدیر حسابرسی امور مالیاتی شهرستان قشم نیز در صورت الزامات قانونی و نحوه شفاف‌سازی برخورداری فعالان اقتصادی از معافیت های مالیاتی توضیحات لازم را ارائه کرد و به تشریح هماهنگی‌های لازم برای هدایت صحیح فعالان اقتصادی به منظور برخورداری از معافیت‌های مالیاتی پرداخت.

گفتنی است، سومین جلسه شورای عالی بانک‌ها، با حضور مدیر جذب سرمایه و بازاریابی و مدیر صنعت معدن و تسهیل تولید سازمان منطقه آزاد قشم، معاون مدیرکل و مدیر حسابرسی و ‌امور مالیاتی شهرستان قشم و مدیران بانک‌های جزیره برگزار شد.