معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت:

جهت‌گیری دولت، تبدیل سواحل مکران به یکی از مهم‌ترین کانون‌های توسعه کشور است

نخستین جلسه شورای توسعه سواحل مکران پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه 26شهریورماه) به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری با اشاره به برنامه‌ریزی و سیاستگذاری جدی دولت برای توسعه سواحل مکران، اظهار داشت: باید در روند توسعه، با استفاده از تجربیات گذشته، همه ملاحظات و جوانب نظیر ملاحظات زیست محیطی را در نظر بگیریم تا برنامه‌های توسعه ای در مناطق ساحلی مکران با تبعات و آثار منفی همراه نباشد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه به دنبال اجرا و تکمیل پروژه‌های زیربنایی در مناطق ساحلی مکران هستیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه مقام معظم رهبری با برداشت ۳۰۰میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-‌زاهدان موافقت کردند که وزارت راه و شهرسازی باید این پروژه را با جدیت پیگیری کند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با بیان اینکه بخش زیادی از مساحت سواحل مکران را اراضی ملی تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: باید از این اراضی با جدیت صیانت شود، چراکه ممکن است برخی افراد سودجو با آگاهی از برنامه‌های دولت برای توسعه سواحل مکران، به دنبال تملک غیرقانونی این اراضی باشند.

دکتر جهانگیری با قدردانی از مطالعات انجام شده و تدوین برنامه‌ها و پروژه‌های متعدد برای اجرا در سواحل مکران، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری‌های وسیعی است که منابع بودجه نمی‌تواند پاسخگوی آن باشد؛ بنابراین لازم است کارگروهی با محوریت وزارت امور اقتصادی و دارایی و با عضویت دبیرخانه شورا، وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌های مرتبط تشکیل شود و برای تامین مالی اجرای پروژه های سواحل مکران برنامه‌ریزی و راهکارهای لازم را تهیه و ارائه کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از دبیرخانه شورا خواست طرح جامع توسعه سواحل مکران را در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار دهد تا هر یک از دستگاه‌ها در جریان وظایف و ماموریت‌های خود قرار گیرد و براساس برنامه زمانبندی تعیین شده اقدامات لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: توسعه مناطق ساحلی مکران یکی از مهم‌ترین موضوعات و اولویت‌های در دست اجرای دولت است، اما باید توجه داشته باشیم که این سواحل نباید به صورت افراط‌گونه توسط صنایع، دستگاه‌های دولتی و سایر نهادها اشغال شوند، بلکه بیشتر این مناطق باید در اختیار مردم باشد و برنامه‌های توسعه‌ای از طریق مشارکت مردم و جوامع محلی دنبال شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان که ارتباط نزدیکی با مناطق ساحلی مکران دارند، گفت: لازم است دبیرخانه شورا در راستای اجرای هر چه بهتر پروژه‌های توسعه سواحل مکران، اختیارات مورد نیاز این استان‌ها را شناسایی کند تا در صورت لزوم، دولت این اختیارات را به استانداران تفویض کند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: جهت‌گیری دولت، توسعه مناطق ساحلی مکران و تبدیل این منطقه به یکی از مهم‌ترین کانون‌های توسعه کشور است که لازم است همه جوانب و ابعاد مختلف ازجمله مسائل زیست محیطی مدنظر قرار گیرد.

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیز حضور داشتند، گزارشی جامع از طرح توسعه سواحل مکران از سوی نماینده دبیرخانه شورا ارائه شد.

نماینده دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران به ارائه توضیحاتی درخصوص اقدامات انجام شده در ستاد توسعه سواحل مکران طی سال‌های‌۱۳۹۲ تا کنون پرداخت و گفت: پهنه‌بندی کاربری اراضی سواحل مکران انجام و طرحی جامع به همراه پیوست‌های زیست محیطی برای توسعه سواحل مکران تدوین شده است.

وی اجرای طرح جلب مشارکت و توانمندسازی جوامع محلی و شناسایی شاخص‌های نامناسب توسعه انسانی پایدار را ازجمله برنامه‌های در دست اجرا برشمرد و به تشریح نمونه‌ای از پروژه‌های اجتماع‌محور از نظر مردم در قالب برنامه‌های کوتاه‌‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت پرداخت.

براساس این گزارش، ۴۹پروژه اصلی در حال حاضر در سواحل مکران در دست پیگیری قرار دارد که ۵۱درصد از این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ۴۹درصد با سرمایه‌گذاری بخش دولتی دنبال می‌شود و از ۴۹پروژه در دست پیگیری ۳۰پروژه زیرساختی و ۱۹پروژه توسعه‌ای است.

نماینده دبیرخانه شورا در ادامه گزارشی از اولویت‌ها و راهبردهای آتی طرح توسعه سواحل مکران ارائه کرد و گفت: تسریع در توسعه زیرساخت‌های اساسی منطقه، توسعه اشتغال در سواحل و پسکرانه، ارتقاء سطح مشارکت‌های مردمی و توسعه علمی و فناوری و بهبود عملکرد نظام نوآوری منطقه‌ای سواحل مکران ازجمله برنامه‌های آتی خواهد بود.

در ادامه این جلسه، نماینده دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران هم گزارشی از طرح ویژه توسعه و عمران منطقه ساحلی مکران ارائه کرد و به تشریح فرایند تهیه طرح، مبانی مفهومی، اهداف و راهبردهای طرح و ماموریت‌های اصلی پرداخت.