رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت:

حذف مالیات از مناطق آزاد خلاف قانون است

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: یکی از اصلی‌ترین ویژه هایی که مناطق آزاد را از سرزمین اصلی متمایز می‌کند بحث معافیت‌های مالیاتی در این مناطق است که در حال حاضر بحث مالیات بر ارزش افزوده به حذف کلی مالیات از این مناطق تسری پیدا کرده است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، کمال دهقانی فیروزآبادی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرینا در حاشیه نشست اعضای فراکسیون مناطق آزاد مجلس با مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با تاکید بر اینکه «معافیت‌های مالیاتی» روند تولید را در مناطق آزاد افزایش داده است، افزود: در نشست اعضای فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی که با آقای دکتر بانک دبیر شورایعالی مناطق آزاد برگزار شد درباره تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد مباحثی مطرح شد. معافیت مالیاتی مناطق آزاد؛ موضوعی قانونی است و قانونگذار در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، معافیت مالیاتی را یکی از زیرساخت‌های رشد و توسعه این مناطق عنوان کرده است.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که برای سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد کشور جذابیت ایجاد کرده، بحث معافیت‌های مالیاتی است. در دنیا هم مناطق آزاد جذابیتشان همین معافیت مالیاتی است.

او ادامه داد: به موجب قانون، مناطق آزاد معاف از مالیات هستند و مدیران عامل این مناطق موظفند به سرمایه‌گذاران تسهیلات و خدمات در این خصوص را ارائه دهند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ردیف درآمدی بودجه کشور قرار نگرفته‌اند، افزود: دولت نمی‌تواند از مالیات‌هایی که اخذ می‌کند در مناطق آزاد هزینه کند، چراکه دولت اختیار اداره مناطق آزاد را به مدیران عامل سازمان‌های مناطق آزاد و اعضای هیات مدیره آنها واگذار کرده است و آنها از بودجه سنواتی که از درآمدهای خودشان بدست می‌آورند استفاده می‌کنند و خدمات و فعالیت به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند؛ اگر دولت خلاف قانون بخواهد از فعالین اقتصادی و تولیدکنندگان در مناطق آزاد مالیات دریافت کند، امکان ندارد در قالب بودجه عمومی کشور هزینه در اختیار این مناطق قرار گیرد.

دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: از ۹واحد مالیات ارزش افزوده، ۵واحد را دولت در اختیار می‌گیرد و الباقی در سایر مناطق و شهرستان‌ها که طبق ماده‌۶ احکام دائمی برنامه توسعه‌ای ششم آمده است، در حساب متمرکز استان، دهیاری‌ها و شهرداری‌ها و روستاهای فاقد دهیاری قرار می‌گیرد؛ اما به مناطق آزاد طبق قانون مالیاتی، هیچ بودجه‌ای تعلق نمی‌گیرد. پس این مجموعه مالیاتی طبق قانون، راهی برای ورود به مناطق آزاد ندارد.

او ادامه داد: به همین منظور قانونگذار راه حلی برای این موضوع پیش‌بینی کرده که مدیران و اعضای هیات مدیره این اختیار را داشته باشند که عوارضی را وضع کنند و از تولید‌کنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان عوارض دریافت کنند و از این منبع مالیاتی به سرمایه‌گذاران خدمات ارائه دهند.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد بر حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد گفت: این اشتباه دولت است که اصرار دارد از تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی مناطق آزاد، مالیات دریافت کند؛ اگر اینها مالیات بپردازند، دولت نمی‌تواند در مقابل، خدمات ارائه دهد و چیزی به مناطق برنمی‌گردد؛ از طرفی اختیار قانونی به مدیران عامل مناطق آزاد داده شده که عوارض دریافت کنند یعنی کسی که در مناطق آزاد فعالیت می‌کند باید جریمه مضاعف هم پرداخت کند پس در نتیجه نه تنها معافیتی ندارد بلکه از طرفی باید عوارض هم پرداخت کند. در کل باید گفت اگر معافیت مالیاتی از مناطق آزاد حذف شود دیگر جذابیتی برای حضور سرمایه‌گذاران وجود نخواهد داشت.

فیروزآبادی تاکید کرد: باید طبق قانون عمل کنیم و به معافیت‌های مالیاتی مناطق آزاد احترام بگذاریم.

دهقانی فیروزآبادی، عملکرد مناطق آزاد را در دوره دوم دولت تدبیر و امید مثبت ارزیابی کرد و افزود: همکاری و تعامل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با مجلس شورای اسلامی در این دوره بسیار چشمگیر بوده و هماهنگی بسیار خوبی بین این دو دستگاه ایجاد شده است. ایجاد فراکسیون مناطق آزاد و تعامل با دبیرخانه شورایعالی باعث شده تا فرصتی برای ۱۲۰نماینده عضو فراکسیون ایجاد شود تا از نزدیک شاهد مسائل و مشکلات مدیران دبیرخانه شورایعالی و مدیران اجرایی و اعضای هیات مدیره سازمان‌های مناطق آزاد قرار گیرند و به صورت ملموس با مشکلات و تعارضات حاکم در این مناطق آشنا شوند و راه حل و راهکارهای موثر برای اجرای قانون ارائه دهند.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: خوشبختانه ذهنیت مشترکی در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایجاد شده تا به شناخت نسبی در زمینه مناطق آزاد کشور برسند.