حرکت شایسته سازمان منطقه آزاد ماکو در راستای احقاق حقوق مردم منطقه: توقیف هواپیمای شرکت‌ هواپیمایی سپهران به دلیل عدم پرداخت بدهی ۶۰میلیارد ریالی

مدیر حقوقی سازمان منطقه آزاد ماکو از توقیف یکی از هواپیماهای شرکت سپهران به دلیل عدم پرداخت بدهی ۶۰میلیارد ریالی این شرکت به منطقه آزاد خبر داد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمید قهوه‌چیان با اعلام این خبر ضمن انتقاد از عدم تودیع سپرده قرارداد که سوء‌استفاده شرکت هواپیمایی سپهران از اموال مردم منطقه آزاد […]

مدیر حقوقی سازمان منطقه آزاد ماکو از توقیف یکی از هواپیماهای شرکت سپهران به دلیل عدم پرداخت بدهی ۶۰میلیارد ریالی این شرکت به منطقه آزاد خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمید قهوه‌چیان با اعلام این خبر ضمن انتقاد از عدم تودیع سپرده قرارداد که سوء‌استفاده شرکت هواپیمایی سپهران از اموال مردم منطقه آزاد ماکو قلمداد می‌شود و تحمیل هزینه‌های هنگفت به این سازمان تاکید کرد: ابتدای سال‌۹۶ قراردادی میان سازمان منطقه آزاد ماکو و مدیریت شرکت هواپیمایی سپهران منعقد شد که براساس آن و در ازای پرداخت ۶۰میلیارد ریال ودیعه به شرکت هواپیمایی سپهران، این شرکت موظف شد یک فروند هواپیما در زمان های تعیین شده در مسیر تهران-ماکو-تهران تردد کند.

وی افزود: براساس همین قرارداد، تضمینی از شرکت سپهران اخذ شد تا پس از پایان قرارداد مبلغ یاد شده را به سازمان منطقه آزاد ماکو عودت دهد. متاسفانه قرارداد اولیه که در زمان مدیریت سابق سازمان تهیه شده، با اصلاحیه‌های بعدی تغییر کرد و در کمال تعجب و در اقدامی خلاف منافع عمومی منطقه، در این اصلاحات از تعهدات پیشین شرکت سپهران به میزان قابل توجهی کاسته شد.

قهوه‌چیان با تاکید بر این که در این مدت سازمان با نگاهی تعاملی به تعهدات خود پایبند ماند، ادامه داد: در پایان شهریور‌ماه سال جاری شرکت سپهران و همزمان با انتشار شائبه هایی مبنی بر مشکلات در ایمنی پروازهای سپهران در یک برنامه تلویزیونی و به تبع آن شبکه‌های اجتماعی، این شرکت در اقدامی غیرحرفه‌ای و غیرقانونی به صورت یکجانبه از اجرای تعهدات خود سرباز زد و پروازها به مقصد ماکو را بدون در نظر گرفتن نظر سازمان منطقه آزاد متوقف کرد و این مسئله موجب شد فرودگاه ماکو به مدت ۳هفته تعطیل شود. سازمان نیز بلافاصله این موضوع را طی نامه‌ای به سازمان هواپیمایی کشور گزارش داد.

وی هم‌چنین گفت: با وجود آن که سپهران متعهد بود در صورت فسخ قراداد مبلغ ودیعه ۶۰میلیارد ریالی را آماده و به صورت یکجا پرداخت کند، سازمان منطقه آزاد ماکو به دلیل شرایط ایرلاین و تنگناهای موجود در وضعیت هواپیمایی کشور در مذاکرات فی مابین، تسهیلاتی را نیز برای شرکت در نظر گرفت تا مشکل ایجاد شده برای مردم ماکو رفع شود، اما متاسفانه سپهران تاکنون از انجام تعهد قانونی خود سر باز زده و سازمان به ناچار و در راستای ایفای حقوق مردم مظلوم و محروم منطقه آزاد ماکو ناچار به طرح دعوای حقوقی علیه این شرکت شد.

قهوه‌چیان تاکید کرد که تاکنون به دلیل عدم تمکین شرکت به مفاد مصرح توافق‌نامه هزینه‌های زیادی به سازمان و اموال مردم منطقه آزاد ماکو تحمیل شده است. در صورت برخورد حرفه‌ای و قانونی این شرکت قطعا چنین هزینه‌هایی به سازمان منطقه آزاد که ماموریت اصلی آن توسعه و بهبود وضعیت این منطقه مرزی و محروم کشور است تحمیل نمی‌شد.

مدیر حقوقی منطقه آزاد ماکو در ادامه گفت: خوشبختانه با نگاه دقیق، رویکرد شجاعانه و توجه مسئولان قضایی به حقوق مردم، با صدور قرار تامین خواسته دادگاه یکی از هواپیماهای تحت تعمیر این شرکت هواپیمایی توقیف شد؛ با این وجود سازمان منطقه آزاد ماکو به دلیل تعهد اخلاقی و ماموریت ذاتی خود در حمایت از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های حمل و نقل کشور تلاش فراوانی برای رفع بحران از طریق مذاکره صورت داد، اما این بار نیز شرکت سپهران با اقداماتی غیرمسئولانه، مذاکرات را با هدف حفظ منافع اقتصادی خود عقیم گذاشت.

وی افزود: شرکت سپهران علاوه بر ایجاد مشکلات اساسی در تردد مردم و سرمایه‌گذاران به منطقه آزاد ماکو، موجب تعطیلی طولانی مدت فرودگاه تازه تاسیس منطقه شد که با صرف ده‌ها میلیارد تومان پول بیت‌المال ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده است. هر چند سازمان به ناچار و برای رفع موقت این مشکل که تبعات اجتماعی و اقتصادی فراوانی برای منطقه آزاد ماکو داشته، با هزینه‌هایی هنگفت قراردادی موقتی و یکطرفه با یکی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی منعقد کرد و هم‌اکنون نیز طی قراردادی اقتصادی و ارزشمند امکان ۴ الی ۶روز پرواز در مسیر تهران-‌ماکو-‌تهران و چند مسیر دیگر از جمله پرواز به مشهد مقدس و ترابوزان ترکیه را فراهم آورده است.