حرکت پر شتاب سازمان منطقه آزاد کیش در جهت حمایت از صادرات

موافقت‌نامه سه‌جانبه، میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سازمان منطقه آزاد کیش و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با محوریت «تاسیس شتابدهنده صادراتی، صنایع خلاق و دانش‌بنیان» در جزیره کیش به امضا رسید.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیر خانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و دکتر احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با امضاء تفاهم‌نامه، حضور مرکز شتابدهنده صادراتی، صنایع خلاق و دانش بنیان در جزیره کیش را فراهم کردند.

غلامحسین مظفری در آیین امضاء موافقت‌نامه که چهارشنبه (۱۰مهرماه) در مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد، با اشاره به این که راه‌اندازی مرکز نوآوری، اولویت نخست سازمان منطقه آزاد کیش است، گفت: اعتقاد داریم حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و شتابدهنده‌ها می‌تواند در تمامی عرصه‌ها تاثیرگذار بوده و فعالیت‌های ما در راستای رشد و توسعه کیش را شتاب بخشد.

وی تاکید کرد: باتوجه به زیرساخت‌هایی که در کیش شکل گرفته است، باید دست در دست یکدیگر، باری از دوش کشور برداریم و تاسیس شتابدهنده صادراتی، صنایع خلاق و دانش‌بنیان می‌تواند نقطه آغاز و شروع خوبی برای این مهم باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از استقبال جوانان ایرانی مقیم خارج از کشور برای حضور در مرکز نوآوری خبر داد و گفت: با توجه به استقبال خوبی که شرکت‌های دانش‌بنیان و شتابدهنده‌ها از مرکز فن آوری کیش داشته‌اند، شاهد منشا اتفاقات خوب در کیش خواهیم بود.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیر خانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز ضمن تشکر از تلاش‌ها و حمایت‌های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، مدیرعامل موسسه علوم و فنون کیش، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و رئیس پردیس کیش دانشگاه امیرکبیر برای به سرانجام رسیدن این تفاهم‌نامه گفت: یکی از اهدافی که در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور و سازمان‌های مناطق آزاد دنبال می‌شود، توسعه برند و بازار مناطق آزاد است.

محمدرضا رستمی افزود: یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها و فاکتورهای اثرگذار برای توسعه برند و بازار مناطق آزاد، توسعه صادرات کالا و خدمات تولیدی از این مناطق است تا امکان حضور و رقابت کالاها و خدمات در بازارهای جهانی وجود داشته باشد.

وی گفت: بازارهای منطقه ای یکی از اهداف صادراتی مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود تا نام ایران را با محصولات قابل دفاع و باکیفیت بلندآوازه کند و تمدن علمی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی کشور و انقلاب اسلامی با ابزارهای صادراتی به جهان عرضه شود.

رستمی‌، یکی از راهکارهای رسیدن به توسعه برند و بازار در مناطق آزاد را رفتن به سمت توسعه و راه‌اندازی شتابدهنده‌های صادراتی صنایع خلاق عنوان کرد و تصریح کرد: امروزه تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان در تامین منابع، عرضه، ترویج و تبلیغ کالاها و ورود به بازارهای کشورهای مختلف از تجربه و قابلیت‌های لازم و کافی برخوردار نیستند و شتابدهنده‌های صادراتی صنایع خلاق با جذب مجموعه‌ای از شرکت‌های استارت‌آپی و نوآور در حوزه‌های مختلف، به این موضوع کمک خواهند کرد.

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر این نکته که جزیره کیش و برج فناوری کیش می‌توانند خدمات شتابدهنده‌های صادراتی را به کلیه مناطق آزاد ارائه کنند، گفت: قطعا این قابلیت و ظرفیت در کیش وجود دارد. در راستای تفاهم‌نامه منعقد شده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، سازمان منطقه آزاد کیش و دانشگاه امیرکبیر برای مدل شکل‌گیری شتابدهنده‌ها به یک مدل واقع‌بینانه دست پیدا می‌کنند. حضور گروه‌های خلاق در کیش نیازمند مدل‌سازی جدید است و در گذر زمان به این مدل مطلوب دست پیدا خواهیم کرد.

در ادامه این نشست، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز با بیان این که در حال حاضر نیازمند دانشگاه‌های نسل‌۲ و ۳ هستیم که  مبتنی بر پژوهش و فعالیت‌های تحقیقاتی و نیز کارآفرینی و تولید ثروت است، اظهار داشت: برای رسیدن به این نسل از دانشگاه‌ها، سه محور افزایش قراردادهای صنعتی و غیرصنعتی، نوآوری و مهارت‌افزایی را در دستورکار خود داریم.

احمد معتمدی از افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان از ۱۴شرکت به ۱۶۰شرکت در مرکز نوآوری کیش ابراز خرسندی کرد و با بیان این که جوانان ما در کشورهای منطقه نقش تاثیرگذار در این عرصه دارند و باید زمینه حضور و جذب آنان را فراهم کنیم؛ گفت: قصد داریم سرمایه‌های قابل توجهی به کیش هدایت کنیم و در این میان تاکنون سه بانک که در زمینه استارت‌آپ‌ها فعالیت می‌کنند، در مرکز نوآوری شروع به کار کرده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن‌زاده امام جمعه کیش نیز در این مراسم ابراز امیدواری کرد: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این زمینه، مردم شاهد تغییر و تحولات حاصل از فعالیت این مرکز در کیش باشند و از مسئولان نیز خواست با شروع به کار این مرکز، گزارش عملکرد شش ماه آن را در دسترس مردم قرار دهند.