حمایت از صنعت پتروشیمی کشور با امضا تفاهم‌نامه همکاری پنج‌جانبه در کیش

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه پتروشیمی در مرکز نوآوری کیش را موجب ارتقاء فناوری‌ها و رونق اقتصاد کشور برشمرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در نشستی در حاشیه نمایشگاه و همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی،‌ تفاهم‌نامه‌ای با هدف حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور، استارتاپ‌ها و شرکت‌های تولیدی فعال در حوزه صنعت پتروشیمی به امضاء رسید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست کاربردی گفت: سازمان منطقه آزاد کیش، شرکت هلدینگ خلیج فارس، بانک صادرات ایران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انجمن سازندگان تجهیزات صنایع پتروشیمی ایران ۵ضلع اصلی تفاهم‌نامه‌ای هستند که امضاء شد.

غلامحسین مظفری هدف از امضا این تفاهم‌نامه را استفاده از ظرفیت تمام مجموعه‌ها در جهت کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه پتروشیمی عنوان کرد و اظهار داشت: این اتفاق بزرگ به طور قطع منشاء خدمات و برکات زیادی برای کشور عزیزمان ایران می‌شود و یقین داریم که به دنبال آن، شاهد امضا تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای متعدد دیگری در این همایش خواهیم بود.

وی با اشاره به نقش به موثر مرکز نوآوری کیش در ارتقاء فناوری کشور به عنوان ظرفیتی بی‌نظیر در جزیره کیش گفت: امضا این تفاهم‌نامه از آن جهت که زمینه استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه پتروشیمی در مرکز نوآوری کیش را فراهم می‌کند، بسیار حائز اهمیت است و با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری و همکاری تمامی ارکان فعال کشور در این حوزه، می‌تواند آغاز خوبی برای فعالیت این شرکت‌ها باشد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه افزود: شورای راهبردی مستقر در مرکز نوآوری کیش متشکل از روسای شعب دانشگاه‌های معتبر کشور در جزیره، رئیس جهاد دانشگاهی، معاون بین‌الملل و معاون دانشجویی وزارت علوم، همکاران معاونت علمی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام ابوترابی امام جمعه موقت تهران و نمایندگان مجموعه سازمان منطقه آزاد کیش است که به صورت منظم جلساتی در خصوص اهداف ترسیم شده این مرکز برگزار می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در جزیره کیش بیش از ۱۵۵شرکت در زمینه نفت و گاز فعال هستند، ابراز امیدواری کرد با امضا این تفاهم‌نامه، امکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه پتروشیمی نیز در مرکز نوآوری کیش فراهم شود تا با استفاده از این جایگاه مطلوب، فعالیت خود را در این منطقه آزاد دنبال کنند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین تاکید نمود: برای شرکت‌هایی که در عرصه ساخت و تولید حوزه پتروشیمی نیز درخواست ورود به مرکز نوآوری را دارند، مجموعه‌ای به عنوان شهرک نوآوری پیش‌بینی شده است تا از این ظرفیت بهره‌مند شوند و همه به اتفاق بتوانیم از این فرصت پیش آمده به عنوان آغاز خوبی برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان صنعت پتروشیمی استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز با اشاره به اینکه این نمایشگاه بسیار مفید و پربرکت خواهد بود گفت: تا این لحظه چند قرارداد بین شرکت‌های پتروشیمی حاضر در نمایشگاه، هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های سازنده قطعات به امضا رسیده است که این نشان دهنده عزم فعالان صنعت پتروشیمی برای استفاده بیشتر از توانمندی‌های داخلی است.

جعفر ربیعی افزود: در هلدینگ خلیج فارس و دیگر شرکت‌های پتروشیمی کشور از حضور تولیدکنندگان، سازندگان، شرکت‌های نوآور و دانش بنیان و استارتاپ‌ها استقبال می کنیم تا با ورود به مسائل فنی، دغدغه‌های ما را برطرف کنند و امضا این تفاهم‌نامه، آغاز روندی است که ادامه آن به تلاش شرکت‌های فعال در صنعت پتروشیمی بستگی دارد.

وی همچنین معافیت مالیاتی منطقه آزاد کیش را یک مزیت ارزشمند برشمرد و گفت: معافیت ۹درصدی از مالیات، فرصت بسیار خوبی برای استقرار تاسیسات تولیدی شرکت‌های پتروشیمی محسوب می‌شود که این ظرفیت نباید نادیده گرفته شود.

مدیرعامل بانک صادرات ایران نیز در این خصوص گفت: امروز در شرایطی که سخت‌ترین محدودیت‌های بین‌المللی بر کشور ما تحمیل شده است، در گوشه‌ای از ایران عزیزمان تفاهم‌نامه‌ای مهم برای توسعه صنعت پتروشیمی و ساخت داخلی منعقد گردید.

حجت‌اله صیدی به کارنامه درخشان کشوردر تولیدات داخلی اشاره کرد و اظهار نمود: زیرساخت‌های خوبی در ایران وجود دارد که این امر با فعالیت شرکت‌های بزرگ و سازندگان در صنایع مختلف به صورت همزمان، کشور را از واردات بسیاری از محصولات کشور‌های خارجی بی‌نیاز کرده است.

وی امضا این تفاهم‌نامه همکاری را قدم بزرگی برای به اوج رسیدن صنعت پتروشیمی کشور عنوان کرد و افزود: با یاری خداوند متعال و به همت تمامی سازندگان تجهیزات این صنعت، کارفرمایان پتروشیمی، بانک صادرات و مجموعه سازمان منطقه آزاد کیش باید به نقطه بی‌نیازی حداکثری از شرکت‌های خارجی دست یابیم.

همچنین، علی وطنی مشاور عالی معاون علمی فناوری ریاست جمهوری در این نشست ضمن تقدیر از تمامی دست‌اندرکاران برای آماده‌سازی بستر این رویداد، از فعالان صنعت پتروشیمی و شرکت‌های وابسته برای حمایت از ساخت داخلی دعوت کرد.