رئیس مجمع نمایندگان گیلان در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی تاکید کرد:

حمایت مجلس از توسعه منطقه آزاد انزلی و تسریع در تکمیل راه‌آهن رشت- بندر‌ کاسپین

سیدکاظم دلخوش‌اباتری رئیس مجمع نمایندگان گیلان و نماینده صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با عیسی فرهادی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، در این دیدار که با محوریت توسعه همکاری‌ها در مسیر تکمیل طرح ملی اتصال راه‌آهن به منطقه آزاد انزلی صورت گرفت؛ مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه اولین اولویت ما در حوزه زیرساختی اتصال این منطقه آزاد به خط ریل سراسری به عنوان یک طرح ملی با منافع بین‌المللی در حوزه ترانزیتی است، اظهار داشت: همچنین ایجاد درآمد ارزی و اشتغال‌زایی برای کشورمان از دیگر مزیت‌های این اتصال ریلی خواهد بود. بنابراین افزایش هم‌افزایی نمایندگان گیلانی مجلس، وزارتخانه‌های ذی‌ربط و نهادهای استانی الزامی ارزیابی می‌شود تا این طرح ملی در کمترین زمان ممکن به بهره‌برداری برسد.

عیسی فرهادی همچنین بر اهمیت توسعه پهنه‌بندی صنعتی منطقه تاکید کرد و افزود: افزایش اشتغال‌زایی و رشد توان صنعتی و صادراتی منطقه آزاد انزلی، وابسته به گسترش پهنه صنعتی است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان با تاکید بر استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرح‌ها و لوایح مرتبط، خواستار همکاری مجمع نمایندگان مجلس گیلان در راستای تسهیل و تسریع در دستیابی به برنامه‌های توسعه‌ای و اهداف منطقه آزاد انزلی شد.

در ادامه این نشست، با اشاره بر عزم مجمع نمایندگان گیلان برای هر‌گونه حمایت لازم از سرعت بخشیدن به تکمیل راه‌آهن رشت-‌بندر کاسپین، تصریح کرد: با توجه به موقعیت تجاری کریدور شمال-جنوب، توسعه روابط اقتصادی ما با چین و روسیه برای کشور بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه موجب گسترش فعالیت‌های تولیدی در منطقه آزاد انزلی می‌شود.

با تاکید بر اهمیت جذب سرمایه‌گذاران در منطقه آزاد انزلی افزود: وجود راه‌آهن در تبادلات اوراسیا و ایجاد اشتغال بسیار مهم است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با حمایت از افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی گفت: در بین مناطق آزاد کشور، کوچکترین منطقه آزاد از نظر محدوده، منطقه آزاد انزلی است، بنابراین هدف ما تثبیت و توسعه حوزه فعالیت و ایفای نقش آن است.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه فرودگاه یکی از ملزومات مناطق آزاد است، خاطرنشان کرد: با عنایت به عدم وجود ظرفیت احداث فرودگاه در منطقه آزاد انزلی، فرودگاه سردار جنگل به این محدوده اضافه شد و مزایای بسیاری برای استان خصوصا از نظر گسترش پروازهای بین‌المللی و جذب گردشگر خارجی خواهد داشت.