خدمت‌رسانی ملی منطقه آزاد ماکو در جهت تامین نیاز‌های اساسی کشور

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: برنامه‌ریزی‌ها برای واردات دام زنده و نهاده‌های دامی از ترکیه و اروپا برای تامین گوشت مورد نیاز کشور از طریق منطقه آزاد ماکو در حال انجام است. به گزارش اخبار آزاد مناطق،‌ در دیدار غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با علی‌صفر ماکنعلی معاون بهداشتی و […]

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: برنامه‌ریزی‌ها برای واردات دام زنده و نهاده‌های دامی از ترکیه و اروپا برای تامین گوشت مورد نیاز کشور از طریق منطقه آزاد ماکو در حال انجام است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق،‌ در دیدار غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با علی‌صفر ماکنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور مسائل و موضوعات مربوط به واردات دام زنده،‌ نهاده‌های دامی و گوشت از طریق مرز بازرگان و پلدشت مورد بررسی و مذاکره قرار گرفت.

در این نشست بیان شد: با توجه به ظرفیت‌های مرز بازرگان، برنامه واردات دام زنده از ترکیه به این منطقه با هدف کاهش مخاطرات احتمالی در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این نشست گفت:‌ اقدامات لازم برای تسهیل تجارت در منطقه آزاد ماکو بخصوص ترانزیت و حمل و نقل  انجام شده و همچنین زیرساخت‌های لازم برای واردات دام زنده و گوشت ازجمله سردخانه‌های دومداره در منطقه آزاد ماکو در حال آماده سازی است.

همچنین در نشست مشترک مدیران واحدهای تولیدی داروی دامپزشکی و نهاده‌های مرتبط کشور با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، راهکارهای رفع موانع و مشکلات این واحدها مورد بررسی قرار گرفت.

مدیران واحدهای تولید داروی دامپزشکی بیان نمودند که مشکلات مربوط به تامین منابع ارزی و توزیع به موقع آن، میزان تولید داروهای دامپزشکی را تحت تاثیر قرار داده است.

در این جلسه بیان شد: با توجه به اینکه ۹۸درصد داروهای دامپزشکی در داخل کشور تولید می‌شود، می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های منطقه آزاد ماکو ازجمله معافیت مالیاتی و امکانات زیربنایی و همجواری با کشورهای اروپایی، بخشی از مشکلات تولیدکنندگان را مرتفع نمود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این دیدار راهکارهایی مبتنی بر ظرفیت‌های منطقه آزاد ماکو برای حل مشکلات این واحدهای تولیدی  ارائه نمود و قول داد که تمام ظرفیت‌های سازمان منطقه آزاد ماکو را برای رفع مشکل واحدهای تولید دارو و مکمل‌های دامی به کار خواهیم گرفت.

سلیمانی اشاره کرد با سرمایه‌گذاری شرکت‌های تولیدی داروی دامپزشکی در منطقه آزاد ماکو می‌توان با بهره‌برداری از مزایا و مشوق‌های قانونی این منطقه برای واردات مواد اولیه مورد نیاز این صنعت و  صادرات محصولات تولیدی به کشورهای همسایه بخش عظیمی از این مشکلات را رفع کرد.