در دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با استان ترابزون ترکیه مطرح شد: نقش بی‌بدیل منطقه آزاد ماکو در توسعه روابط تجاری ترکیه و ایران

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در دیدار با مقامات استان ترابزون ترکیه گفت:‌ این منطقه در حال حاضر از موقعیت جغرافیایی و مزیت مناسبی برای توسعه ترانزیت منطقه‌ای برخوردار است و به عنوان بندر خشک آماده توسعه صادرات و مبادلات تجاری با بندر ترابزون ترکیه است. به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی در سفر […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در دیدار با مقامات استان ترابزون ترکیه گفت:‌ این منطقه در حال حاضر از موقعیت جغرافیایی و مزیت مناسبی برای توسعه ترانزیت منطقه‌ای برخوردار است و به عنوان بندر خشک آماده توسعه صادرات و مبادلات تجاری با بندر ترابزون ترکیه است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی در سفر به ترکیه در دیدار با اسماعیل استااوغلو استاندار ترابزون درمورد همکاری تجاری ایران با ترکیه اظهار داشت:‌ این منطقه به دلیل قرار گرفتن در جاده ابریشم، از مزیت‌های خوبی برای تبدیل به کانون ترانزیت برخوردار است و در همین راستا توسعه روابط تجاری، فرهنگی و گردشگری با ترکیه برای ما بسیار اهمیت دارد.

سلیمانی نقش منطقه آزاد ماکو را در تحقق تجارت ۳۰میلیارد دلاری ایران و ترکیه حائز اهمیت خواند و افزود: ایران و ترکیه از سده‌‎های گذشته از طریق جاده ابریشم روابط تجاری مستمری با هم داشته‌اند، لذا با استقرار منطقه آزاد فرصتی پیش آمده است تا هم ترکیه از ظرفیت و فرصت‌های این منطقه بهره ببرد و هم توسعه اقتصادی ایران را دربرداشته باشد.

 

توافق طولانی مدت و پایدار با ترکیه

وی گفت: ما به دنبال توافق همکاری طولانی‌مدت و پایدار هستیم و این توافقات مختص به زمان تحریم‌ها نیست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، از ماکو-‌ترابوزان-‌مرسین به ‌عنوان سه کریدور پخش و ترانزیت برای جهان یاد کرد و افزود: یکی از طرح‌هایی که سازمان منطقه آزاد ماکو دنبال می‌کند، ایجاد شهرک مشترک سرمایه‌گذاری با ترکیه است، چراکه زیرساخت‌ها برای احداث این شهرک آماده شده است. ضمن اینکه محصولات تولیدی شرکت‌های خارجی در منطقه آزاد ماکو برای ورود به سرزمین اصلی از تخفیف ۷۰درصدی برخوردار خواهند بود و مالکیت صددرصدی در منطقه می‌تواند خارجی باشد.

سلیمانی گفت: سالانه ۲۰میلیارد دلار مایحتاج اولیه مثل گندم، جو، نهاده‌های دامی و… وارد کشور می‌شود و در این شرایط جدید مرسین می‌تواند بهترین محل برای تامین آن باشد. همچنین حجم صادرات محصولات پتروشیمی و صنایع نفتی ایران در سال ۱۵میلیارد دلار در سال است که بندر ترابزون می‌تواند پایگاهی امن برای صادرات محصولات ایران باشد.

 

استاندارترابزون:‌

منطقه آزاد ماکو نقش مهمی در توسعه روابط تجاری ترکیه و ایران دارد

استاندار ترابزون ترکیه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: منطقه آزاد ماکو به دلیل قرار گرفتن در مرز ترکیه نقش مهم و بی‌بدیل در توسعه روابط تجاری و اقتصادی ترکیه و ایران دارد.

اسماعیل اوستااوغلو روابط ایران و ترکیه را عمیق و تاریخی خواهند و گفت: ما ایران را به عنوان دوست و برادر خود می‌دانیم و علاقمند به همکاری‌های فرهنگی، اقتصادی و گردشگری هستیم.

وی با قدردانی از حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و هیات همراه در ترکیه ادامه داد: ایران برای ترکیه اهمیت بسیاری دارد، این دو کشور دارای زمینه‌های مشترک فرهنگی زیادی است.

اوستااوغلو با اشاره به اینکه هر دو کشور دارای یک سابقه دیرینه تمدنی، تعاملی و تبادل فرهنگی در ادوار گذشته بوده و هستند تصریح کرد: ما در مجموع شرایط مناسب را در روابط داریم و روابط در سطح استراتژیک و نگرش هم بلند مدت است.