رئیس فراکسیون مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:

دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های جدید، به اهداف مناطق آزاد آسیب‌ رسانده است

به گفته رئیس فراکسیون مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی، وجود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کشور به توسعه اقتصادی منجر می‌شود و به ظرفیت‌های اقتصادی این مناطق نباید به یک محدوده تحت عنوان منطقه نگاه شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، کمال دهقانی فیروزآبادی امروز سه‌شنبه (۱۵مردادماه) در نشست کارگروه تخصصی شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی که با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، گفت: در اسناد چشم‌انداز‌۱۴۰۴ و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که براساس آن دو سند برنامه توسعه ششم اجرا شده، در ماده‌۶۵ احکام دائمی برنامه ششم توسعه تمامی دستگاه‌های اجرایی مستقر در مناطق آزاد به منظور مدیریت بهینه این مناطق ملزم به واگذاری اختیارات به مدیریت مناطق آزاد شده‌اند که متاسفانه این ماده اجرایی نمی‌شود.

وی به اجرای قانون چگونگی اداره مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: در این قانون، تکلیف دستگاه‌های مستقر در مناطق آزاد و نیز اختیاراتی به این مناطق تفویض شده است تا بتوانند با توجه به هدف اصلی مناطق که در مطالعات طرح جامع هر منطقه مشخص شده، در همه زمینه‌های صادرات مجدد، تجاری و گردشگری وظایف محول شده را انجام دهند.

فیروز‌آبادی وجود مناطق آزاد را در نقش‌آفرینی اقتصاد ملی کشور تاثیرگذار دانست و افزود: با توجه به مقررات، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی که طی این مدت صادر شده است، به اهداف مناطق آزاد، سرمایه‌گذاران و اقتصاد ملی آسیب‌های بسیار جدی وارد شده و عملکرد مناطق آزاد را تحت‌الشعاع قرار داده است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد فراکسیون مناطق آزاد گفت: اعضای فراکسیون مناطق آزاد کشور را نمایندگانی تشکیل می‌دهند که در حوزه انتخاباتی خود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد.

فیروزآبادی افزود: وظیفه اصلی مجلس شورای اسلامی نظارت بر حسن اجرای قانون، مطالبه‌گری از دولت در میزان اجرای قوانین و نظارت بر مقررات مزاحم، بخشنامه‌ها و دستورالعمل وضع شده و متضاد با روح قانون است تا هدف اصلی سند چشم‌انداز، اقتصاد مقاومتی و مامویت اجرایی قانون برنامه توسعه ششم محقق شود.

رئیس فراکسیون مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی به پیگیری فعالیت‌های مرتبط با مناطق آزاد در فراکسیون و برگزاری جلسات متعدد با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعامل بین مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بهترین وضعیت موجود قرار دارد. با این تعاملی که وجود دارد، می‌خواهیم همه موارد و مصادیق آسیب‌شناسی و شناسایی شود تا در نهایت موارد دارای ضعف قانونی توسط دولت به شکل لایحه به مجلس منعکس شود.

گفتنی است؛ در نشست کارگروه تخصصی شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که به منظور «بررسی مسائل و مشکلات چگونگی اجرای قوانین و مقررات در این مناطق» برگزار شد؛ علیرضا جعفری هرندی معاون توسعه مدیریت، حسین گروسی معا‌ون حقوقی و امور مجلس، اسماعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، محسن نریمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، اعضای کارگروه تخصصی شورایعالی، مدیران دبیرخانه شورا و نمایندگانی از فعالین اقتصادی مناطق آزاد کشور حضور داشتند.