مدیر فرهنگی، هنری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:

دعوت از اهالی هنر جهت حضور در تنها رویداد ایرانی در روز جهانی تئاتر در منطقه آزاد ارس

مدیر فرهنگی، هنری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از انتشار فراخوان دور هفتم جشنواره ملی تئاتر خیابانی ارس و برگزاری همزمان آن با روز جهانی تئاتر خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، علی حسنلو درباره برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی در منطقه آزاد ارس گفت: جشنواره تئاتر خیابانی ارس بعد از طی دوره‌های اولیه خود با تاکید دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد بر ملی شدن رویدادهای موفق منطقه‌ای، از دور ششم پذیرای آثار از سراسر کشور بود که حدود ۱۶۱اثر از ۲۰استان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و در نهایت ۲۳اثر به بخش رقابتی راه یافت تا گروه‌های تئاتری از ۱۴استان کشور مهمان ارس باشند؛ آن هم در بحبوحه سیل و اتفاقات جوی نوروز امسال. اما با همه این شرایط خوشبختانه این جشنواره به شکل خوبی توسط سازمان منطقه آزاد ارس، مدیریت و برگزار شد.

وی افزود: این جشنواره، تنها رویداد تئاتری ایران است که دقیقا همزمان با روز جهانی تئاتر برگزار می‌شود و به همین دلیل ما از تمام نهادها، انجمن‌ها و خود مرکز هنرهای نمایشی دعوت می‌کنیم که از این ظرفیت استفاده کنند تا بتوانیم این رویداد را به بهترین نحو ممکن برگزار کنیم. از طرفی سه مشخصه، همزمانی این رویداد با جشن باستانی نوروز، عضویت ارس در سازمان جهانی گردشگری و وجود ظرفیت‌های ژئوپارکی این منطقه، زمینه همکاری نهادهای حوزه گردشگری کشور را نیز فراهم می‌کند.

حسنلو خاطرنشان کرد: شورایعالی سیاستگذاری جشنواره تئاتر ارس، سعی کرده با تاکید ویژه بر ماموریت‌های مناطق آزاد، رویکرد موضوعی و یا کارکردی آثار را به این سو سوق دهد و موضوعاتی همچون شناساندن صنعت و اقتصاد ارس و مرز و مرزبانی، را در اولویت موضوعی این جشنواره قرار دهد. همچنین در راستای مسئولیت اجتماعی سازمان، تولید آثار مبتنی بر محیط زیست منطقه با توجه به رود ارس و جنگل‌های حفاظت شده ارسباران نیز در اولویت‌های پذیرش قرار دارند که جزئیات بیشتر بخش‌های جشنواره در فراخوان جشنواره به اطلاع اهالی تئاتر رسیده است.

مدیر فرهنگی، هنری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به دیگر رویدادهای هنری منطقه آزاد ارس گفت: از طرف دیگر، جشنواره ملی عکس ارس نیز به شکل اقامت هنری در این منطقه برگزار خواهد شد که به ویژه عکاسی صنعتی در این رویداد، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

حسنلو در پایان افزود: خوشحالیم که با سیاست‌های فرهنگی هنری سازمان منطقه آزاد ارس، شاهد شکل‌گیری رویدادهای خوش‌آتیه‌ای هستیم که با استمرار آنها می‌توان به برند شدن این جشنواره‌ها و شناساندن هر چه بیشتر منطقه آزاد ارس و ظرفیت‌های آن برای مردم و فعالان اقتصادی و فرهنگی امیدوار بود.