دعوت مناطق آزاد از متخصصین حوزه گردشگری

مشارکت بخش خصوصی، مسیر تحول گردشگری در مناطق آزاد معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر ضرورت مشارکت و همکاری بخش خصوصی در جذب گردشگران خارجی در مناطق آزاد تاکید کرد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدرضا رستمی در جمع فعالان صنعت گردشگری کشور و در اولین نشست […]

مشارکت بخش خصوصی، مسیر تحول گردشگری در مناطق آزاد

معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر ضرورت مشارکت و همکاری بخش خصوصی در جذب گردشگران خارجی در مناطق آزاد تاکید کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدرضا رستمی در جمع فعالان صنعت گردشگری کشور و در اولین نشست کارگروه گردشگری خارجی در مناطق آزاد که در محل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، گفت: دولت در حوزه گردشگری نیازمند مشارکت بخش خصوصی است و به تنهایی نمی‌تواند در این بخش فعالیت کند، در واقع می‌توان گفت دولت باید موانع را از سر راه این بخش بردارد.

رستمی از اختصاص تسهیلات گردشگری ۴درصدی در اسفندماه سالجاری به گردشگران مناطق آزاد با مشارکت بانک مهر ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در فاز اول اجرای این طرح برای ۳میلیون گردشگر تسهیلات درنظر گرفته شده است که در نظر داریم این آمار افزایش یابد.

وی هم‌چنین به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون به جز مناطق آزاد کیش و قشم که از عمده زیرساخت های مورد نیاز صنعت گردشگری برخودارند، در بقیه مناطق شاهد تامین و تکمیل زیرساخت‌ها ازجمله افزایش میزان فضای اقامتی هستیم و این برنامه‌ها با جدیت دنبال می‌شود.

معاون فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ابراز امیدواری کرد تا خردادماه سال‌۹۸ بخش عمده‌ای از پروژه‌های در دست اجرا در بخش احداث مراکز اقامتی در مناطق آزاد به پایان برسد.

رستمی با اشاره به اینکه برنامه‌های جذب و افزایش گردشگران خارجی در مناطق آزاد در دستور کار دبیرخانه شورایعالی و سازمان‌های مناطق آزاد قرار دارد، گفت: مناطق آزاد دارای مزیت‌های قانونی ازجمله عدم نیاز به روادید هستند که این امکان در سرزمین اصلی وجود نداشته و مناطق آزاد با همکاری بخش خصوصی می‌توانند آمار ورود گردشگران خارجی به کشور را به رقم قابل توجهی برسانند.

رستمی بر لزوم کسب تجارب کشورهای همسایه در اجرای برنامه‌های جذب گردشگر تاکید کرد و گفت: مناطق آزاد با بهره‌گیری از این تجارب و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در تبادل گردشگران داخلی و کشورهای همسایه به یک الگو یا طرحی دست یابند تا در سال‌۲۰۱۹ شاهد تغییرات محسوسی در زمینه جذب گردشگر در کشور باشیم.

معاون فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم‌چنین درباره تشکیل کارگروه گردشگری خارجی در مناطق آزاد گفت: این کارگروه با حضور اعضاء متشکل از معاونین و مدیران فرهنگی و گردشگری مناطق آزاد و فعالان بخش خصوصی و دفاتر خدمات مسافرتی و نیز نهادها و دستگاه‌های مسئول ایجاد شده تا نسبت به تدوین و اجرای برنامه‌های راهبردی برای جذب گردشگران خارجی تصمیم‌گیری شود.

رستمی ادامه داد: این کارگروه نقش یک اتاق فکر را دارد تا از پیشنهادات اعضاء کارگروه و سایر فعالان صنعت گردشگری استفاده کافی را ببرد.

یادآور می‌شود، نشست کارگروه گردشگری خارجی در مناطق آزاد با حضور محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق، مدیران این معاونت در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و فعالان حوزه گردشگری کشور برگزار شد.

نحوه فعالیت و تقویم زمانی کارگروه و بررسی گزارش نمایشگاه بین‌المللی گردشگری هلند-اوترخت در دستور کار این نشست قرار داشت.