تاریخ : یکشنبه, ۶ فروردین , ۱۴۰۲ 5 رمضان 1444 Sunday, 26 March , 2023
4

دپارتمان توسعه چابهار در دانشگاه صنعتی شریف راه‌اندازی می‌شود

  • کد خبر : 3571
  • 30 مرداد 1397 - 18:02
دپارتمان توسعه چابهار در دانشگاه صنعتی شریف راه‌اندازی می‌شود

در تفاهم‌نامه‌ای که با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی میان دانشگاه صنعتی شریف و سازمان منطقه آزاد چابهار به امضا رسید، مقرر شد دپارتمان توسعه چابهار در دانشگاه صنعتی شریف راه‌اندازی شود. به گزارش اخبار آزاد مناطق، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در […]

در تفاهم‌نامه‌ای که با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی میان دانشگاه صنعتی شریف و سازمان منطقه آزاد چابهار به امضا رسید، مقرر شد دپارتمان توسعه چابهار در دانشگاه صنعتی شریف راه‌اندازی شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه صنعتی شریف برای توسعه مناطق به خصوص منطقه آزاد چابهار بسیار تاثیرگذار است، افزود: بدیهی است که انتخاب دانشگاه صنعتی شریف انتخاب دقیق و حساب شده‌ای است و باید از تمام امکانات برای پیشبرد این هدف استفاده کنیم.

مرتضی بانک به توجه ویژه مقام معظم رهبری در توسعه سواحل مکران اشاره کرد و گفت: سواحل مکران جزء پروژه‌های اساسی کشور است که مقام معظم رهبری (مدظله) تاکید بر توسعه و توجه به این منطقه دارند. این منطقه محور اصلی توسعه چابهار است.

مشاور رئیس‌جمهور پیوند این مجموعه با علم و فناوری را ضرورت اجتناب‌ناپذیر دانست و افزود: انعقاد این تفاهم‌نامه گام ارزشمند و مثبتی است. امیدواریم این جریان اثربخش در یک چارچوب جدید و هدفمند به صورت کامل اجرا شود.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: ما آمادگی همکاری جدی با دانشگاه صنعتی شریف را داریم. در گذشته چابهار به عنوان مرکز علمی تلقی می‌شد و الان مجددا در حال احیا شدن است. امیدواریم این کار تداوم داشته باشد و دستخوش تغییراتی که به مرور زمان در مدیریت ایجاد می‌شود، نشود.

 

انتقال دانش و تکنولوژی، راهبرد اصلی منطقه آزاد چابهار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز در این مراسم گفت: از ماموریت‌های اصلی مناطق آزاد به صورت عام و در منطقه آزاد چابهار به صورت خاص بحث انتقال دانش و تکنولوژی است.

عبدالرحیم کردی افزود: ارتباط با سرمایه‌گذاران خارجی و جذب سرمایه دانش و تکنولوژی خارجی نیازمند سطح مشخصی از دانش، فهم، توان و تخصص نیروهای داخلی است که بتوانند برای جذب سرمایه‌گذار و در نهایت ادغام دانش و تکنولوژی در اقتصاد داخلی ارتباط برقرار کند، صورت گیرد.

کردی توجه به انتقال دانش و تکنولوژی را مهم دانست و افزود: اگرچه در سال‌های گذشته در عرصه تغییر سیاست از تجارت به تولید، مناطق آزاد اقدامات مهم و اساسی انجام دادند، اما آنچه امروز ضرورت دارد و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و اقدامات بنیادین انجام شود، تقویت توان تخصصی و نیروی انسانی قابل و بنگاه‌های قوی برای مواجه با بنگاه‌ها و شرکت‌های دارای دانش و تخصص خارجی است که بتوانند در مناطق کارهای مشترکی انجام دهند.

وی ادامه داد: با امضای این تفاهم‌نامه‌ها می‌توانیم آنچه را که به عنوان پیوند اقتصاد داخل و خارج مدنظر است، از طریق مناطق آزاد مهیا کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تمرکز بر انتقال دانش و تکنولوژی را از راهبردهای اصلی منطقه آزاد چابهار در دو دوره گذشته عنوان کرد و گفت: یکی از راهبردهای اصلی سازمان منطقه آزاد چابهار در دو دوره گذشته تمرکز بر انتقال دانش و تکنولوژی بوده است. در دو سال گذشته مرکز رشد را در چابهار راه‌اندازی نمودیم و تفاهم‌نامه ایجاد پارک علم و فناوری را با وزارت علوم نهایی کردیم. امسال هم با همکاری استانداری سیستان و بلوچستان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در چابهار به توافق رسیدیم.

کردی افزود: یکی از الزامات و ضرورت‌های دستیابی به این اهداف، پشتوانه حمایت، حضور تجربه و دانش ملی و بین‌المللی است و باید آن را به درستی استقرار دهیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: دانشگاه صنعتی شریف سرآمد مباحث علمی و تخصصی در کشور مجموعه‌ای بود که ظرف ماه‌های گذشته مذاکرات مفصلی را با این مجموعه داشتیم. در حوزه برنامه‌ریزی برای توسعه منطقه به صورت عام سواحل مکران و چابهار مذاکراتی انجام شد و توافقاتی داشتیم برای این که در نظام برنامه‌ریزی و ساختار اجرایی به ما کمک کنند.

کردی افزود: با طرح موضوع منطقه ویژه علم و فناوری و مباحث مربوط به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها که تجربیات موفقی در این دانشگاه وجود دارد، توافق شد تا در یک قالب مشخص از ظرفیت و توان دانشگاه صنعتی شریف برای توسعه این منطقه مهم و استراتژیک استفاده کنیم.

وی گفت: به هر حال توجهاتی که به منطقه چابهار به صورت خاص و سواحل مکران و عنایت ویژه مقام معظم رهبری (مدظله) صورت گرفته است نیازمند توان، تجربه، دانش و تخصص قوی و ملی است که بتواند این مجموعه را ساختارمند و نظامند، ساماندهی و برنامه‌ریزی کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در پایان افزود: امیدواریم این قالب همکاری که در ذیل یک شورای راهبری که در این توافق‌نامه تعریف شده، فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را اجرایی کند و بتواند جهت‌دهی مناسبی در ماموریت و مسئولیتی که مناطق آزاد دارند، ایجاد کنند و سرعت پیشرفت و توسعه‌ای را که در منطقه در حال اتفاق است را با این دانش و تجربه و مدیریت همگام و همسو نمایند.

گفتنی است؛ این تفاهم‌نامه با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فی مابین عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف و معاونین دبیرخانه شورایعالی به امضاء رسید.

سازمان منطقه آزاد چابهار و دانشگاه صنعتی شریف برای برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی، راه‌اندازی منطقه ویژه علم و فناوری، انسجام و تقویت هسته‌های فناور، ایجاد کریدور انتقال فناوری در منطقه و تحقق ماموریت‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی چابهار، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. سیاست‌گذاری مفاد مورد تفاهم توسط شورای راهبری و نظارت و اجرای مصوبات شورا توسط کمیته اجرایی با شروع سال تحصیلی جدید محقق خواهد شد.

از مهم‌ترین بخش‌های این تفاهم، راه‌اندازی دفتر مطالعات توسعه چابهار در دانشگاه صنعتی شریف است.

لینک کوتاه : http://www.freezonesnews.com/?p=3571

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.