دیدار سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو

منصور آیرم، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان و غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در ماکو با یکدیگر دیدار و بر همکاری‌های اقتصادی، گردشگری و فرهنگی منطقه آزاد ماکو و نخجوان تاکید کردند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان گفت: سرکنسولگری ایران در نخجوان بسترسازی برای توسعه روابط […]

منصور آیرم، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان و غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در ماکو با یکدیگر دیدار و بر همکاری‌های اقتصادی، گردشگری و فرهنگی منطقه آزاد ماکو و نخجوان تاکید کردند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان گفت: سرکنسولگری ایران در نخجوان بسترسازی برای توسعه روابط اقتصادی، گردشگری و فرهنگی بین منطقه آزاد ماکو و نخجوان را پیگیری کرده و اشتغال‌زایی در منطقه را دنبال می‌کند.

منصورآیرم افزود: منطقه آزاد ماکو فرصتی مناسبی برای گسترش فعالیت اقتصادی برای تجاز و بازرگانان نخجوان ایجاد کرده است که می‌توان با تسهیل تردد اتباع ایرانی و نخجوان، راه تجارت و رونق اقتصادی منطقه را هموار کرد.

وی با اشاره به اینکه عقد موافقت‌نامه‌های استاندارد و ترانزیت بین دو کشور، افزایش پلکانی ساعت کار گمرک پلدشت و نشست ماهیانه مشترک مقامات گمرکی از اقدامات انجام گرفته در راستای توسعه روابط اقتصادی است، اظهار داشت: فراهم کردن بستر صادرات در حوزه‌های کشاورزی و دارویی، برگزاری نشست‌های تجاری با حضور مقامات و تجار دو‌طرف و ایجاد ارتباط بین بخش‌های خصوصی نیز از دیگر اقدامات سرکنسولگری ایران در نخجوان است.

آیرم گفت: سرکنسول ایران در نخجوان به منظور رونق بخشیدن به سطح مناسبات اقتصادی همانند گذشته نگاه ویژه‌ای به این موضوع دارد، لذا ایجاد مجموعه‌های تجاری برای عرضه محصولات ایران در بازارچه‌های نخجوان و همچنین واگذاری غرفه در بازارچه ماکو برای عرضه محصولات نخجوان در دستور کار است.

وی برگزاری جشن‌های مشترک و استفاده از ظرفیت‌های هنری و فرهنگی دو منطقه را بسیار حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: در این خصوص برای استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری، رایزن فرهنگی نخجوان با برگزاری جشنواره‌های مشترک ورزشی، فرهنگی و اجتماعی برنامه‌ریزی کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز از اقدامات سرکنسولگری ایران در نخجوان قدردانی کرد و ظرفیت‌های ترانزیتی، کشاورزی، معدنی و گردشگری این منطقه را تشریح کرد.

سلیمانی با اشاره به اینکه ظرفیت‌ها و امتیازات ویژه منطقه آزاد ماکو  فرصت‌های خوبی فراهم می‌آورد، تصریح کرد: به منظور تسریع روند سرمایه‌گذاری در منطقه، راهکاری تدارک دیده شده است که سرمایه‌گذاران می‌توانند در عرض چند ساعت شرکت‌های خود را به ثبت برسانند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در ادامه، گردشگری را یکی دیگر از محورهای توسعه منطقه عنوان کرد و افزود: ماکو با قابلیت‌های بی‌نظیر طبیعی و تاریخی ناشناخته مانده است و می‌توان با ظرفیت‌سازی و معرفی این جاذبه‌ها و حتی روش‌های نوین جذب توریست‌های نخجوانی  همچنین بازاریابی برای محصولات منطقه اقدام کرد.

سلیمانی ظرفیت معادن منطقه آزاد ماکو را بی‌بدیل عنوان کرد و گفت: ظرفیت‌های بخش معدن منطقه آزاد ماکو می‌تواند به عنوان برند در کشور مطرح شود، چراکه به لحاظ ذخایر معدنی بسیار غنی هستیم.

وی افزود: سازمان منطقه آزاد ماکو به منظور تحقق بخشیدن به برنامه‌های پیش‌بینی شده در این بخش نسبت به تعریف راهبرد لازم اقدام کرده، هرچند اولویت برای سرمایه‌گذاری در این بخش، بهره‌گیری از فناوری‌های نوین است.

وی همچنین استفاده از فرصت‌های کشاورزی و استفاده از دانش روز را آخرین محور توسعه منطقه برشمرد و گفت: در این زمینه نیز تحقیقاتی شده و امیدواریم تولیدات این منطقه را برندسازی کرده و با اصلاح نژاد و گونه‌های دامی و کشاورزی به عنوان پایلوت در کشور مطرح شویم.

وی از معرفی یک نفر بازاریاب از سازمان منطقه آزاد ماکو در حوزه نخجوان به منظور گسترش تبادلات تجاری این منطقه خبر داد.